Windows'tan Linux'a Geçiş: Sorularınız ve Deneyim Paylaşımları

Merhaba arkadaşlar,

Windows işletim sisteminden Linux’a geçiş, bazen kafa karıştırıcı olabilir. Mevcut gündelik veya iş düzeninizin Linux dağıtımlarda bir karşılığının olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Örneğin, işiniz gereği Adobe Photoshop kullanıyorsanız, bu programın Linux üzerindeki alternatiflerini veya çeşitli yollardan çalıştırma yolunun olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Siz de bu konuda bir soru sorarak, bu konu üzerinde cevaplar üzerinden ilerleyebiliriz. Herkesin katkısı bu noktada önemlidir.

1 Like

İlk olarak ben sorumu sorayım. Linux ve dağıtımlarını daha çok sevmeme rağmen, şuan cihazımda Windows yüklü. Bunun sebebi Linux dağıtımlarındaki Windows’a oranla uygulama eksikliği ve yeterince desteğin verilmemesi. Linux dağıtımlarında sürekli ilgili bir uygulamanın Linux dağıtımı var mı?, yoksa da bir şekilde çalıştırabiliyor muyum?, ya da alternatifi var mı? gibi araştırmalar yapmak zorunda kalıyor insan. Bunu yapmak çok uğraştırmasa da, bir sonuç alamadığınızda işletim sistemini oluşturan temel öğesi uygulama gücünden mahrum kalınabiliyor.

Örneğin bir donanım satın alıyorsunuz, 4 bin lira civarında olan Rode mikrofonum var. USB bir mikrofon tak çalıştır çalışabiliyor, linux’da çalışacağı da biraz muamma, fakat noise gate ve dB gibi temel ayarlarını Rode Connect isimli yazılım içerisinden müdahele edebiliyorsunuz, özellikle bir condenser mikrofon olduğu için dB ayarı önemli. Rode Connect yazılımı da direkt driver üzerinden mikrofonun ayarlarını değiştiren bir program. Sitesine gittiğimde Linux dağımın olmadığını görüyorum, Wine gibi programlarda da desteğinin olmadığını ve alternatifinin olmayacağını biliyorum. Noise gate bazı programlarla yine yapılabilir fakat mikrofonun donanımsal olarak dB’i değiştirebilen bir program var olacağaını sanmıyorum. Bu sadece bir örnek, diğer ekipmanlarım benzer durum aynı şey geçerli. Bu ekipmanlar yazılımlarıyla bütünleşmiş ve zenginleşmiş ekipmanlar. Yazılımsız tam verim alamadığınızda verdiğiniz para bir noktada boşa gitmiş oluyor.

Veya örneğin işiniz gereği Adobe Photoshop kullanmak istiyorsunuz. Elbet alternatifleri var, fakat işiniz o program üzerinden gözle görülür bir şekilde verimlilik farkı varsa, zaman nakittir ve onu kullanmak istersiniz. Veya çalıştığınız yer o programı kullanıyordur, sizinde kullanmanız gerekebilir. Diğer bir örnek bu konuda yer alıyor.

Bu ve bunu gibi durumlara karşı kalıcı bir çözüm arayışı içersindeyim ve bunula alakalı da fikirler almak isterim.

• Benim şuan aklımda ya tamemen debloat edilmiş ve olabildiğince izole edilmiş Windows 10 kurmak ve WSL ile linux dağıtımlarıyla da Linux paketlerini kullanabilme fikri var.
  • Ya da bir linux dağıtımı kurarak, zorunda kaldıkça sanal makine üzerinden yine hafifletilmiş bir Windows 10 kullanmak var. Hatta sanal makine eğer kaynaklarımı az tüketiyorsa ikinci masaüstüne tam ekran olarak alıp tamamen orada açık da bırakabilirim, ihtiyaç anında ikinci masaüstne geçerek hızlı bir geçiş sağlabilirim, ama o noktada özellikle grafik tabanlı uygulamaların ne kadar verimli çalışacağı muamma.
  • Dual-Boot’a da pek sıcak bakmıyorum, özellikle iş için pek verimli ve pratik bir yöntem değil.
1 Like

Kısa cevap neyi kullanmak istiyorsanız ona uygun donanım seçin. Üreticilerin suçu yapacak bir şey yok.

