Yerli Arama Motoru Artado için Gönüllüler Arıyoruz

Merhaba! Daha önce forumda Artado isimli projemiz hakkında bir sürü konu açtık/açıldı. Eğer daha önce Artado’yu duymadıysanız Artado kısaca açık kaynak kodlu, gizliliğe önem veren ve özelleştirilebilir bir yerli arama motorudur. Daha fazla bilgi için forumda Artado hakkında açılan konulara bakabilirsiniz veya Yusuf abinin Artado hakkındaki videosunu izleyebilirsiniz.

Artado 3 yıldan uzun süredir aktif olarak bir kaç lise öğrencisi tarafından geliştiriliyor ve şu anda günlük 4-5 bin arasında bir kullanıcı sayımız var. Günde 40-50 bin arama yapılıyor. Aylık 2 milyon civarı arama yapılıyor. Ayrıca Github depomuzda da şu anda 118 yıldız var. En büyük yerli açık kaynak projelerden biri diyebiliriz. Ayrıca Artado tek açık kaynak kodlu yerli arama motoru projesi ve en çok özelleştirme seçeneği sunan arama motorlarından biri.

Projemizi daha da geliştirmek ve büyütmek için gönüllüler arıyoruz. Özellikle front-end(HTML/CSS) geliştiricilere ve topluluğumuzu büyütmeye yardım edecek gönüllüler arıyoruz. Bunlar dışında da her türlü katkıya açığız. Bu alanlar dışında da bir sürü alanda yardıma ihtiyacımız var. Biz interneti daha özgür bir yer haline getirmeye çalışıyoruz. Sizde bu amaçta bize yardım etmek istiyorsanız projeye katkıda bulunabilirsiniz. Bizimle iletişim kurabileceğiniz yerler Artado’da menü kısmında mevcuttur.

15 Likes

Konuyu 1 haftalığına sabitledim belki birilerinin gözünden kaçar diye. Umarım projeye destek olacak birileri çıkar, başarılar. :slight_smile:

8 Likes

Destekleriniz için teşekkürler :heart:

3 Likes

Elimden geldiğince front-end tarafında katılım sağlayacağım :+1:

1 Like

merhaba bilgisayar programcılı okuyorum daha ilk yılım tamamen sıfırdan başlıyorum hem kendimi geliştirmek için ve işe girerken proje olarak göstermek için bu tarayıcıda emeğimin bulunmasını istiyorum iletişime nasıl geçeriz

1 Like

Github sayfasından projenin durumunu takip edebilirsin. Discord sunucumuza katılarak son gelişmelerden haberdar olabilirsin, sorular sorabilirsin. Aynı şekilde forumumuz üzerinden de bunları yapabilirsin.

Kendi yoğunluğumdan dolayı aktif destek veremeyecek olsam da, bir iki düzeltme önerisinde bulunmak istiyorum. Ana sayfadaki kutuların boyutlarını fixlemeniz gerekiyor. Sorunun sebebi metinlerin uzunluğuna göre kutuların boyutlarının değişmesi. Bunu minmum kutu büyüklüğü vererek ya da aspect ratio içe çözebilirsiniz diye düşünmekteyim. Menü tarafındaki butonların boyutları için de aynı durum geçerli. width değerlerinin minimum değerleri belirlenmeli, ya da dediğim gibi aspect ratio kullanılabilir. Üzerine çalışmadan net bir şey söyleyemem.

Tasarımsal olarak kutularda(container) yer alan textleri text-justify yapabilirsiniz(text-align) .

Dil seçimi için de tarayıcının default dilini kullanıcıya ön tanımlı olarak getirebilirsiniz.

Projeyi inceledim, .Net üzerinde çalıştığınız için doğrudan yardımda bulunamıyorum, aynı zamanda yoğunum da ama bahsettiğim css düzenlemeleri sizi çok üzmeyecektir. Bol şans diliyorum.

2 Likes

Zaten bu Artado’da var.

.NET sizin için pek bir engel olmaz. Çünkü .NET’in front-end kısmı tamamen normal HTML/CSS, yani düz bir html sayfası yazmaktan farksız. Back-end kısmı için ise C# bilmek gerek.

1 Like

Dostum bunu biliyorum, söylemek istediğim kullandığınız design patterne aşina değilim ve uzun zamandır native CSS yazmıyorum ama müsait zamanım olursa pr çıkabilirim.

Kullandığım tarayıcıda default ingilizce gelmişti. Benden kaynaklı muhtemelen.

3 Likes

Merhaba, bir süredir Artado’nun yeni tasarımı üzerinde çalışıyorduk ve şu anda tasarım çoğunlukla bitme noktasına geldi. Fakat tamamen yayınlamadan önce sizin görüşlerinizi almak istiyoruz. Yeni tasarımdan bir kaç görüntü şöyle, daha fazla görüntüyü buradan bulabilirsiniz ayrıca Github repomuzda tasarımın gelişimini takip edebilirsiniz.

3 Likes

Arayüzü beğendim. Her şey çok basit ve kolay ulaşılabilir olmuş tebrik ederim.
Fakat “Haberler” şeklinde arama yaptığımda sadece Mynet ve alt bağlantıları geliyor nedeni ne olabilir?
Not: Arama motoru olarak Google seçili. Artado motorunu seçtiğimde de sonuç değişmedi. Bing motorunda sorun yok.

1 Like

text renkleri ve border-color cok net biraz renkleri daha soluk yaparsaniz simsiyah tuval uzerinde daha estetik durur ve goz yormaz

1 Like

Crawler şu anda sadece Mynet’i gezmiş olabilir haber sitesi olarak. Ayrıca Artado sonuçları şu anda betada o yüzden sadece 20 sonuç gösteriliyor. Diğer siteler ilk 20’ye ulaşamamış da olabilir.