Waydroid'de Google Play ve İnternet Sorununu Çözmek [Cachy OS]

Waydroid’i

yay -S waydroid

komutunu kullanarak varsayılan ayarlarla kurduysanız,
uygulamalar kısmında Waydroid’i arattığınızda karşınıza
Screenshot from 2023-09-13 20-18-38
bu tür bir logo gelecektir.

Uygulamayı açtıktan sonra uygulama size bir indirme kutusu sunacaktır.
Google Play ile kullanmak istiyorsanız Gapps’i seçerek iso dosyasını indirmiş olmalısınız.

DİKKAT: Nvidia kartlar ile inen bu iso’yu açmayı denemeyin açamazsınız, destek yok. (Direkt Waydroid desteklemiyor. Ya da bir çözüm yolu varsa ben bilmiyorum.)

İndirme işlemi bitip Waydroid’i kapat aç yaptıktan sonra karşınıza Android ekranı gelecektir. İnternete bağlanma konusunda muhtemelen sıkıntı yaşayacaksınızdır.
Bu sıkıntıyı çözmek için bilgisayarı her yeniden başlattığınızda Waydroid kullanmadan önce şu komutu yazmalısınız:

❯ firewall-cmd --zone=trusted --add-interface=waydroid0
❯ sudo waydroid session stop
❯ sudo waydroid container stop

Ardından Waydroid’i açtığınızda internet bağlantınızın düzelmiş olduğunu göreceksinizdir.
Lâkin hâlen Google Play’i kullanamıyorsunuzdur.
Bunun çözümü için ise şu komutlarda da yatmaktadır:

❯ sudo waydroid shell
ve ardından

ANDROID_RUNTIME_ROOT=/apex/com.android.runtime ANDROID_DATA=/data ANDROID_TZDATA_ROOT=/apex/com.android.tzdata ANDROID_I18N_ROOT=/apex/com.android.i18n sqlite3 /data/data/com.google.android.gsf/databases/gservices.db "select * from main where name = \"android_id\";"

Sonda çıkan 4684655423246264787 tarzındaki numarayı kopyalayıp
https://www.google.com/android/uncertified
linkine girin ve Google Services Framework Android Ki… yazan kısma bu kopyaladığınız numarayı yapıştırın.

Ben robot değilimi tamamladıktan sonra Kayıt’a basın.

5 Dakika bekledikten sonra Waydroid’inizi kapatın ve şu komutları yazın:
❯ sudo waydroid session stop
❯ sudo waydroid container stop

Ardından Waydroid’inizi açtıktan sonra sorunsuz bir şekilde internete bağlanabildiğinizi ve Google Play’i kullanabildiğinizi fark edeceksinizdir.

NOT: Google Play işlemi 1 kereye mahsus iken, interneti bağlama işlemi bilgisayarınızı her yeniden başlattığınızda yapmanız gereken bir işlemdir.

Kaynaklar:

3 Likes