Visual Studio Linux'ta y├╝klemek ve ya alternatifini bulmak

Fedora kullan─▒yorum Visual Studio kullancam ama bunun i├žin Windows y├╝klemek istemiyorum onun gibi koayl─▒k sa─člayan alternatifi var m─▒? ve ya wine ile ├žal─▒┼č─▒rm─▒ Windows y├╝klemek istemiyorum ├ž├Âz├╝m├╝ var m─▒? bu arada C# kodlicam

alternativeto.net sitesinden kullanmak istedi─čin yaz─▒l─▒mlar─▒n alternatiflerini listeliyor buradan bakabilirsin.

Visual Studio LinuxÔÇÖta native diye biliyorum. ben zaman─▒nda grafiksel yaz─▒l─▒m ma─čazas─▒ndan indirmi┼čtim LinuxÔÇÖta. wineÔÇÖa bile gerek kalmadan, direkt ├žal─▒┼č─▒yor.

Edit: FlatpakÔÇÖta var:

E─čer konsolÔÇÖda kodlama yapacaksan Visual Studio yerine JetBrainsÔÇÖin RiderÔÇÖini ├Ânerebilirim. Aur ├╝zerinden indirdim ve s─▒k─▒nt─▒s─▒z kullan─▒yorum.

o visual studio code ben visual studio istiyorum sonunda code yok ve ├Âzel aray├╝z├╝ var d├╝zenleme i├žin

1 Like

Onun ├ž├Âz├╝m yolunu ben de ar─▒yorum. ┼×uan i├žin tek ├ž├Âz├╝m sanal makine ile Windows 10 kurup, ihtiya├ž an─▒nda kullan─▒labilir. Sanal makinenin kodlar─▒n bulundu─ču ortak bir klas├Âre eri┼čimi de bulunursa iki taraftan da ├žal─▒┼čabilir diye d├╝┼č├╝n├╝yorum. Dual-boot y├Ântemi de var tabi, ama kullan─▒m olarak pratik de─čil ┼čahsen.

neden peki visual studio? ben windows taraf─▒nda mecburen kullanmak zorundayd─▒m visual studio fakat linux taraf─▒nda hi├ž gerek kalmad─▒ ├žok gereksiz yer kapl─▒yor en basitinden zaten iyi de de─čil. ├žok daha iyi alternatifler vard─▒r. vs code yetiyor bana, visual studio ne i├žin gerekiyor ├Âzel bi sebebi mi var?

Visual StudioÔÇÖyu maalesef LinuxÔÇÖta kullanamazs─▒n. Microsoft desteklemiyor

1 Like

Vscodium kullanabilirsin.

MonoDevelop kullanabilirsin. Galiba windowsa native uygulama geli┼čtiren bir eklentisi de var ama ben onu ├žal─▒┼čt─▒ramad─▒─č─▒m i├žin C# ve GTK 2 kulland─▒m.
Aray├╝z├╝ Visual StudioÔÇÖya ├žok benziyor. GTKÔÇÖnin kullan─▒m─▒ da hi├ž yabanc─▒ hissettirmez merak etme. Ek olarak Debian 12 makinemde yapt─▒─č─▒m test s├╝r├╝┼č├╝n├╝n ekran g├Âr├╝nt├╝leri:

Bence Visual StudioÔÇÖdan bile daha iyi ├ž├╝nk├╝ yapt─▒─č─▒n uygulamalar direkt cross-platform oluyor.
MonoDevelopÔÇÖun sitesi: https://www.monodevelop.com/

1 Like

@anonim jetbrains ideÔÇÖlerinden birini tercih edebilirsiniz. Epey iyi gorunuyor.

Buda vs code, arkada┼č vs studio istedi─čini s├Âyl├╝yor.

En iyisi monodevelop en az─▒ndan c# anlam─▒nda, monodevelopu c ve c++ ile kullanmad─▒m linuxta ama g├╝zel ├žal─▒┼č─▒yor

kod yazmadan buton falan ekliyebiliyoruz bunu yapabilen ba┼čka varsa olur

C# kodlicam onun i├žin destekliyor mu

VS Code C# ve .Net d├╝nyas─▒ i├žin yeterince yeterli de─čil, temel d├╝zeyde kod yap─▒labilir tabi. Microsoft OmniSharpÔÇÖi kendi b├╝nyesine dahil ederek C# eklentisini VS Code i├žin sunuyordu, ┼čimdi tamamen kendi parser sistemlerine ge├žirdiler ve ba┼čtan C# eklentisini geli┼čtiriyorlar. Olduk├ža g├╝zel geli┼čtirmeler yapt─▒─č─▒n─▒ da g├Ârebiliyorum. Fakat yine VS Code, Visual StudioÔÇÖda oldu─ču gibi Refactoring, Decompile, Code Cleanup gibi temel ├Âzellikleri dahi hen├╝z tam olarak sunmuyor ve baz─▒ .Net uygulamalar─▒n─▒ da tam olarak geli┼čtiremiyorsunuz, ├Ârn. WPF veya Legacy projeler.

2 Likes

Evet ekran g├Âr├╝nt├╝lerindeki her┼čeyi C# yazarak yapt─▒m

Evet ayn─▒ Visual studiodaki gibi s├╝r├╝kle b─▒rakla butondur labeld─▒r her t├╝rl├╝ widgeti ekleyebilirsin. Yine Visual studiodaki gibi bunlar─▒n yerini ve ├Âzelliklerini kod yazmadan belirleyebilirsin.

Ben C# ile WPF App .Net Framework uygulamas─▒ yapmal─▒y─▒m ├Âyle bir se├ženek yok

JetbrainsÔÇÖe baktiniz mi?
Bkz: link

Maalesef ki MonoDevelop WPFÔÇÖi desteklemiyor (bkz. WPF | Mono). E─čer uygulaman WPF kullanmak zorundaysa sanal makinede windows kurmak en mant─▒kl─▒s─▒.
Ama WPF kullanmak zorunda de─čilsen benzeri olarak alternatifleri var:

• AvaloniaUI: vscodela kolayl─▒kla kullanabilirsin (bkz. Avalonia UI - Get Started) ama s├╝r├╝kle b─▒rakl─▒ aray├╝z geli┼čtirme imkan─▒ yok.
    • Monodevelopun nuget uzant─▒s─▒n─▒ indirip ondan AvaloniaUIÔÇÖ─▒ indirebilirsin, bundan sonra ├žal─▒┼č─▒p ├žal─▒┼čmayaca─č─▒n─▒ veya s├╝r├╝kle b─▒rakla aray├╝z yap─▒p yapamayaca─č─▒n─▒ bilmiyorum.
  • Uno Platform: VscodeÔÇÖla kullanabilirsin Figma arac─▒l─▒─č─▒ ile aray├╝z geli┼čtirme imkan─▒ var (bkz. https://platform.uno/vs-code/ ve https://platform.uno/unofigma/)

Rider var ve WPF uygulama geli┼čtirmeyi destekliyor ama 30 g├╝nl├╝k ├╝cretsiz s├╝r├╝mden sonra 4 bin tl. Konu sahibinin T├╝rkiyede ya┼čad─▒─č─▒n─▒ varsayarsak ayl─▒k 333 tl fazla gelebilir. (bkz. Rider: The Cross-Platform .NET IDE from JetBrains ve Buy Rider: Pricing and Licensing, Discounts - JetBrains Toolbox Subscription)
Tabii JetbrainsÔÇÖi malum yollardan indirirsen neden olmas─▒n :wink: