Youtube Yüksek Bitrateli Yeni 1080p Çözünürlüğü Getiriyor

Orijinal youtube kullanmadığım için 1080p çözünürlüğe erişebidiğimi düşünüyorum. Ekran görüntüsünü kendim aldım. Sizde durumlar nedir?

Not: Olayın aslı yeni bir çözünürlük olarak
eklenmesi imiş. Başlık düzenlendi
.

1080p sadece premiuma özgü hale gelmiyor. Gördüğünüz şey High-Bitrate denilen şey. Premium üyesi olan kullanıcılara YouTube daha yüksek çözünürlüklü videoların yanında aynı zamanda yüksek bitrate (bunu açıklamam gerekir mi emin değilim) içeren 1080p versiyonunu sunmaya başladı. Ana akımda şu an 1080p çözünürlük halen en büyük pastaya sahip olduğu ve 2k-4k videolar çok fazla yer kapladığı için böyle bir özellik sunmuşlar. Bence de mantıklı bu durum.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki video kalitesi özelinde uygulamayı güncellendiğiniz zaman ve öngörülebilir bir gelecekte daha düşük kalite almayacaksınız. Veya YouTube sizin izleme kalitenizi azaltmadı. Sadece paralı üyelik sahibi kişilere nispeten daha iyi bir 1080p deneyimi sunuyor. O da gerçekten fark edilebilir bir şey mi yorum yapmıyorum :person_shrugging:

3 Likes

1080p çözünürlüğün tamamen ücretli olması söz konusu değil yani👍

Dogru duzgun teknik araclarla olcmeden kalitenin dustugunu veya ayni oldugunu anlayamayiz. Muhtemelen bu islerden anlayan birileri ileride testini yapacaktir. Lakin adsle mahkum olan biri oldugum icin beni ilgilendirmiyor :confused:

Eğer kaliteden kastınız baktığınızda size verdiği iyi görüntü hissi ise o kişiden kişiye değişir. Ama matematiksel konuşacak olursak YouTube yüklemeye izin verdiği veya yüklenmesini istediği bitrate aralığı uzun bir süredir aynı ve belli. Bitrate YouTube linkinde görülebileceği üzere gayet açık bu rakamlar. Bir video izlerken sağ tıklayıp meraklısı için istatistikler seçeneğini seçerseniz birçok ek bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunların içinde bitrate bilgisi de mevcut. Eğer ki bir gün normal değer aralığında yüklediğimiz bir video daha düşük olarak görünürse istatistiklerde o zaman hak veririm bu iddiaya. Ama şu an için öyle bir şey görmedim. Fakat illa bir videoyu düşük bitrate ile yüklerseniz ona YouTube un da yapabileceği bir şey yok.

Eğer youtube-dl ye aşina iseniz farklı codec ve formatlar için en yüksek bitrate değerlerini daha önce uygulamada görmüşsünüzdür. Sonuç olarak şu an için çok yüksek bir teknik bilgi gerekmeden ev ortamında bu iddianın doğru/yanlışlığını test edebilirsiniz.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.