Zapret kullanarak Linux içerisinde erişim engelli siteleri kullanmak

Selamlar. Bu rehberde sizlere Linuxta Türkiye içerisinde yasaklı olan sitelere nasıl erişim sağlayabileceğinizi anlatacağım. Video halinde izlemek isteyenler için rehberin en aşağısında bu rehberin videosu bulunmaktadır. Kullanacağımız özgür yazılımın adı “Zapret”

Her şeyden önce işletim sistemimizde / modemimizde bir dns sunucusu kullanmamız gerekmekte.
(1.1.1.1, 8.8.8.8 vb.)

GNOME

Ayarlar>Ağ
LAN yada WIFI kartınızı seçip, ayarlar tuşuna basın
IPv4 sekmesinde DNS kısmında otomatik seçeneğini devre dışı bırakıp 1.1.1.1 yazın.

KDE

Ayarlar>Bağlantılar
LAN yada WIFI kartınızı seçin.
IPv4 sekmesinde “Otomatik” ayarını “Otomatik (Sadece adresler)” yapın ve DNS kısmına 1.1.1.1 yazın.

Bu işlemler bittikten sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

ZAPRET:
Öncelikle terminalimizi açıp bu komutları yazıyoruz:

git clone https://github.com/bol-van/zapret
cd zapret

2023-09-08_20-08

Ve sonradan programın erişebilmesi için binary’leri yüklememiz gerekiyor.

sudo ./install_bin.sh

bin

Her internet sağlayıcısı için yazılımın kullandığı seçenekler farklı. Sizin için çalışacak olan seçenekleri bulmak için blockcheck script’i var.

sudo ./blockcheck.sh

Script’i açtığınızda size hangi erişim engeli olan siteyi kullanmak istediğinizi soracak (test etmek için)
Ben test etmesi için pastebin.com yazdım.
Ondan sonra çıkacak olan soruları enter tuşuna basarak onaylayıp beklemelisiniz.

İşlmen bittikten sonra size kullanmanız gereken komutları gösteriyor.
bizi alakadar eden komutlar son iki satır (HTTP artık kullanılmıyor)

benim için “nfqws” ve “–dpi-desync=fake --dpi-desync-ttl=3” seçenekleri çalışıyor. Bunu kopyalıyoruz.
Ve şimdi bu komudu kullanarak yüklemeye geçebiliriz.

sudo ./install_easy.sh

Ve sizi şimdi çıkacak olan her seçenek için yönlendireceğim.

1. 1 Y tuşu ile onaylayın

2. 2 ENTER tuşu ile onaylayın

3. 3 ENTER tuşu ile onaylayın

4. 4 ENTER tuşu ile onaylayın

5. 5 Benim için nfqws çalışıyordu. O yüzden 3’e basıp devam ediyorum.

6. 6 Y tuşu ile onaylayın

7. 7
    Ekranınıza büyük ihtimalle yazı düzenleme uygulaması olan nano geldi. Kopyalamış olduğunuz komutları yukarıdaki gibi tırnağın arasına önceki yazılanları silerek yapıştırıyoruz. Nano’dan çıkıp kaydetmek için: “CTRL+X” > “Y” > “ENTER

8. Ve bundan sonra karşınıza gelecek soruları ENTER tuşuna basarak oynaylayın.

Ardından bu işlemler sonucu sonunda linux sisteminize zapret’i kurmuş, ve erişim engelli sitelerin engelini kaldırmış bulunmaktasınız. Güle güle kullanma dileği ile.

Eğer yazı şeklinde takip edemiyorsanız video anlatımı burada.

13 Likes

Sanırım GitHub - ValdikSS/GoodbyeDPI: GoodbyeDPI — Deep Packet Inspection circumvention utility (for Windows) bu programın linux için yapılmış hali gibi. Teşekkürler.

2 Likes

dns e gerek yok turknet ile dnssiz kullanabiliyorum.
Teşekkürler gayet güzel bir kaynak.

Windows diyecektin sanirsam. Linkte for Windows yaziyor da.

hocam dediklerinizi yaptım fakat bende hem tpws hem de nfqws çalışıyor olarak gösterdi hangisini seçeyim sizce fark var mıdır arasında?

iyi de bu dns cloudflare’a ait ama. 1.1.1.1

Edit: ilk başta ‘tpws’ denedim fakat sürekli sorun çıkarıyordu. Ayrıca çoğu yasaklı siteye de yine giremiyordum. Ardından ‘nfqws’ denedim şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor, her siteye girebiliyorum. Biraz bekledim ki hata verip vermeyeceğini göreyim.

Quad9 için o kısma 9.9.9.9, 149.112.112.112 yazabilirler.