YouTube Shorts Kullanımı Uzun Video Formatını Bitirebilir

Bazı YouTube çalışanlarına göre shorts formatı uzun video formatını bitirebilir. Uzun video izlemelerinde azalmalar da gözlemlenmiş.

Kendi adıma pek shorts tüketmiyorum ama neden bağımlılık yapıcı olduğunu anlayabiliyorum.

Shorts kullanımı sizin uzun video kullanımınıza bir etkide bulundu mu?

6 Likes

Kendi ayağına sıkmışlar. Zaten shorts içerikleri iyi değil. Ya hiç shorts olmayacaktı ya da böyle olacağı belliydi. İsteyen kısa videoları TikTok veya Reels’den izler zaten.

Belki reklamların artması ve reklam engellemenin engellemesi de bundan kaynaklanıyor olabilir çünkü shortslar’da aralar hariç hiç reklam koyulamıyor.

4 Likes

Aslında habere göre YouTube reklam gelirleri artmış ama içerideki bir kısım diyor ki bu artış kısa vadeli, uzun vadede shorts formatı zarar verecek.

3 Likes

Ama ben kolay kolay bir şey olacağını sanmıyorum arkasında tabiri caizse para basan Google var.

1 Like

Ben #shorts bagimlisiydim zamaninda ama bunu yavas yavas asiyorum artik…

Shortsdan nefret ediyorum. Burası Youtube Tiktok değil. Aynı şey Instagram Reels için de geçerli. Orası Instagram Tiktok değil. Sosyal medyaların birbirini kopyalamasına sinir oluyorum.

2 Likes

Bir tane Discord Sunucusuna üyeyim bir tane adam o sunucunun sohbet kanalına yazıyor;“Anneme Gmail açtım,shorts izleyeyim dedim bir baktım,Tiktok’a dönmüş resmen” dedi adam.

2 Likes

Umarım ağızları yanar da kapatırlar :grimacing:

1 Like

Kısa video formatı internetin kanseridir.

şanslıyım ki Youtube Shorts çıkmadan önce NewPipe’a geçtiğimden o batağın yakınından bile geçmedim. yoksa bağımlılıklara meyilli bir insanım maalesef. ana akım sosyal medya platformlarını ilkesel sebeplerle bırakmış olsam da sosyal medya bağımlılığım hala Mastodon ile devam ediyor :smiling_face_with_tear: en azından orada insanı platformda tutan tuzaklar olmadığından saatte bir check edip çıkıyorum.

2 Likes

Foruma hoş geldin! Mastodon’da en azından algoritma yok ama yine de FOMO Mastodon için hala geçerli olabilir. :smile:

1 Like

hoş buldum ^_^/// yine de kanımı bir şey emecekse AGPLv3 emsin haha

1 Like

Youtube Shorts berbat rezil rüsva bir yer. Bütün sosyal medya hesaplarımı ‘‘bağımlılık yapıcı’’ olduklarından sildim ama şimdi Youtube Shorts ile uğraşıyorum. Kapatmanın geçici yolları var ama Youtube’un bize Shorts’u kapatmamız için bir seçenek sunması lazım çünkü Youtube kendini geliştirebileceğin bir yer, saatlerce yatak başında ekranı yukarı kaydıracağımız bir ortam değil.

Youtube yeni bir özellik getirdi, artık izleme ve arama geçmişimin kaydı tutulmasın diyen kullanıcılara ana sayfada video önerilmiyor. istersen bu ayarı yapabilirsin. hoş ben uBlock ile engelliyorum hoşuma gitmeyen her şeyi. Youtube’daki Shorts butonunu ve sağ sidebardaki önerilen videoları da bu şekilde engellemiştim.

mobil uygulamalarda ise NewPipe ve LibreTube ekran süresini azaltmaya yönelik her türlü ayarı sunuyor. Umarım kurtulabilirsin kankam ^_^///

Teşekkür ederim. Yapacağım.

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.