Zararlı Yazılımlar Hakkında Bilgiler

Merhaba,daha önce ödevim için zararlı yazılımlar hakkında araştırma yapmıştım.Ödevimde yazdıklarımı burada paylaşmaya karar verdim,keyifli okumalar.
-Zararlı Yazılım Nedir?
-Siber Suçlular Neden Zararlı Yazılım Kullanıyor?
-Zararlı Yazılım Nasıl Yayılır?
-Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?
-Zararlı yazılım bulaştığını nasıl bilebilirim?
-Kendimi zararlı yazılımlardan nasıl koruyabilirim?
-Kaynaklar

Zararlı Yazılım Nedir?

Zararlı yazılım, programlanabilir herhangi bir aygıta, hizmete veya ağa zarar vermek veya bunlardan yararlanmak üzere tasarlanmış her türlü zararlı yazılım için kullanılan kapsamlı bir terimdir. Siber suçlular genellikle bunu, mali kazanç için kurbanlardan veri elde ederek baskı yapmak üzere kullanır. Bu veriler finansal verilerden sağlık kayıtlarına, e-postalara ve parolalara kadar değişebilir. Kötüye kullanılabilecek bilgi türü sonsuzdur.

Siber Suçlular Neden Zararlı Yazılım Kullanıyor?

Zararlı yazılım virüsleri de içeren her tür zararlı yazılımı kapsar ve siber suçlular aşağıdaki gibi pek çok nedenle bunları kullanır:
-Kimlik hırsızlığı için kişisel veri sağlamak üzere mağduru kandırma
-Tüketici kredi kartı verilerinin veya diğer finansal verilerinin çalınması
-Diğer ağlara karşı hizmet reddi saldırıları başlatmak için birden fazla bilgisayarın kontrolünün ele geçirilmesi
-Bilgisayarları enfekte etmek ve bitcoin veya diğer kripto paraları çıkarmak için kullanmak

Zararlı yazılım nasıl yayılır?

30 yıldan uzun bir süre önceki ortaya çıkışından bu yana, zararlı yazılımlar çeşitli saldırı yöntemleri bulmuştur. Bunlar arasında e-posta ekleri, popüler sitelerdeki zararlı reklamlar (zararlı reklamlar), sahte yazılım yüklemeleri, virüslü USB sürücüler, virüslü uygulamalar, kimlik avı e-postaları ve hatta metin mesajları bulunur.

Zararlı yazılım türleri nelerdir?

Maalesef, ortada çok sayıda zararlı yazılım var, ancak farklı zararlı yazılım türlerini anlamak veri ve cihazlarınızı korumanın bir yoludur:
-Virüsler
-Casus Yazılım
-Truva Atı
-Reklam Yazılımı
-Dosyasız Zararlı Yazılım
-Solucanlar
-Fidye Yazılımı
-Scareware

Zararlı yazılım bulaştığını nasıl bilebilirim?

Bilgisayarınızın zararlı yazılımlar tarafından ele geçirildiğine ilişkin en yaygın işaretler şunlardır:
-Yavaş bilgisayar performansı
-Tarayıcı yönlendirilir veya web tarayıcınız ziyaret etme niyetinde olmadığınız sitelere sizi götürdüğünde
-Sıklıkla bunları düzeltmek için bir şeyler satın alma talepleriyle birlikte gelen enfeksiyon uyarıları
-Bilgisayarınızı kapatma veya başlatma sorunları
-Sık beliren reklamlar
Bu yaygın belirtileri ne kadar çok görürseniz, bilgisayarınızda zararlı yazılım bulaşma olasılığı o kadar yüksek olur. Tarayıcı yönlendirmeleri ve virüs olduğunu iddia eden çok sayıda açılır pencere uyarısı bilgisayarınızın ele geçirildiğinin en büyük
göstergesidir.

Kendimi zararlı yazılımlardan nasıl koruyabilirim?

Dışarıda birçok zararlı yazılım türü olmasına rağmen, iyi haber şu ki kendimizi zararlı yazılımlardan korumanın da bir o kadar çok yolu vardır.
-İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutalım. Siber suçlular eski veya güncel olmayan yazılımlardaki güvenlik açıklarının peşindedir, bu nedenle güncellemeleri hazır olur olmaz yüklediğinizden emin olalım.
-Hiçbir zaman açılır penceredeki bir bağlantıya tıklamayalım Üst köşedeki “X” işaretine tıklayarak mesajı kapatalım ve bu mesajı oluşturan siteden uzaklaşın.
-Bilinmeyen bağlantılara tıklamaktan kaçınalım. İster e-posta, sosyal ağ sitesi veya kısa mesaj yoluyla gelsin bir bağlantı tanıdık gelmiyorsa, bundan uzak durun.
-Güvenlik yazılımlarını yalnızca resmi web siteleri aracılığıyla saygın bir şirketten veya bir perakende mağazasından satın alın.
-Bir arkadaşınızdan veya tanıdığınız birinden gelse bile, ne olduğunu bilmiyorsanız bir e-posta ekini açmayın.
Bu ipuçları ve bazı güvenilir güvenlik yazılımları ile verilerinizi ve cihazlarınızı her türlü zararlı yazılımdan koruma yolunda ilerleyebilirsiniz.

Kaynaklar

-mcafee.com/tr-tr/antivirus/malware.html
Görseller
-bilisimle.com
-bilgiguvende.com

Yazar

Yusuf Kaan-khanategokturktr-websitem-github-mastodon

3 Likes

Güzel yazı olmuş hocam. :+1:

Teşekkür ederim,zamanında bilişim dersi için ödevimdi,sonra bilgisayara format atmıştık.Dün yedek diski incelerken gördüm bu yazıyı. :grinning:

oldukça yararlı bir çalışma olmuş yapanın eline sağlık

6-7 yıl önce ortaokulda bilişim dersinde biz de böyle birşey yapmıştık. Nostaji yaşadım. Güzel bir yazı ellerine sağlık.

1 Like

Rootkitler kendilerini belli etmeyebiliyorlar. Linux’da neredeyse tespiti imkansız virüsler var. Bir haberde görmüştüm. Rootkit hunter öneriyorum buna karşı.