Xbox gamepad Linux'ta bluetooth ile ba─članmama sorunu

Xbox gamepad ald─▒m ve ayr─▒ca al─▒c─▒s─▒ bulunmuyor. Kablo ile ba─člayabiliyorum ama bluetooth ile ba─člant─▒da s─▒k─▒nt─▒ ya┼č─▒yorum. bluetoothctl ile kontrol ederek bir├žok kez cihaza bluetooth ba─člant─▒s─▒ kurdum asl─▒nda. Ancak controller 4 kere titriyerek bir red mesaj─▒ veriyor. iki farkl─▒ cihaz ve da─č─▒t─▒mda denedim. Laptopta linux mint, masa├╝st├╝nde endeavour os y├╝kl├╝yd├╝.

[bluetoothctl#] scan on
[bluetoothctl#] pair <gamepad>
[bluetoothctl#] connect <gamepad>
[bluetoothctl#] trust <gamepad>

bunlarla ba─čland─▒m ama kontroller kabul etmedi. xpadneo-dkms paketini de denedim ama fayda etmedi. Bluetooth ile ba─članamad─▒m. Kablo ile kullanmak da ├žok s─▒k─▒yor :slight_smile:

KDEÔÇÖde dener misiniz? Genel olarak gamepadler kablo ile ilk ba─čland─▒─č─▒nda bir istek g├Ânderirler ve izin vermeniz gerekir. Ard─▒ndan blueman tarz─▒ bir ara├žla kontrolc├╝y├╝ bilgisayara ba─člars─▒n─▒z.

Burda ne demek istedi─čim anlat─▒lm─▒┼č.

Hocam zaten Endeavour ├╝zerinde Gnome kurulu. MintÔÇÖte de blueman ile ba─člad─▒m. Ba─članma konusunda s─▒k─▒nt─▒ ya┼čanm─▒yor. Ba─člad─▒ktan sonra gamepad cihaz─▒ reddediyor. :frowning:

hat─▒rlad─▒─č─▒m kadar─▒yla linuxta s─▒rf xbox gamepadlerini kullanabilelim diye bir program yaz─▒lm─▒┼čt─▒ xboxdrv idi san─▒r─▒m ad─▒ aurda olmas─▒ laz─▒m.

Ayn─▒ sorunu ben de ya┼čad─▒m. Ne yaz─▒k ki kolu ilk ├Ânce Windows y├╝kl├╝ bir bilgisayara ba─člaman─▒z gerekiyor (kabloyla m─▒ bluetooth ile mi ba─člamak gerekiyordu hat─▒rlam─▒yorum, ikisini de deneyebilirsiniz). Microsoft StoreÔÇÖdan ÔÇťXbox AccessoriesÔÇŁ (Xbox Donat─▒lar─▒) uygulamas─▒n─▒ indiriyorsunuz. Uygulamay─▒ a├ž─▒nca cihaz─▒ hemen alg─▒l─▒yor. Kar┼č─▒n─▒za bir s├╝r├╝c├╝ g├╝ncellemesi ├ž─▒kacak. Yakla┼č─▒k 5 dakika falan s├╝r├╝yor. Sonras─▒nda kolu ├ž─▒kar─▒p LinuxÔÇÖa ba─člayabilirsiniz. O g├╝ncellemeden sonra LinuxÔÇÖa bluetooth ile ba─člarken hi├žbir sorun ya┼čamad─▒m ben.

3 Likes

Bu EndeavourÔÇÖda vard─▒ da ├žal─▒┼čmad─▒. Linux MintÔÇÖe kurdum onda da ├žal─▒┼čmad─▒.

Hmm. ─░lgin├ž. Karde┼čimin bilgisayar─▒ndaki WindowsÔÇÖtan deneyince sonucu iletece─čim,te┼čekk├╝rler hocam.

Tam olarak hangi Xbox kontrolc├╝s├╝n├╝ kullan─▒yorsun? Arch WikiÔÇÖde spesifik cihazlar i├žin yap─▒lmas─▒ gereken ┼čeyler hakk─▒nda yaz─▒ var ve bir s├╝r├╝ kontrolc├╝y├╝ i├žeriyor. Bakman─▒ tavsiye ederim.

https://wiki.archlinux.org/title/Gamepad#Specific_devices

Bluetooth ba─člant─▒da cihaz─▒ g├Âr├╝yorsa ama cihaz─▒ kabul etmiyorsa bluez bluez-libs bluez-utils paketlerini 5.68 s├╝r├╝m├╝ne d├╝┼č├╝rmeyi deneyebilirsin. ├ç├╝nk├╝ ayn─▒ sorun benim dualshockumda oldu ge├žti─čimiz haftalarda ve bu ┼čekilde ├ž├Âzd├╝m ┼čimdilik.

3 Likes

@fish 'in de dedi─či gibi yaz─▒yor. Ancak Elime daha bir windows cihaz ge├žmedi. Onu deneyince konuya d├Ânece─čim.

The firmware of the Xbox Wireless Controller used to cause loops of connecting/disconnecting with Bluez. The best workaround is to plug the controller (via a USB cord) to a Windows 10 computer, download the Xbox Accessories application through the Microsoft Store, and update the firmware of the controller.

Te┼čekk├╝rler. Windows ├╝zerinden firmware update yap─▒nca direkt ba─čland─▒.

1 Like

Ayn─▒ sorunu ben de ya┼čad─▒m.
Windows da kablolu ba─člant─▒ sa─čland─▒ktan sonra firmware update (Xbox Accessories ├╝zerinden) yap─▒lmas─▒ gerekiyor. ┼×uan sorunsuz ├žal─▒┼č─▒yor bende.

1 Like