Windows kullanmaya zorlan覺yorum

Bir irkette staj g繹rmekteyim. irketin baz覺 program kurulumlar覺 i癟in otomasyon script ve taban yaz覺l覺mdan g繹revliyim fakat burada t羹m cihazlar Windows ve irkete kimse kendi bilgisayar覺n覺 getiremiyor lisans y羹z羹nden yasak. G羹n i癟inde bo olduum zamanlarda 癟ok s覺k覺l覺yorum buy羹zden sizce ne yapmal覺y覺m.

Eer i yerinde isen ve kurallar bu ekilde ise mecburen Windows kullanmaya devam edeceksin. Eer ki illa ki Linux kullanmak istiyorum dersen de uzak bir sunucu kiralay覺p / ayarlay覺p eer irket politikalar覺 izin veriyorsa SSH marifeti ile balanabilirsin.

Staj param 癟ok komik bir rakam olduu i癟in bir sever kiralamam m羹mk羹n deil.

Sabit IP ayarlayabilirsen evindeki makineye balanmay覺 d羹羹nebilirsin. Onun d覺覺nda maalesef bir se癟enek bulunmuyor.

yle yapmaya 癟al覺aca覺m ger癟ekten eziyet 癟ekiyorum b羹t羹n k覺sayollar覺m al覺kanl覺klar覺m Linux y繹n羹nde kullanam覺yorum Windowsu 癟ok gario geliyor.

Ne yaz覺k ki bu konuda yapabilecein pek bir ey yok. Her irketin IT ekiplerinin konular hakk覺nda kendi standartlar覺 vard覺r ve par癟as覺 olduun kurumda o standartlara uymak zorundas覺nd覺r, senden bunu beklerler. Eer IT ekibinden izin alabilirsen belki PowerToys kurup biraz rahatlatabilirsin kendini ancak 羹z羹lerek s繹yl羹yorum ki OK KURUMSAL bir irkette deilsen stajyer olduun i癟in fikirlerine pek 繹nem verilmeyecektir.

Edit Akbayram: OK KURUMSAL bir irketteysen zaten o tarz eyler kurmana m羹saade etmezler ancak IT ekibini kafalamay覺 deneyebilirsin.

Baya覺 kurumsal biryerde 癟al覺覺yorum fakat izin alabileceimi sanm覺yorum MACOS i癟in izin isteyende olmu defalarca IT m羹d羹r羹nden red yiyorlarm覺 hep napaca覺m覺 bilmiyorum ger癟ekten.

Ge癟mi olsun o zaman :\ Yapabilecek 癟ok bir ey yok. Kendi kiisel bilgisayar覺n ile orada 癟al覺ma yapman veya kiisel yerlere balanman Security taraf覺nda g羹venlik zaafiyetlerine izin verebilir ve eer bu konularda hassaslarsa bu ekilde idare etmen gerekiyor. Ancak PowerToys direkt olarak Microsoftun sunduu bir ara癟 (GitHub reposuna bakarsan yay覺nc覺n覺n Microsoft olduu g繹r羹n羹yor) o y羹zden belki oradan bir ans覺n olabilir ancak 癟ok 羹mit vermeyeyim.

襤 d羹nyas覺na ho geldin :')

Bu kiiselletirme arac覺 kiiselletirmeyi b覺rak覺n Masa羹st羹 arka plan覺 deitirme yetkimiz bile yok sadece bana deil t羹m 癟al覺anlar i癟in bu kural ge癟erli.

Staj覺n bittii anda farkl覺 firmaya ge癟 o zaman abi yapacak bir ey yok. 襤 yerini de d羹zg羹n se癟mek laz覺m demek ki

Stajdan 癟覺k覺nca firma ismini buraya yaz da millet bilsin haha :laughing:

1 Like

uan IT m羹d羹r羹 arkamda :upside_down_face: Ge癟eceim zaten mahvoldum.