Easyeffects kullanabilirsiniz.

İşiniz gereği Adobe Photoshop kullanıyorsanız ve alternatifine geçemiyorsanız: Linux kullanmak istiyorum ama büyük engeller çıkıyor.

1 Like

Linux tarafında uygulama çeşitliliği olsa da piyasada tutulan, iş yapan birtakım uygulamalar can sıkıyor. Çünkü ya Win, ya da Win. + Mac desteği oluyor. Açığı görüp, kapatmak için uğraşanların çözümleri ise tatmin edici bir deneyim vaadetmiyor.

Adobe XD veya Sketch için muadili Lunacy var. Kapsamlı bir program ama yavaş açılıyor. Gravit Designer, yeni adıyla Corel Vector ise birçok özelliğini pro. sürüm için kısıtladı.

Öte yandan bu durum, alternatif üretmek için (Linux alternatifi) yazılımcılara bir fırsat alanı açmakta. Böylece yeni yazılımcılar kabiliyetlerini bir çözüm üretmek için sergileyecekler.

linux tarafına geçişim çok ani gerçekleşti, teknolojiyle ilgilenen biri olarak ne yazık ki linux tarafında hep eksik kalmışım hatta ubuntu hariç başka ne var distro nedir vs hak getire, @yusufipek kanalını keşfetmemle bir gün içinde linuxa geçişim bir oldu. çünki windowstan gerçekten nefret eden biri haline gelmiştim (nedenini açıklayarak iyice uzatmayayım) ve alternatifim olmadığını düşünmek iyice deli ediyordu beni, evet alternatif olarak linuxu bilmiyordum e geriye macos kalıyor e ama onu da kullanmak için malum apple donanım lazım, bir tane de donanımla olmuyor bütün ekosisteme zorla sokuyor seni, karşılığında çok mu şey veriyor, hayır. ozaman macos benim için iyi bi alternatif değil, görsel sanatlarla ilgilenen biri olmama rağmen.

ilk distrom fedoraydı (güncel olarak yine fedora kullanıyorum), internetteki işte ‘‘kurulumdan sonra yapılması gerekenler’’ rehberlerini kör bi şekilde takip edip uyguladığım adımlardan sonra bikaç hafta öyle kullanmıştım ilk karşılaştığım şey tabi ki uygulama eksikliği oldu ama şahsım adına çok etkilenmedim alternatifleri yetti, ama sonra ki dikkatimi çeken şey benim için tam bir eziyete dönüştü, ‘‘nvidia grafik sürücüleri’’. aman allahım bu nasıl bi beladır, eski sayılabilecek bi laptop kullanıyorum biri tümleşik biri ayrık olmak üzere iki grafik işlemcili, yahu aylarca distro distro sürücü sürücü gezdim her seferinde sistemi çökertesiye kadar. bir süre manjaroda kaldım aygıt tanımlayıcı mıdır nedir ona benzer bi özelliğinden ötürü ama o da pek randıman vermedi gibi hissettim, en son fedorayı tekrar denediğim zaman otomatik olarak srürücüleri tanıdığını nouveau driver hataları vs almadan çalıştığını farkettim üstelik uygulamayı çalıştırırken hangi gpu ile çalıştıracağımı seçebiliyordum, ilk seferinde neyi yanlış yaptıysam (doğru kurulum yapmamak, yanlış sürücüler yüklemek), bana fazlaca zamana mal olmuştu.

linux son zamanlarda iyi bir ivme kazanıyor gibi hissediyorum, pazar payı büyüdükçe geliştiricilerin dikkatini daha çok çekecektir ve öyle de oluyor, özellikle valve’ın hakkını vermek lazım. uygulama konusu ve donanım adaptasyonu çözüldüğünde linux işletim sistemlerinin potansiyeli çok büyük ve kullanıcıya her zaman kendine en uygun versiyonu seçme hakkı sunan harika bi zemin.

son olarak ister istemez içimde oluşan fikir şu, hocam nasılıydı şusuydu vs bi kenara bırakıyorum, düzgün bi işletim sistemi yok vesselam.

