YKS Sonrası için Laptop Tavsiyesi (Bütçe 30K)

Yks sonrası babamla yaptığım ilk işlerden biri teknoloji mağzasına gitmek oldu. Babamla ilk önce ps5 xbox a baltık. Sonra dedik ki 15k 30k gömüp 5 yıl sonra oyun çıkmayacak konsol alacağıma pc alıp. Halle hazırdaki steamdeki kütüphnemdeki oyunları oynarken hemde üni de yazılılım için nasıl olsa pc almam gerektiği için laptoplara döndük.

HP victus beğendik babamla 33k dediler

• 4050 gpu
  • 16 gb ram
  • 16 çekirdek işlemci
    var dediler biz olur dedik başka yerlere falan da bakaçağız sizin tavsiyeleriniz neler.

Victus 16’lar tasarım ve soğutma olarak güzeller. Ben de Victus 16 kullanıyorum.

3 Likes

linux ile arası nasıl desteği varmı?

1 Like

Victus 16 bilgisayarımda fedora kullanıyorum.
Sorun yok.

3 Likes

Tek sorunu klavyenin ışığı açıkken bazen bir çınlama sesi geliyor onun haricinde sıkıntı yok. Çok rahatsız etmiyor zaten.

2 Likes

O ses klavye açıkken mi geliyor.
Öğrendiğim iyi oldu.
Ayrıca PC dayanıklı sade gazoz döktüm temizlemeyi de unutmama rağmen sadece 2 tuş çalışmıyor.

2 Likes

Evet klavyenin ışığı açıkken.

2 Likes

@Bugavus @Sxinar arkadaşlar sağ olun. Kimse bu kadar yardımcı olamazdı.
Ha bide bu victusun farklı modeleri farklı kombinasyonlar var sizinki hangisi

3 Likes

Ryzen 5 5600H
RTX 3060 benimki ama almışken daha yeni nesil işlemcili olanı alın Ryzen 7000 serisi gibi onlarda DDR5 desteği falan da oluyor yanlış değilsem.

1 Like

Benimki Intel i7 hocam.

benim baktığım da sanırım i7 idi
sağ olun hocam

1 Like

Hocam Victus 16’ya bugün Linux Mint yükledim. Aylardır Windows’ta mikrofonu falan sıkıntısız kullanıyordum realtek sürücüleriyle. Linux Mint’e geçtim. Hem hoparlörde bir kalitesizlik var gibi hem de mikrofonu okumuyor. arecord -l yaptığımda çıkan sonuç bu;

**** List of CAPTURE Hardware Devices ****
card 2: Generic_1 [HD-Audio Generic], device 0: ALC245 Analog [ALC245 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
1 Like

Linux Mint kullanmayın. Linux Mint Edge kullanın ya da daha yeni çekirdek sürümü ile gelen bir şey kullanın. Mint ile gelen çekirdek Victus’lar için eski. Mint kullanırken WiFi kartım çalışmıyordu mesela.

1 Like

Linux Mint 21.2 "Victoria" - Linux Mint Edge dediğiniz sürüm sanırım bu. Bunu deniyorum o zaman.

1 Like

Başka bir dağıtım dener misiniz Fedora gibi? Kurmanızı gerek yok USB’den de olur.

1 Like

Ben Ryzen 5 5600H ve 3060’lı modeli kullanıyorum. Arch ve Pop_OS! dışında hiçbirini düzgün çalıştıramadım. Mint ve Fedora boot loopa girip çalışmıyor Endvaour OS ise direkt Nvidia is blocked diyip kurulum yaptırmadı.

2 Likes

Grub plymouth kullanan dağıtımlar genel olarak çalışmıyor sanırım. Ben de aynı modeli kullanıyorum.

1 Like

Öncelikle merhaba. Ben monster abra v21.4 kullanıyorum 3050 6gb i7-12700H işlemcisi var oyunları yüksek performansta çalıştırabiliyor soğutma sistemi iyi fan sesi çok diyenlere aldanmayın ağır oyunlarda fan sesi 5000 rpm çıkıyor (ultra ayarlarda falan) indirimli 26k idi sanırsam

1 Like

bu konuda diyebileceğim tek şey casper pişmanlıktır. casperdan ağzım yandıktan sonra nedense tekrar casper aldım, eşeklikmiş. hatta maalesef türk üreticiler iyi değil, pek çok arkadaşım monsterdan vs. şikâyetçi.

2 Likes

Ben Asus aldım ve şuana kadar bir sorunum olmadı, Asus Marka öneririm :slightly_smiling_face: