Windows'un Linux'a Göre Daha İyi Yaptığı Şeyler

Windows’un daha iyi yaptığı şeyler adında bir video çekmek istiyorum. Linux’un hangi konularda gelişmesi gerektiğini kanalda tartışmış oluruz. Böylece hem farklı çözüm önerileri sunarız hem de güzel bir tartışma konusu olur.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi yazarsanız videoya ekleyebilirim.

4 Likes

Mavi ekran cok iyi Windows’ta…

8 Likes

Mod yöneticisi desteği Wİndows’ta çok daha iyi.

1 Like

Mod yöneticisi derken? Aygıt yöneticisini mi kastettin ben mi yanlış anladım? :smile:

Neredeyse tüm laptoplara yüklü gelmek.

1 Like

Android emülatörleri destekleniyor. Ama linux’ta Nvidia ile waydroid hiç iyi verim vermiyor.

1 Like

Bizi kendimizden daha iyi tanıması bence en önemli özelliği. :laughing:

3 Likes

Sadece program desteği konusunda daha iyi Windows. Onun haricinde her konuda Linux > Windows.

@Toblerone_Daglari @EfeIsot_KMR Foruma hoş geldiniz. :slight_smile: Şimdi fanboyluk yapmayalım dostlar ben de Linux’u daha çok seviyorum ama video konusu için ve Linux’un eksi yanlarını görebilmemiz adına daha iyi olduğu yanları konuşuyoruz. Bence mesela aygıt yöneticisi fikri güzeldi.

1 Like

Waydroid’in normal emülatörlerden daha hızlı olması laızm. Artı integrasyonu da çok iyi. NVIDIA’nın sorunu NVIDIA ile alakalı ama o yüzden bu sorunu çok ekleyesim gelmedi.

Mesele fanboyluk değil @yusufipek abi, Windowsu 15 yıldır, GNU/Linux’u ise 2-3 yıldır kullanıyorum. Modlu ISO’larına kadar denedim Windowsu ancak ciddi anlamda kullanışlılık olarak bir Linux etmiyor. Hatta bu sebeple 1 sene sadece Linux kullandım ve ardından geri Windows’u AtlasOS scriptiyle dualboot olarak kurdum. Windows’taki en iyi deneyimimde zaten AtlasOS ile oldu, çoğu dayatmadan o kurtardı beni zaten. Yinede Linux’ta zorlandığım bir konu var mı dersen HP Laserjet 1018 yazıcımın sürücüsünü Linux’ta kurmak Windows’tan çok daha zordu.

1 Like

İsmi Tux olan biri olarak düşünüyorum düşünüyorum ama aklıma hiç bir şey gelmiyor. Doğru düzgün yok çünkü :sweat_smile:

1 Like

Oyun ve program desteği başka iyi tarafı yok bence.

Uzun süredir Windows kullanıp Linux’a geçen arkadaşların bakış açısı daha farklı olacaktır muhtemelen.

4 Likes

Foruma hoş geldin. :slight_smile:

O kısımdan zaten bahsetmek istiyorum ama o konuda zaten Linux’un ek yapabileceği bir şey yok, yazılım geliştiricilerinin Linux desteği vermesi lazım. Ayrıca Wine elinden geldiğince geliştiriliyor işte. Kaldı ki oyun kısmındaki avantajı artık tartışılır durumda. Artık AAA oyunlar bile çıktığı günden itibaren Linux’ta da çalışmaya başlıyor.

2 Likes

Bu bir gerçek.

Çok gelişmiş ofis dosyalarını sadece Windows ve Mac OS açabiliyor. O da yine Microsoft ile alakalı bir durum istese o da getirebilir ama işte.

Çok gelişmiş ofis dosyası ne demek? :smile:

Windows Ürün Anahtarınızı etkinleştirin :slight_smile:

1 Like

Böyle alternatiflerinin yapamadığı şeyler mesela bazı animasyonlar, görüntüler vb. Linux’taki alternatiflerinde yapılamıyor. Ama bunun son kullanıcıya hiç bir etkisi yok diye düşünüyorum. Sadece işletmeleri ilgilendiren bir durum.

Bence aygıt yöneticisi eksiye giriyor, bana kalırsa aygıt yöneticisinden yapılanların ayarlardan yapılması lazım.

2 Likes