Windows Paket Yöneticisi WinGet hakkında bir video

Windows’ta severek ve sıklıkla kullandığım winget paket yöneticisi hakkında çoğu Windows kullanıcısının bir bilgisi yok. Halbuki winget tek komutla istediğiniz uygulamayı hızlıca ve güvenli bir şekilde indirip kurmanızı veya sisteminizde yüklü uygulamaları kaldırmanızı sağlayan “linuxvari” bir paket yöneticisi.

Birçok insan kurmak istediği uygulamayı internetteki sitelerden arıyor, doğru siteyi bulamıyor veya doğru siteyi bulsa bile doğru indirme butonunu ayırt edemediğinden sahte butonlar ve pop-up reklamlarla karşılaşabiliyor hatta devam edip sistemine istenmeyen yazılım dahi yükleyebiliyor. WinGet bu duruma ilaç gibi gerçekten.

İnsanları bilgilendirmek adına bir winget videosu gelirse güzel olur bence

WinGet’i nasıl edinebilriz:

Winget’i edinmek için Microsoft’un resmi winget reposuna gidip releases kısmındaki .msixbundle dosya uzantılı dosyayı bilgisayarımıza indirip tıklayarak kuruyoruz.

WinGet’i kurdum, nasıl kullanacağım?

WinGet’i herhangi bir terminal üzerinden kullanmanız mümkün, fakat Windows Terminal üzerinden yönetici olarak çalıştırdığınız bir PowerShell ile kullanmanızı öneririm.

Örnek kullanım:

(Ben kullanmadığım bir tarayıcı olduğu için için Brave Browserı seçtim. Tek komut ile kurup yine tek komutla kaldırdım.)

Windows Terminal uygulamasından PowerShell’i açıyoruz.

winget find *kurmak istediğiniz paket ismi* komutu ile paketin repodaki tam adını buluyoruz.

winget find brave

winget install kurmak istediğimiz paketin repodaki tam adı ile kurulumu tek komut ile gerçekleştiriyoruz, evet bu kadar basit!

( bu örnekte olduğu gibi bir paket birden fazla repoda olabilir source kısmından paketin winget reposundan mı yoksa msstore reposundan mı geldiğini görebilir, ona göre kurulum yapabilirsiniz.)

winget install Brave.Brave

WinGet kullanarak veya kullanılmadan kurulan, bilgisayarımızdaki tüm paketleri aramak/listelemek için winget list komutunu, spesifik bir paketi listelemek için winget list *bilgisayarımızda aradığımız paket* komutunu, güncellenebilir paketleri görmek için winget update komutunu, paketlerin tamamını güncellemek için winget upgrade --all komutunu, spesifik bir paketi güncellemek için winget upgrade *güncellenecek paketin tam ismi* komutunu ve son olarak da winget ile güncellenmesini istemediğiniz paketleri pinlemek için winget pin *güncellenmesini istemediğiniz paket* komutunu kullanabilirsiniz.

elbette daha birçok komut var, aradığınız komuta winget help komutu ile ulaşabilirsiniz.

1 Like

Merhaba. Sistem daha çok yeni olduğu için çekilmediği kanaatindeyim. Çünkü hala yeteri kadar hızlı ve stabil çalışmamakta. Ayrıca bircok özellik eksikliği mevcut. Ve bir çok yazılım eksikliği giderilmedi maalesef. Şuan birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen ve çok kullanılmayan bir özellik.yeteri kadar gelişirse o zaman çekilebileceği kanaatindeyim :slightly_smiling_face:

1 Like