Yazımla Uğraşanlar İçin Dağıtım Öneriniz Varmı?

Beyler Yazılımla Uğraşıyoruz

Yazılım İçin Bir Dağıtım Öneriniz Varmı

Foruma hoş geldin! İlla yazılımcı stili bir dağıtım istiyorum dersen NixOS deneyebilirsin. :slight_smile:

3 Likes

Arch tabanlı ve debian tabanlı sistemler önerebilirim.
Arch linux tabanlı sistemlerde güncellemeler hızlı ve günceldir. çok büyük kullanıcı kitlesi olan olan aur sistemi sayesinde onaylanmış kullanıcı tabanlı bir repo sistemi de vardır.
Ama hızlı bir yayın süreci olduğu için %100 stabil değildir nadir de olsa bazı hatalar çıkmaktadır ama hızlı yayınlandığı kadar yamalanma hızlatı da fazladır.
Debian tabanlı sistemlerde de çok fazla kullanıcı vardır. Bu sayede kullanıcı dostu ve her türlü uygulama, özellik vardır. Güncellemeler arch sistemlerde olduğu kadar hızlı olmasa da tüm kontrollerden geçtikten sonra stabil bir şeklide yayınlanır.
Arch sistemlerde pacman paket yöneticisi kullanılır.
Debian tabanlı sistemlerde apt (aptitude) paket yöneticisi kullanılır.

Eğer son kullanıcı olarak kullancaksan ubuntu öneririm.

Arch tabanlı arch linux, manjaro, endaevourOS.
Debian tabanlı debian, ubuntu öneririm.
Eğer yerli bir Os kullanmak istersen arch tabanlı archman linux, debian tabanlı pardüs var.

İlk olarak şunu belirtmek isterim, yazılım mühendisiyim ve bir çok dağıtım denedim. Sorduğun soru için çok fazla durum var. Örnek vermem gerekirse ;

1. CRM dediğimiz sistemleri backend kısımları microsoft temelli yazılımlar olduğu için c# dilinde. Bundan dolayı linuxdan daha çok windows benim işlerimi daha da hızlandırdı. Linuxda uyum sağlamak için çok uğraşmadım. Direkt windows kullandım.
  2. Yapay zeka alanında ne kadar web üzerinden çoğu kodu çalıştırma imkanın olsada, derleme açısından linux hızlı. Bunu kabul etmek gerekir. Fakat bazı yapay zeka yazılımları, yani makine öğrenmesi ve derin öğrenme için kısımlarında GPU dan güç alıdğı için ekren kartı yazılımı burda önem arz ediyor. Bunu dikkate alarak seçim yapman gerekir.
  3. Mobil uygulama kısmında pek yer almadım ama orda da genellikle derleyicilerin çoğu windows 'da daha rahat oluyor.

Amacım seni windows’a geçirmek değil, değinmek istediğim nokta yazılımın bir çok alanı var burda hepsini anlatabilirm. Her dağıtımı kendi alanına göre gerekli paketleri bulacağına eminim. Kişisel distrom Fedora şimdililk. @Metin Metin arkadaşımın da açıkladığı gibi aklına yatan bir tanesini seçip yazacağın yazılıma göre şekillendirebilirsin.

.net development dusunuyorsan ne yazik ki windowsta ki verimi ucretli uygulamalar disinda alamiyorsun, ayrica ekipler arasinda cok fazla fark yarattigi icin ilerde herkese sorun yaratabiliyor. Ama web, mobile development alaninda herhangi bir sorun yarattigini dusunmuyorum. Sahsi olarak makine ogrenmesi ve goruntu isleme uzerine bir projede calisiyorum ve python ile calisirken linux bir isletim sisteminde Windows’a nazaran cok daha rahat ediyorum.

Herhangi bir dagitim isini gorecektir, ben fedorayi yaklasik 2 Sene kullandiktan sonra arch linux’e gecis yaptim ancak bunun sebebi herhangi bir performans kaybi vesaire degildi, tamamen keyfi. Iki distroda da ayni verimliligi aliyorum, icine sineni sec.

Yazılım için özellikle bir dağıtım seçmenize gerek olmadığını belirtmeliyim. Aktif olarak test ettiğim dağıtımlarda JetBrains IDE’i kullanırken küçük düzeltmeler için Vim’i kullandım. .NET Framework ile hiçbir sorun yaşamadım. MVC ve API’lar üzerinde çalıştım ve yazdım, aynı şekilde Android Studio’da da herhangi bir sorun yaşamadım. Emülatör de sorunsuz bir şekilde çalıştı. Yapay zeka için kapalı kaynak CUDA sürücülerini de kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım.

Yazılım için özellikle bir dağıtıma gerek yok. Öğrenim adına Arch güzel bir seçenek ancak hepsi linux çekirdeğine vardığı için Linux tarafında hangisi sana daha hoş geliyorsa ona bak. Windows veya Mac de bakabilsin ama Mac kısıtlayıcı Windows da bir o kadar. Yardımcı olsalar bile öğrenci isen eninde sonunda Linux terminal mantığını öğrenmek zorunda kalacaksın. Şimdi degilse 1-2 yıl sonra senden proje istenince. Şimdiden bir tanesi ile başlamak en iyi seçenek olur. Ben kişiselleştirmeyi sevdiğim için şuanda Arch kullanıyorum. Sen basitçe mint ya da popülerlerden Ubuntu ya bakabilsin. Yeterince piştikten sonra geçeceğim BlendOS e de bakabilsin. Farklı farklı işletim sistemlerini dememek yerine BlendOS ile tek dağıtım ile yaparsın. Tabii diğerleri ile de yapılır ama BlendOS de direkt arayüzden. Bozma ihtimaline karşın değiştirilemez olduğu için de daha stabil. Ama unutma ki stabil olması sadece kullanımı kolaylaştırır öğrenimini değil. Bozdukça düzletmek en iyi seçenek. En hızlı öyle öğrenirsin. Her ne kadar arada delirtse dahi.

1 Like