Windows üzerinden linuxtaki dosyalara erişebilinir mi?

Bildiniz gibi linuxtan windows dosyalarına erişebilirken tamtersini yapamıyoruz bunu yapabilmek için windowsta bir program varmı ?

Aslında bunların için birçok program mevcut. Hangi dizin tipini kullandığına göre aratma yaparsan birçok program çıkıyor. İşte örnek vermek gerekirse ext4 kullandığı varsayımında ext4reader gibi bir kelime aratması yaptığın zaman bazı ücretli/ücretsiz programlarla kesin karşılaşırsın. Bu programların bir kısmı sadece okumaya için verirken (read-only mode) bazılarında hem okuma hem de yazma mümkün.

Size alternatif bir gidiş yolu önermeyi düşündüm. Windows’a bir program kurmak yerine Subsystem Linux’u kurup istediğiniz dahili/harici disk bölümü mount etmeniz mümkün. Zaten linux’a ait olan bir dosya sistemine gene linux üzerinden ulaşmak mantıklı değil veya ben direk grafik arayüz ve alıştığım Dosya Yöneticisinden erişmek istiyorum derseniz ona bir şey diyemem maalesef. Benim çözümüm işletim sistemini ikide bir değiştirmeden veya artık kullanmadığınız işletim sistemindeki dosyalarına direk ulaşma imkanı tanıyor. Hatta şifreli diskleri dahi bu yöntem ile mount etmeniz mümkün.

Kendim denemedim ama üretici olarak güvendiğim bir firma olan Paragon’un bir uygulamasını önerebilirim ama. Eğer dosya sisteminiz ext/2-3-4 den biri ise ilgili yazılımın sayfasına göz gezdirmenizde fayda var.

Desteklediği dosya sistemleri:

1. Okuma/Yazma:
    a) Ext/2-3-4
  2. Sadece Okuma:
    a) Btrfs
    b) XFS
1 Like

Eğer Linux’u ext4 dosya sistemi ile kurduysan How to Access and Read EXT4 Partition and Data on Windows 11/10 [2024 Updated] adresindeki sürücüyü kullanabilirsin.