Yazılımcılık için üniversite gerekli midir?

internetin yaygın olmadığı zamanlarda üniversite birşeyler öğrenmek açısından mantıklı olsa da günümüzde pek de mantığı kalmadığını düşünüyorum. üniversitede öğreneceğimiz şeylerin kat kat daha fazlasını internet ortamında elde edebiliyoruz. meslek edinme kısmına gelince ise işverenler nitelikli eleman istiyor, kendilerine fayda sağlayacak kişiler arıyorlar. böyle bir durumda önünde çok kaliteli birisi varsa sırf üniversite okumadığı için o kişiyi es mi geçer sizce de? yazılım alanında herşeyin internet ortamında olduğu bir devirdeyiz, sizce yazılım alanında üniversite okumanın bir mânâsı var mıdır? (sorum özellikle cross platform çalıştığım flutter dili için geçerlidir) yabancı dil ve nitelik olduktan sonra üniversite birşey ifade eder mi?

1 Like

Üniversite bir araba anahtarı gibidir. Öğrendiğin bilgiler ise arabanın tamda kendisi. Şoför olarak bu ikisinin de sende olması lazım. Lakin bu ikisini de almak maliyetlidir. Sen bu anahtarı ya çalışarak elde edersin ya da bir şeylerden taviz vererek. Düşün ki 2000 TL paran var. Anahtar da 2000 TL. Sen ya bu parayı anahtar için kullanıp erkeknden şans ile bir yola atılır, yahut onun için çalışır biraz vakit kaybeder ama onu kayıp olmadan elde edersin. Her iki durumda da arabayı alıp yarışı bitirme ihtimalin var. Ama bunların üçü de tam zamanında düzgün bir kombinasyon ile birleşmez ise o yarışı kaybetmen muhtemel. Yani kısacası deneyim asıl olay bu sektörde, fakat çok fazla talep olan rekabet ve çalkantılı bir mekan. Unutma ki bu üç birleşen ne kadar sağlam ise yoluna öyle devam edersin. Tabii bu demek değil ki araba sallansa da düşmeden uçurumu geçemezsin.

1 Like

Hepsinin yanı sıra arabanı da iyi seçmelisin. Bir şoför olarak eğer ki bilmediğin sevemdiğin arabayı görüp herkes de var ve çok hızlı diyip seçmek çok yanlış bir tercihtir. Yine öğrenmek istersen öğren ama önüne meslek olarak muhtemelleri bir koy ve düşün. Bir ofiste bu işi mi yaparım x mesleği mi yoksa başka bir şey mi… Yazılımcılık dediğinde yemek yapmak istiyorum diyip susman benzer şeyler. Yazılım da bir yemek gibi. Ya bu sektöre girerim diyip bir yemek seçeceksin ya da sana daha uygun bir bölüme. Bu rekabette sevmeyen bir kimse yazılım alanında fazla hayatını sürdüremez. Bir hata yüzünden 1 hafta ugrasabilir, her şeyi yaparım der isen sen cittende bu sektöre uygundur. Tabii sadece uygun olmakta yetmez. Herkes kaslı olabilir ama doğru noktayı bilmez isen yenilmen olağandır. Kendine eğer bunu meslek olarak yapmakta kararlıysan şu soruyu sor “Ben neden yazılımcı olacağım?” Eğer cevap X progamı geliştirmek, X işine girip katkı sağlamak, X teknolojisinde uzmanlaşmak vb. İse tamamdır ister diploma ister dümdüz sen her türlü devam edersin ancak cevap para, maddi bir şey yahut ün söhret gibi ön görülür ise önermem. Çünkü böyle girip baştan kaybedenlerin haddi hesabı yok. Bir yerden sonra istatistik bilimciler bile sayamyı bırakmışlardır.

Gerek yok. Üniversite’de gerçek anlamda çok temel öğretiliyor. Çalışan ve sürekli deneyen birisi bir üniversite öğrencisinden çok daha fazla şey öğrenebilir ve uygulayabilir hale gelir. Fakat… Bu bilginizi paraya çevirebilecek bir fikriniz yoksa yani kendi işinizi kurmayacaksanız çalışmanız gerekecek. İşte bu zamanda diploma gerçekten çok yardımcı oluyor. Bir nevi işe girmek için “torpiliniz” oluyor. Bilgi ve kapasite olarak hayır ama iş için lazım.

2 Likes

Kesinlikle hayr…

1 Like

Arkadasa katiliyorum ayni universiteden mezun hatta ayni sinifta okumus iki kisi taniyorum birisi baya basarili oldu kendi sirketini acti digeri hala emekleme seviyesinde gidiyor yani aslinda birazda insanin kendisine bagli

(Dip not: arkadaskar turkcem icin ozur dilerim kullandigim bilgisayarda turkce klavye yok )

2 Likes

Her şeye yazılım lensinden bakmayın. Üniversite hayat anlamında size birçok farklı bakış açısı katacaktır. Evet sırf yazılım açısından bakarsak %100 gerekli diyemeyiz ama ben size hayat açısından katacaklarından dolayı gitmenizi tavsiye derim.

2 Likes

Okuyan kişilerin çevresi okumayan ve eve kapanan kişilere göre daha fazladır diye düşünüyorum ben.

