Windows ISO onerisi

Daha once actigim konuya denk gelen illa ki vardir, sirf bir driver kullanmak icin bir windows isoÔÇÖsu ariyorum. Olabildigince az program iceren, az alan kaplayacak bir iso ya ihtiyacim var. Onerileriniz icin simdiden cok tesekkur ederim :+1: :+1:

Haz─▒r ISO dosyalar─▒n─▒ inceleyen (en iyi performans ad─▒ alt─▒nda yay─▒nlanan) yabanc─▒ bir siber g├╝venlik├ži abinin makalesini okumu┼čtum. O g├╝nden beri birinin custom ISO sordu─čunu g├Âr├╝nce Ntlite ile kendi ISOÔÇÖsunu yapmay─▒ ├Âneriyorum.

2 Likes

Tiny10 aklima geldi bir bak istersen.

2 Likes

Hocam her zaman kendi iso dosyam─▒ kendim yaparim gerek toolkit program─▒yla ki bu karma┼č─▒k.Gerek ntlite ile yapar─▒m size ├Ânerim budur

2 Likes

4chan /g/'de Windows Server kullanan birka├ž ki┼činin deneyimlerini okumu┼čtum, sunucuda gereksiz oldu─ču i├žin Microsoft Store gibi bir ├žok bloatware olmadan geliyormu┼č. Denemeye de─čer olabilir.
Bir de ┼čimdi yazarken akl─▒ma Windows IoT s├╝r├╝m├╝ geldi, o daha da minimal olabilir ama hi├ž kullanan g├Ârmedim.

Custom ISO istiyorsan haz─▒r kullanmaktansa uygulama kullan─▒p kendin yapman─▒ ├Âneririm. ─░nternette Toolkit veya Ntlite ile yap─▒l─▒yor.

Dersen ki u─čra┼čamam Atlas OS ├Âneriliyordu ama yine de g├╝venmen gerekecek. Ghost Spectre de kullan─▒l─▒yor diye biliyorum.

3 Likes

Kendin yapm─▒yorsan en g├╝venli se├ženek Atlas OS galiba. Atlas OS direkt ISO dosyas─▒ vermiyor kurulum esnas─▒nda ve sonras─▒nda baz─▒ ┼čeyleri silecek scriptler veriyor diye biliyorum. Onun d─▒┼č─▒nda herhangi bir yerden ISO indirirsen yap─▒mc─▒s─▒na g├╝venmen gerekecek.

3 Likes

Cok tesekkur ettim herkese, cevaplariniz cok isime yaradi :heart_eyes:. Dediginiz gibi kendi isomu yapmak uzerine biraz kafa yoracagim.

Kafa yormaya gerek yok. ─░nternette videolar mevcut, anlamad─▒─č─▒n─▒z k─▒sm─▒ yazarak da bulabilirsiniz ne i┼če yarad─▒─č─▒n─▒.

windowsun kendi yay─▒nlad─▒─č─▒ ltsc s├╝r├╝mleri bulunmakta, daha minimal bir deneyim sunuyor ve di─čer windows s├╝r├╝mlerine g├Âre uzun s├╝reli deste─či mevcut.
Windows 10 Enterprise LTSC overview

ayr─▒yeten, chris titusÔÇÖ─▒n geli┼čtirdi─či faydal─▒ bir scripti var. bloat olarak gelen ├žo─ču uygulamay─▒ ve servisleri devre d─▒┼č─▒ b─▒rak─▒yor. custom iso ile u─čra┼čmak istemedi─čimden bu arac─▒ kullanarak i┼čimi g├Âr├╝yorum.
Chris Titus TechÔÇÖs Windows Utility