1 Like

Katılıyorum, donanım üreticilerin Linux ve dağıtımlarına duyarlılığı maalesef az. Bu da linux tarafında eksi yaratıyor. Günümüzde şirketler bu noktada duyarlılıkları arttırmaya başlasa da, umarım yakında bu sorun ortadan kalkar.

Yazılımsal sorunlara değinmek adıne adobe ürünleri sadece bir örnekti, cevabını da az çok biliyorum. Bu ve bunun gibi durumlarda tek çözüm yine dual-boot ile Windows’tan geçiyor o halde.

Windows için sanal makine kurmak çözüme kavuşturur mu peki? Genel olarak performans sorunu yaratabilir tabi.

2 Likes

Aslında genel olarak Linux güzel bir işletim sistemi (yani GNU/Linux) lakin ben Windows 10’a çok alışmışım.

Ne 7, ne 11 kullanamıyorum gerçekten, ille de Windows 10.

Eğer bunu aşarsam Linux’u kullanabilirim rahatlıkla.

Microsoft ürünlerinden bağımsız geliştirici araçları mevcut; Java IDE’ler, fluxbox, Unity3D, xammp, mysql, nodejs …

Krita var mesela. Ben Photoshop kullanmadım yada başka çizim araçları hiç kullanmadım öyle Windows’ta bile krita kullanıyorum.

Galiba kırılma noktası bazı oyunlar yada Windows 10 alışkanlığı

1 Like

Bu durum ilgili işletim sisteminin kullanım oranlarıyla doğrudan bağlantılı maalesef. Özellikle son kullanıcıya hitap eden uygulamalar, son kullanıcıların yoğun olarak kullandığı işletim sistemlerine yönelik geliştiriliyor ve desteği veriliyor.

Bu konuda mobil tarafı için aslında oldukça şanslıyız. Günümüzde Linux tabanlı Android’in bu kadar yaygınlaşması ve çok sayıda kullanıcıya sahip olması beraberinde uygulama yönünden oldukça zengin hale getiriyor. Mobil tarafta da IOS tarafına özel uygulamalar var tabi, fakat genel olarak bir sistemin mobil uygulaması iki taraf için de yapılıyor.

1 Like

Evet, katılıyorum. Linux tarafında ne kadar potansiyel olsa da, her kullanıcıya tam olarak hitap eden bir işletim sistemi maalesef şuan için yok.

2 Likes

Windows 10’a olan alışkanlık ve diğer işletim sistemlerine karşın oluşan ön yargı, büyük ihtimalle çocukluğunuzda ilk kullandığınız ve kullanmaya devam ettiğiniz işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor. Bu zamana kadar Windows üzerinde edindiğiniz bilgi birikimini ve tecrübeyi geri de bırakmak da istemiyor olabilirsiniz. Bunlar çok doğal duygular.

Linux’a geçmek için birinci engel ön yargı, ikinci engel ise mevcut ihtiyaç duyduğunuz uygulama ve donanımlarda destek yetersizliği olduğunu düşünüyorum. Biraz araştırdığınızda ikinci engele takılmıyorsanız, birinci engeli de kolay aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

2 Likes

Ben hiç bir sorun yaşamadım her şey çok güzeldi fakat bu süreçte en büyük sıkıntım 144 hz ve nvida driverları oldu. Bir türlü düzeltememiştim sürekli ekranda kırılma oluyordu 144 hz alınca. Şimdi tekrar windows kullanma durumunda kaldım ileride umarım tekrar linux’a dönerim.

2 Likes

Bu konu son yanıttan 60 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.