Yazılım ve bilgisayar bilimleri çok katmanlı ve sürekli evrilen disiplinler. Günün sonunda okuluna giden de alaylısı da sektörde geri kalmamak adına kendini eğitmek zorunda. Ben üniversite eğitimi alınmasından yanayım. Bu alan sadece yazılım geliştirmekten ibaret değil. İnsanlarla iletişim, network, karşılıklı fayda sağlama, proje planlama gibi yeteneklerin de çok önemli olduğu bir alan. Bu yetenekleri geliştirebilmek için üniversite şart değil ama güzel bir fırsat. Hiç ummadığınız hocalar/insanlar birden bakış açısı sağlayabilir ve gelişiminizi pozitif etkileyebilir. Üniversitelerde verilen eğitimlerin içeriği ve kalitesi tartışmalı olsa da kesinlikle boş olmadığını düşünüyorum. Öğrendiğiniz en ufak şey bile kullansanız da kullanmasanız da teknolojiyi anlama ve analiz yeteneğinizi çok önemli bir ölçüde artırıyor. En azından bilgisayar mühendisliği için bu şekilde diyebilirim. Ayrıca üniversitenin insanı eğiten diğer kısımları da göz ardı edilmemeli bence. Toparlayacak olursam bu durum çok kişisel bir durum. Farklı alanlardan gelip yazılım departman yöneticisi olan tanıdığım var mesela. Ne kadar başarılı olabileceğiniz tamamen özveri ve neyden ne kadar vazgeçebileceğiniz ile alakalı. Üniversite okumak da okumamak da iki ayrı zor yol ve her şey insanın kendisinde bitiyor. Biraz uzun oldu kusura bakmayın. :slightly_smiling_face:

4 Likes

Evet ortam ve bakış açısı konusunda öyle olabilir, ben de üniversiteye yeni bu sene başlıyorum ancak daha önce bilişim ile alakalı birkaç etkinliğe katıldım ve bu bana birçok şey kattı. Ama bazı arkadaşlarımı gördüm ben yazılımla ilgileneceğim diyordu ve neden temel şeyleri araştırmaya daha başlamadın diye sorduğumda ise üniversitede öğretirler ya dedi, bilişim sektörünün çok hareketli ve sürekli değişen bir sektör olduğu için üniversitenin öğrenmek için bu alanda yeterli olmasının düşünülmesi tehlikeli bir bakış açısı.

2 Likes

Dostum bu sektörde yeterli diye bir şey yok. Okusan da okumasan da. İki yol da çok özveri istiyor. Üniversitede hiçbir şey yapmamak ve yeterli olduğunu sanmak kesinlikle yanlış tabi.

2 Likes

Aynen öyle ben de bundan bahsediyordum

2 Likes

Universitenin ne olduguyla alakali Batinin kafasi karisik. Bunun bence sebeplerinden biri, yuksek lisans ve ustu duzeyinde arastirma yapan kurumlarin yanina (en basta ABD tarafindan getirilen) bir “College” kavrami olmasidir. Bizim ise kafalarimiz onlardan cok karisik, ayrim yapmadan hepsine “Universite” dedik.

Universite bir arastirma kurumudur. Amaci ogrenci yetistirmek degil, disipliner arastirma yapmaktir. Ogrenci ise bu surecte yan urundur. “College” ise daha cok meslek egitimine yoneliktir.

Bizde “College” olacak kavramin karsiligi Meslek Liseleridir. Meslek edindikten sonra, tahsili ilerletmek ve konu arastirmasi yapmak icin Universite gelir.

Universite kavrami canim memleketimde ucuzlatildigi icin, ne diplomanin, ne verilen egitimin (sayili kurumlar haric), ne de mezunlarinin niteligi yoktur. Pazar da gayet bunun farkinda oldugu icin, gunumuz kosullarinda duzgun is bulmak isteyenlere doktora diplomasi sorulur, altindakilere da asgari ucret mertebesinde para odenerek emekleri somurulur.

Hayat gorusu ve tecrube kisimlarini haric tutuyorum, yazilimci veya herhangi bir meslek insani olmak icin universite degil, meslek lisesi bence dogru adrestir. Sonrasi kisinin bilecegi istir; amac diploma ve not almak olacaksa, bosunadir.

Eksi girisi yapar gibi yazdim, dilimi mazur gorun. Bugun boyle cikti elden.

3 Likes

Ben de bu konuyu şu şekilde tecrübe edindim. Üniversite şart değil öğrenmek isteyen her türlü öğreniyor ancak olaya bir de iş veren açısından bakalım. Mesela sen bir iş verensin. Önüne 2 adet CV geldi. Başvuru sahiplerinin ikisi de aynı bilgiye ve yeteneğe sahip fakat bir tanesi üniversite diğeri ise lise mezunu. Sen olsan hangisini alırsın? Ben olsam üniversite mezununu alırım. Çoğu kişi de bunu seçecektir. Bu yüzden üniversiteyi şart olarak değil de iş bulmayı kolaylaştıran bir ek eğitim gibi görebiliriz.

1 Like

3 4 tane mülakata girdim çok fazla deneyimim yoktu sadece bu alanda ilerlemek kendimi geliştirmek istiyordum. Fakat insanlar bir ön yargı ile başlıyorlar bunu hissetim. Bence üniversiteyi sırf bu çocuk bu alana baş koymuş okula gitmiş orada insanlarla tanışmış olarak bakıyor olabilirler. Hiç bir şey bilmeyen üniversite mezunları da gördüm fakat bir şekilde iş bulup yollarını buluyorlar. Burada Üniversitenin en iyi yanı 1. network 2. cv de adamlar bakıp burada bu bölümü bitirmiş olarak bakıyorlar. Bir diploma olmayınca adamlar senin daha önce ki iş tecrübelerine bakıyorlar fakat orada pek fazla bir şey göremeyince de şans vermiyorlar. Benim düşüncem Üniversite seni 2-0 öne geçiriyor.

Anlatmak istediğimi özetleyen şey sanırım bu : https://www.youtube.com/watch?v=J8yIu_o8lvY

2 Likes