2 Likes

Ben Revios ├Âneriyorum. ├ç├╝nk├╝ Atlas y├╝klemek i├žin ├Ânce normal Windows ─░sosuna ihtiyac─▒n─▒z var bu da en az 8 GB usb bellek demek. Revios ─░so y├Ântemini kullan─▒yor halen ve 4 GB usb bellek yeterli. Hangisinin daha g├╝venli daha uygun oldu─ču tart─▒┼č─▒l─▒r ama sebebi her ne olursa olsun insanlar─▒ daha ├žok u─čra┼čt─▒racak bir y├Ântem dayat─▒yor oldu─čundan ├Ât├╝r├╝ Atlas Os kullanmay─▒ b─▒rakt─▒m ve ├Ânermiyorum. Resmi sitesi ve topluluk sayfas─▒ olan ve g├╝ncel muhabbetler d├Ânen ─░soÔÇÖlardan akl─▒n─▒za gelen kara yollar gibi tehlike gelece─čini sanmam. ┼×ahsen ├žok u─čra┼čmay─▒ seven biri olmad─▒─č─▒m i├žin Revios 10 kullan─▒yorum. Zaten kendi ─░soÔÇÖmuzu yapsak da bundan ├žok farkl─▒ olmayacak sonu├žta AmerikaÔÇÖy─▒ yeniden ke┼čfetmeye gerek yok. Yine de dileyen riskleri en aza indirmek isteyeb NTlite ve Atlas ile u─čra┼čabilir. U─čra┼čmay─▒ sevmeyene Revios ├Âneririm.

@ponpik hocam─▒n dedi─či gibi CTT Win Utility kullan─▒yorum. Ne zaman Windows kursam ilk i┼č Win Util ile gerekli programlar─▒ kurar─▒m, sonra config k─▒sm─▒na gelip edge silerim ve telemetri kapat─▒r─▒m, son olarak da g├╝ncelle┼čtirmeleri sadece g├╝venlik g├╝ncelle┼čtirmeleri olarak de─či┼čtiririm. Sonra Denetim Masas─▒ÔÇÖndan OneDriveÔÇÖ─▒ silerim. Ba┼člang─▒├ž uygulamalar─▒ndan gereksiz olanlar─▒ kapat─▒r─▒m. Son olarak ba┼člat men├╝s├╝nden bloat uygulamalara sa─č t─▒k yap─▒p silerim. M├╝kemmel WindowsÔÇÖu b├Âyle elde ediyorum. Sonradan Edge y├╝klenmesi gibi bir ┼čey olmuyor ├ž├╝nk├╝ sadece g├╝venlik g├╝ncelle┼čtirmeleri al─▒n─▒yor. Edge ve reklamlar ├Âzellik g├╝ncelle┼čtirmeleri ile geliyor.

Not: Yeni program kuraca─č─▒m zaman ilk i┼č PowerShellÔÇÖe winget install programad─▒ yaz─▒yorum ve kuruyorum. Yoksa mecburen internetten kuruyorum.

3 Likes

Atlas OS sistemi inceledim. Art─▒k ISO yay─▒nlam─▒yorlar. K├╝├ž├╝k bir uygulamayla Apply Playbook dosyas─▒ yay─▒nl─▒yorlar. Temiz kurulmu┼č sistemi bu program (AME Wizard Beta) ile Atlas OS sisteme d├Ân├╝┼čt├╝r├╝l├╝yor. Konfigirasyon dosyas─▒ yay─▒ml─▒yorlar. ┼×u yak─▒n zamanda kurdu─čum sistemi d├Ân├╝┼čt├╝r├╝yorum. ─░lerleyen s├╝re├žte izlenimlerimi payla┼čaca─č─▒m.

Arkada┼člar, windowsu ar─▒nd─▒r─▒p Atlas OS ye ge├žirdim windowsu. Windowsu sevdi─čimden de─čil baz─▒ i┼čleri oradan yap─▒yorum. Normalde evimde Linux kullan─▒yorum. Fark edil derecede bilgisayar─▒n ├žal─▒┼čma performans─▒ artt─▒.

Tinyde driverlar normal ├žal─▒┼čm─▒yor