WhatsApp 3.Parti Uygulama Desteği Üzerinde Çalışıyor

Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda AB’nin mesajlaşma uygulamalarını birbiriyle çalışması için firmaları zorladığını konuşuyorduk. Görünüşe göre WhatsApp bu özelliği getirmek için çalışmalara başlamış.

Eğer ki gerçekleşirse WhatsApp ile Signal’ı kullanabileceğiz mesela ya da diğer benzeri uygulamaları…

Tahminimce uçtan uca şifreleme gereklilik olduğundan Telegram ile çalışmayacaktır ama Signal olsa bile şahane olur.

Sizce gerçekleşir mi?

2 Likes

Whatsapp’ın hala gelir modeli olmaması zaten en büyük sorun benim gözümde bir gelir modeli getirseler teselli bulucam(!) kullanmak için

1 Like

AB’nin Big Tech’i döve döve adam etmesi çok hoşuma gidiyor :slight_smile:

gerçekleşmesi ümidiyle…

1 Like

Whatsapp merkeziyetçi olduğu için gene whatsapp kullanmaya zorlayacak şekilde yapacağını düşünüyorum.

Yine de korkunç bu Meta.

Aslında bu uygulamaların hepsi XMPP benzeri bir sistem kullandığı için altında yatan teknoloji özelinde konuşması mümkün. Ama işte her firmanın yoğurt yiyişi farklı maalesef. Aynı masaya oturtup birlikte bir şey ortaya çıkarmalarını ve bunun üzerinden birbirleri ile iletişim kurmaları ne oranda gerçekleşir bilemiyorum.

Fakat geçmişte bunun bir örneği mevcuttu. Zamanında Microsoft MSN Messenger’ı ilk çıkarttığı zaman müşterileri kendine çekmek için pazar payının büyük kısmına hakim olan AOL!, ICQ ve Yahoo Talk uygulamalarına mesaj göndermenin bir yolunu bulmuştu. Bu aslında o dönem için çok harika bir gelişmeydi. Siz diğer uygulama kullanıcılarının platformlarında üyelik oluşturmak zorunda değildiniz ve direk mesaj gönderebiliyordunuz. Hatta o platformlarda üyelikleriniz var ise (şimdiki mail yönlendirme gibi) mesajları kendi Messenger’ınıza yönlendirebiliyordunuz. Üstelik Microsoft bunu diğer uygulama üreticileri ile iletişime geçmeden kendi kendine yapmıştı. Fakat diğer uygulama kullanıcıları açısından durum hiç de böyle değildi. Onlar halen sadece kendi platformları içerisinde konuşabiliyordu.

Sonuç olarak geçmişte bunun benzeri şeyler çok daha az teknolojik bilgi ve imkan ile yapıldı. Bundan dolayı bir açıdan da yapılabileceğini düşündüm. Ama ne zaman :man_shrugging:

1 Like

aylık yada senelik bi ücreti olsa da herkes seve seve kullanır bence

1 Like

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.