Win 11 yüklenirken SSD gözükmüyor (Intel 11nci nesil ve sonrası)

(windows daha önce kuruluydu sonra fedoraya geçtim şu anda bilgisayara iki işletim sistemi kurmak için yüklüyorum fedora yüklerikin windows u tamamen sildiğimi düşünmüştüm ama yükselt dediğine göre tam silinmemiş galiba) yardım edebilirmisiniz

Kullandığınız, kurulum yapacağınız SSD’nin marka modeli nedir acaba? SSD için sürücüyü kurulum esnasında göstermenizi gerektirecek bir durum oluşmuş olabilir.

Fedora kurulum sırasında tüm diski linux’un kullandığı bir biçim ile (örneğin ext4) mi biçimlendirdiniz acaba?

Ssd : KGB40ZNV256G KIOXIA fedirayı kurariken bütün diski fedora için vermiştim o yüzdende linux un kullanacağı biçimde biçimlendirdiğini düşünüyorum

Driver eksikliği nedeniyle SSD’yi görmeme sorunu gibi durmuyor. Bu diski normalde Windows tanıyor. Ama emin olmak isterseniz ilgili driver’ı Sürücü Yükle ile gösterip sonrasında yenile diyebilirsiniz. Windows kurmak için bir boş alan ayırdınız mı yoksa bu kısımda yapabilirim gibi mi düşünmüştünüz? Çünkü bu aşamada windows-installer bunu yapamaz.

Açıkçası Windows yüklerken fodera tamamen silip Windows’u kurmak istedim o yüzden de disk ayırmayı denemedim öyle olsa bile disk gözükmezmiydi ? Şimdi sürücü yükle kısmanda nasıl göstereceğim

SSD Modelinde sanırım bir yanlışlık oldu KGB… yerine KBG… olarak doğru sonuca ulaşabildim çünkü. Intel işlemci kullanıyorsanız bunu “Intel Rapid Storage Technology Driver” ı indirerek yapabilirsiniz. Laptop kullanıyor iseniz üreticinizin sayfasından kendi laptopunuzu bulup ardından bu bahsettiğim driver’ı indirip bir usb’ye atmanız gerekiyor. Bu Windows için hazırladığınız usb de olur. Sonrasında sürücü yükle butonuna basıyorsunuz orada dosya yöneticisi gibi bir sayfa açılıyor. İndirdiğiniz driver klasörünün içinde muhtemelen bir *.inf veya o tür bir dosya oluyor genelde. Onu seçtikten sonra yenile dediğinizde artık diskinizi görecektir. (Eğer sorun bu ise)

Kullandığınız cihaz laptop ise tam marka model vs yazabilirseniz indirmeniz gereken dosyayı daha spesifik söyleyebilirim.

1 Like

Ventoy kurduğum usb olurmu ve olursa bunu usb nin neresine atmalıyım yani yeni bir dosya mı kurmalyım usb nin içerisinde yoksa direkt iso dosyalarının olduğu yeremi hp laptop model: 15s-fq2023nt

Direk USB’nin ana dizininin içine atabilirsiniz. İçinde görmez ise farklı bir USB’ye de atabilirsiniz. Sadece dosya yöneticisinden size seçtirdiği zaman ulaşılabilir bir yerde olsun yeterli.

hp laptop model: 15s-fq2023nt

Evet 11nci nesil ve üstü bir Intel işlemci. Tahmin ettiğim gibiymiş. İndirelecek dosya Intel Rapid Storage driver dosyası. Bununla ilgili çok güzel bir video da buldum sizin için. Videodaki adımları izleyerek dosyanın içinden driver’ı ayıklayıp daha sonra kurulumda gösterebilirsiniz.

4 Likes