Virtmanagerda No Bootable Device Hatası Alıyorum

arch linux üzerinden virtmanager kurulumunu yapmıştım fakat sıkıntıları var fazlaca. eksik birşey mi yaptım bilmiyorum fakat aynı işlemi virtualboxda yaptığım zaman hiç bir sorun yaşamıyorum. yusuf ipeğin virtmanager videosuna göre kurulumu gerçekleştirmiştim, herhangi bir eksik olmaması lazım. kurulum esnasında bir şeyi yanlış seçiyor olabilirim veya ekstra birşey yapmam gerekiyordur belki de.

Dostum fark ettiysen boot listende boot edebileceği bir diski yok. Sadece harddiskin ve ağın var. Buradan neyi nasıl boot edebilir sistem?

Normalde DVD sağlaması lazım sana otomatik ama silmişsin zannedersem. Cihaz ayarlarında sol altta yeni aygıt ekleye gel. Storage kısmından DVD seçeneğini seç. Boot kısmına da DVD’ni ekleyip üste çıkar.

neden oluşturmadı bilmiyorum ben herhangi birşeyi silmemiştim. sata olarak 30gb cdrom oluşturdum ve üste taşıdım.
fakat bu seferde bu hatayı verdi
image
(bu bir iso dosyası değildir, libvirtd için hazırlanan .ova dosyasıdır)

Emin olmamakla beraber VirtManager qemu kullandığı için ova’yı çalıştırmıyor galiba. qcow2 kullanıyor çünkü normalde.

.ova açamazsın.
.ova’yı extractleyip .vmdk’yi .qcow2’ye dönüştürmen lazım.

qemu-img convert -O qcow2 x.vmdk x.qcow2

2 Likes

oluşturduğum yeni .qcow2 dosyasını yeni sanal makine oluşturma kısmından mecvut disk kalıbını içeri aktar diyerek yapmam gerekmiyor mu? bu zaten .qcow2 dosyası, önyükleme kısmımın nasıl olması gerekiyor?

bunu zaten denedim. hata devam ediyor.
image
önyükleme ayarlarımda virtl0 disk1 gözüküyor, cdrom değil. eklemem gereken veya düzeltmem gereken birşey var mı?

Eğer dediklerimi birebir yaptıysanız ya verilen kalıp hatalı ya da yanlış bir şey yaptınız.

qemu-img convert -O qcow2 /home/ufuk/VM/nixos-23.05.3242.da5adce0ffaf-x86_64-linux.ova nixos.qcow2
bu kod ile belirttiğim dizindeki ova dosyasını qcow2 dosyasına dönüştürdüm ve import existing disk image seçeneği ile kurulum yaptım. ilk olarak ekstra birşey yapmadan bu işlemi gerçekleştirdim, ikinci olarak yeni bir cdrom oluşturdum ve önyükleme ekranına ekledim ve üste taşıdım, ikisinde de bootable hatasıyla karşılaştım. varsayılan olarak önyükleme ekranı aşağıdaki fotoğraftaki gibi geliyor
image

Direkt ova’yı convertlemişsin, ova sadece rootfs içermiyor. Metadata da var.

evet fark ettim.
tar -xvf /home/ufuk/VM/nixos-23.05.3242.da5adce0ffaf-x86_64-linux.ova
öncelikle bu şekilde ayıkladım ve daha sonra
qemu-img convert -O qcow2 /home/ufuk/VM/nixos-23.05.3242.da5adce0ffaf-x86_64-linux-disk001.vmdk nixos.qcow2 qcow2 dosyasına dönüştürdüm. diski başlatmam ile sorun tamamen çözüldü