Virt-manager içine nasıl dosya atıyoruz?

linux makinemde kurulumunu yapamadığım büyük bir kurulum dosyası var. win10 makinesine dosyayı atıp kurulumunu yapıp bitmiş işlemi linux makineme döndürmek istiyorum. sürükle bırak denedim, yerel dosyayı gözat ile seçmeyi denedim ama yapamadım

Muhtemelen bu rehber işini görecektir: 18.04 - How to properly configure Virt-Manager (QEMU/KVM) with Windows guest - Ask Ubuntu

Eğer ki dosya çok büyük değilse zip dosyası ile bir buılut sağlayıcısına yükleyip internet üzerinden sanal makinende indirme işlemi de uygulayabilirsin.

3 Likes

nedense dünden beri yeni makine kurmaya çalışırken no bootabe device hatası alıyorum düzeltince bakacağım buna

No bootable disk hatası. Disk olmadığında veya Disk yerine sadece iso dosyası olduğunda oluyor.

Disk önceliğinde disk dosyasından önce iso dosyası varsa bu da hatayı tetikliyor.

1 Like

scp komutunu kullanarak dosya transferi yapıyorum. Windows guest ve Linux host ortamında, host sistemin yerel ip adresini biliyorum. Windows’ta komut istemcide (Power Shell veya diğeri galiba, Windows’ta kaç tane komut istemci var?):

scp -r <Host kullanıcı adı>@<Host ip adresi>:<kopyalanacak klasör lokasyonu> <Guest üzerindeki hedef lokasyon>

Ters yönlü de çalışıyor. Daha kolay bir yol varsa qemu-host ve qemu-guest arasında transfer için merak ediyorum. Ama çok nadiren kullandığım için bu yetiyor bana.

Düzenleme: yusufipek’in gönderisindeki linkte samba kullanarak yapılabileceği anlatılmış. Uzun süreli kullanımda bu daha iyi bir yöntem olur sanırım

1 Like

Bu forumda yazanları kullanarak hallettim. No Bootable Device hatasını da ayarlarına girip CD üzerinden çalıştırmayı öne alarak hallettim. Cevap yazdığınız için hepinize teşekkür ediyorum @anivicivokki @Metin @yusufipek

2 Likes