X11'de Waydroid Çalıştırma Rehberi

Şuanda Linux’da Android uygulamalarını çalıştırmanın en iyi yolu olan Waydroid ne yazık ki X11’de çalışmıyor.
Waydroid’i X11 üzerinde çalıştırmak için Weston adlı Wayland Compositor’unu kullanmanız lazım.
Öncelikle kullandığınız dağıtım paket yöneticisini kullanarak weston paketini kurun.

sudo dnf install weston   #fedora
sudo pacman -S weston     #arch
sudo apt install weston   #debian/ubuntu
sudo emerge weston        #Gentoo
sudo xbps-install weston  #Void

Weston’u kurduktan sonra direkt olarak weston komutu ile başlatabilirsiniz.

Weston’u başlattığınızda sizi bu pencere karşılayacak

Pencerenin sol üstündeki terminal iconuna tıklayarak bir terminal penceresi açın ve waydroid show-full-ui komutunu çalıştırın, Waydroid weston penceresinin içinde açılacak.

12 Likes

Ubuntu touch, post market os gibi mobil GNU/Linux dağıtımları da Weston kullanıyor ve böylece Waydroid açabiliyor. Ben de bu sayede Weston’u öğrenmiştim. X11’de yapmak aklıma gelmemişti. Ellerinize sağlık hocam.

2 Likes

Teşekkürler :grin:
PostmarketOS’de gnome-mobile, plasma-mobile ve phosh(?) Wayland kullanıyor bu arada, onlarda direkt olarak çalıştırıyor. Bu üçü dışındakilerde weston kullanıyor yine.

PostMarket OS wikisinde Weston ile alakalı yazı görmüştüm. Kullanmadığım için bilmiyorum. Rehberi sizin yaptığınızı da yeni fark ettim hocam :slight_smile:

Gereken her şeyi kurdum ama böyle bir hata alıyorum. Ekran kartımda vulkan yok.

killall waydroid
Yapin ve tekrar deneyin waydroid dogru sekilde kuruluysa.

1 Like

İlk önce waydroid’i bilgisayarına kurman lazım. Yusuf’un bu konu hakkında videosu vardı.

1 Like

Ubuntu Touch Ubuntu’nun geliştirdiği Mir ekran sunucusunu kullanıyor. Bu ekran sunucusu aynı zamanda Wayland’i de desteklemekte. Küçük bir düzeltme :wink:

Ben de yazacaktım bir rehber bu konuda. Ben cage ile yapıyorum.
Gerekli paketler
cage
alacritty (veya başka herhangi bir terminal)
waydroid
TR-Q klavye ile çalıştırmak için;
XKB_DEFAULT_LAYOUT=tr cage – alacritty --hold -e waydroid show-full-ui

Bütün distrolarda killall çalışmıyor. yerine pkill kullanın ve ayrıca bende waydroid kapanmak için root yetkisi istiyor.

Cogu dagitim killall kullandigindan killall dedim.
Pkill favorim zaten, Void Linux’un default’u.
Her sistemde root yetkisi ister waydroid’i öldürmek.

1 Like