Wine / Proton ısınma sorunu

Şu an Linux Mint Cinnamon kullanıyorum.

(Tag 2 olarak Ubuntu seçtim. Çünkü okuduğuma göre Mint, Ubuntu tabanlı.)

Heroic games Launcher vb. uygulamalardan oyun indirdiğimde Wine veya Proton herhangi birisi ile oyunu açtığımda bilgisayar aşırı ısınmaya başlıyor.

WineGE Latest sürümünü kullanıyorum.
Ayneen ProtonGE Latest sürümü de var.

Sistem:

8 GB RAM
Intel UHD Graphics
Nvidia MX 330
Aspire-3

Eski sistem sayılır fakat o kadar da değil.
Oyantıyor yani.

Bu sorunu nasıl çözerim?

Merhaba dostum foruma hoş geldin!

Bunun Wine veya Proton ile alakalı olduğunu nereden çıkardın? Mesela aynı oyunları başka bir işletim sisteminde deneyip test ettin mi? Orada aldığın değerler ne Linux’ta aldığın değerler ne? Çünkü bir oyunu Wine ile çalıştırman fazla ısındırmaması lazım. Psensor ile değerlerin anormal olup olmadığını da anlayabilirsin.

Ayrıca evet Mint Ubuntu tabanlı ama Ubuntu projesinden oldukça farklı kararlar alıyor. :slight_smile:

Abi merhaba öncelikle. Linux’u senin sayende kullanmaya başladım.

Daha önce Windows 10 / 11’de test ettim. Rocket League / Roblox vb önceki sistemde fazla bilgisayarı yormazken şimdi Linux Mint’te çok yoruyor.

Dostum bir gönderi yazdıktan sonra tekrar altına yeni bir gönderi yazmak yerine önceki gönderini düzenleyebilirsin. Alt alta gönderi yazınca sürekli konu kirleniyor.

Elimizde değerler olmadan özellikle bir şey söylemem imkansız. Yani sırf Wine’dan ötürü daha fazla ısınma gerçekleştiğini ilk defa duyuyorum. Eğer ki Windows değerlerini ölçüp daha sonrasında Linux değerlerini de ölçebilirsen farklı oyunlarda sorunu arayabiliriz.

Şimdilik tavsiyem farklı proton sürümlerini denemen olur.

2 Likes

Denerim abi. Teşekkürler.

Bu arada Wine’ı paket yöneticisinden, terminalden veya debian (deb) paketi olarak indirmek bir şey fark eder mi?

Rocket League:

Windows
MAKS : 70 C
MIN : 55 C

Linux
MAKS : 95 C
MIN : 85 C

8 GB RAM
Intel UHD Graphics
Nvidia MX 330
Aspire-3

Sanırım Windows’a mahkumum.

Oyun açılırsa:
Fan için bir Fatiha.

Oyundan çıkılırsa:
Sistem çok geç kendine geliyor.
Uyguamalar biraz geç açılıyor.

Linux Mint’te Wine sürümü ne kadar güncel bilmiyorum genelde oyun oynarken Proton-GE sürümlerini tercih etmekte fayda var. Kanala en son attığım oyun rehberi videosuna göz atabilirsin konu hakkında.

Isınma değeri olarak fark eder mi diye soruyorsan, sanmıyorum.

Abi sanırım ben bunu çözemeyeceğim ama yinede yardımın için teşekkürler.

Forum hayırlı olsun. İnşallah büyürüz de tanınırız Linux topluluğu olarak.

Ben en azından Roblox’a geri bildirim gönderirim. Linux için bir sürüm yapmaları için uğraşacağım.

Windows’a dönmek istemiyorum zaten Microsoft Edge donuma kadar alacak gibi duruyo.

Acaba NVIDIA kapalı kaynak sürücülerini kullanıyor musun? Mint’te ekran kartı sürücülerini kurmak için bir araç vardı. Açık kaynak sürücüdeysen nedeni bu olabilir.

Zaten oyunu Nvidia sürücüsüyle değil Intel’in sürücüsüyle oynuyorum.

Neden? Attığın yazıda NVIDIA MX 330 yazıyor.

Ama Intel UHD Graphics de yazıyor.

Intel aynı zamanda ekran kartı da üretiyor.

Abi şu an NVDIA’ya ardından geri Intel’e geçersem düzelir mi ona bakıyorum.

ÇÖZDÜM!

Linux’ta sorun çözmek çok güzel hissettiriyormuş.

NVIDIA Driverlarını sıfırladım. Ardından NVIDIA’ya geçtim ve ardından geri INTEL’e geçtim.

Sorunu özetlemek gerekirse NVIDIA arkada çok kaynak tükettiği için böyle ir sorun oluşmuş.