Void Linux Nasıldır? Glibc, musl vb. terimler ne anlama geliyor?

Void Linux nasıldır?

ISO’larının yanında bu yazıları yer alıyor. Ne anlama geliyor ve hangisi daha iyidir?

Çok hafif ve çok kolay kurulabilen bir dağıtımdır ama en son repo çok kısıtlıydı şu an ne durumda bilmiyorum. Bence bir şans verebilirsiniz :slight_smile:

Linux deneyimi olan birisi değilim. Sadece çok fazla sorun çıkıp farklı bir Linux deneyimi yaşamak istemiyorum. Çok da beğenilen bir dağıtım ayrıca.

Bu arada diğer sorumu da cevaplayabilir misiniz?

Linux ta deneyiminiz yoksa Linux mint ile başlamanızı öneririm

1 Like

Linux Mint kullandım. Daha farklı dağıtımlar tercih etmek istediğim için soruyorum. NixOs, Slackware, Void, Arch vb.

Elini kirletmeye hazırsan NixOS tam sana göre.

glibc, Linux sistemlerdeki standart C dili kütüphanesi. Ubuntu’dan Arch Linux’a, ana akım bütün Linux dağıtımlarında glibc kullanılır. Void Linux’un musl seçeneği sunması diğer dağıtımlarda göremeyeceğin bir şey diyebilirim. gömülü sistemlerde hafifliği yüzünden musl tercih ediliyor ve güvenlik açısından biraz daha avantajlı. glibc ise musl’dan daha hızlı çalışan ve masaüstünde daha çok kullanılan standart C kütüphanesidir. genel kullanımda fazla fark sezemezsin, farklar daha çok arkaplandadır ama sana glibc öneririm.

1 Like

Dostlar konu Void Linux nasıldır ve Glibc Musl nedirden başlamış alakasız her şey yazılmış. Lütfen azıcık dikaktli olabilir miyiz?

Normal bir dağıtım, farklı paket yöneticisi var. Glibc Musl bunlar dağıtımda kullanılan kütüphaneler.

Konuyla ne alaka dostlar hangi soruya cevap veriyorsunuz?

Dostum işletim sisteminin amacı işini yerine getirmektir. Daha farklı işletim sistemleri denemek istiyorsan/canın sıkıldıysa o zaman sanal makineye kur, risk al keşfet. Sorularını biraz kendin de araştır.

indirmeni önermiyorum pw’ler çok sinir edebilir birde her şey manuel

Dürüst olmak gerekirse Void Linux cok güzel. Bana kalırsa mutlaka denemelisin. En iyi yanlarını saymak gerekirse:

• XBPS
  • XBPS-SRÇ (ismini yanlış hatırlıyor olabilirim bilen arkadaşlar yazabilir)
  • No-SystemD

daha çok var ama şimdi aklıma gelmiyor…

1 Like

PW derken? Ve herşey manuel mi? Kurulum mesela. Terminale bir komut yazıp kurabiliyorsun. Bunu yapmak zor mu yani?

aynı şeyden bahsetmiyoruz!

Daha önce Gnome ile kullanmıştım. 5 ay sonra nedense değiştirmek istedim. Tekrar geçmek yerine kullanmadığım dağıtımları denemek istiyorum. Kurduğum zaman size haber vereceğimden emin olabilirsiniz. (I used NixOS btw)

Kullanan birisi varsa kurmaya değmiyorsa hiç denemem bu yüzden sordum. Ayrıca asıl sorum Yan kısımdaki terimlerdi.

glibc → Gnu C kütüphanesi
musl → Musl C kütüphanesi

Musl C kütüphanesi glibc e göre hafiftir ama aynı zamanda glibc’den yavaştır nedeni ise hardened malloc() bellek yönetim fonksiyonu ve yüksek seviyede güvenliğe dayalı parametreler kullanmaktadır CLI(komut satırı arayüzü) üzerinde göz kararıyla ne kadar hızlı olsada grafikal uygulamalarda glibc’den biraz yavaş olabilir ve her program musl C kütüphanesini desteklemeyebilir bu yüzden gcompat gibi uyumluluk katmanları vardır ama programınızda ne kadar işe yarar bilemem böyle bir sorun olduğu zaman çoğunlukla istenen program Flatpak olarak kurulur(eğer var ise)

Void Linux’ a gelirsek basit ve systemd kullanmayan bir dağıtımdır hafif bir tabanı vardır ve çokça UNIX Felsefesine(bkz: Unix philosophy - Wikipedia) uyan dağıtımlardan birisidir xbps paket yöneticisini kullanır xbps paketleri RSA şifreleme methodunu kullanır ve void-packages(bkz: GitHub - void-linux/void-packages: The Void source packages collection) reposu üzerinden bir xbps paketi inşa etmek için gerekli araçlara erişebilirsiniz veya normal repolarda olmayan paketler var ise onları kurabilirsiniz veya oradaki templatelerden ilham alarak kaynak kodundan otomatik olarak derlenen bir xbps paket template i yazabilirsiniz bu araçlardan biri olan xbps-src sisteminizin içine bir küçük Void Linux daha kurar ve oraya chroot atıp oradan paketi derleyip xbps formatında size geri sunar bu küçük Void Linux ./masterdir içerisinde bulunur. Void Linux runit init sistemini kullanır ve aynı anda çok hafiftir ama Void Linux’un tabii ki de eksileri de var birincisi çok fazla kullanıcısı olmadığı için bir problem ile karşılaşırsanız işiniz zor ikincisi systemd bir sürü şeyi otomatik yapıp hallettiği için size pek bir iş düşmez ama runit üzerinde öyle değil runit sadece sistem servislerinizi başlatır ve geri kalan iş size düşer.

2 Likes

Bir süredir kullanıyorum. Çok hafif ve (şahsen) güzel (sanırım anlatma işlerini beceremiyorum, kusura bakmayın) bir dağıtım. Lakin yeni Linux kullanmaya başlayanlar için uygun değil diye düşünüyorum.

sanırım aradığımı buldum, artık uzun süre kullanırım bu distroyu. iki gündür kullanıyorum çok memnunum. hızlı çılışıyor sistemi yormuyor…