Ventoy nasıl kullanılır?

Merhaba Ventoy USB Sürücüye işletim sistemi gibi kendi isosunumu kuruyor? Linux’ u veya başka bir işletim sistemini normal herhangi bir dosyayı atar gibi iso dosyasını flaşın içine kopyalayınca yazdırmış mı oluyorum? Ve bunun için Ventoy isosuna falan ihtiyacım varmı, ventoy programı kendisi mi ventoy isosu yazdırıyo?

1 Like

Özetlemek gerekirse ventoyun yaptığı iş kendine özel bir dosya sistemine biçimlendiriyor diski ve biostan diske girdiğinde kendini işletim sistemi gibi gösteriyor. Grub benzeri bir arayüz ile iso seçtiğinizde isoyu ramde çalıştırıyor. Bir işletim sisteminde girdiğinde normal bir dosya sistemi gibi davrandığı için usb’yi normal kullanabiliyorsunuz.

Uygulamayı çalıştırdığında diske ventoyu yazdır diyor. Onu yaptıktan sonra uygulamayla işin bitiyor.

Ventoyu kurduktan sonra normal usb’ye isoyu atıp sonra biostan diski boot edince isoyu çalıştırabiliyorsunuz.

2 Likes

Ventoy2disk programı usb diskinize küçük bir efi alanı açıp temalı bir GNU/Grub sürümü kuruyor. Kurulan GNU/Grub sürümü ise diskteki diğer partisyona atıp seçtiğiniz iso’ları loop ile ram’e bağlayarak boot ediyor basitçe. Ek özellikleri de var tabii.
Ventoy’un yaptığı şeyi normal bir GNU/Grub kurulumu ile de yapabilirsiniz aslında.

2 Likes

normalde flasha isoyu yazdırınca flashdaki bellekten çalıştırıyor ancak ventoyda ram den çalıştıyor doğru demi
peki bu ramde çalıştırmayı nasıl yapıyor

Bu sorunun yanına bende bir soru sormak istiyorum:
Ventoy ile Linux Mint’ i veya herhangi bir dağıtımı, işletim sistemini çalıştırdığımızda eğer bilgisayarın RAM’ inden çalışıyorsa örneğin Linux Mint’ i çalışırken USB Belleği çıkart deyip çıkartırsam USB bellek zarar görürmü, eğer zarar görmüyorsa USB belleği çıkarıp Linux Mint’ i RAM’ den çalışırken kurcalasam o şekilde bütün gün RAM’ deki Linux Mint’ le takılsam olurmu, bide bizim mahallede çok elektrik kesintisi oluyor, Linux Mint RAM’ den çalışırken elektrik kesilirse bilgisayar zarar görürmü? (Çalışır durumdaki bir bilgisayar elektrik kesintisine maruz kaldığında zarar görebileceğini biliyorum ama RAM’ den Linux Mint’ i çalışırken elektrik kesilirse daha çok zarar görürmü?)

1 Like

Normalde linux vb kurarken(isodan) linux kendini ram’e yazdırıyor. Live olarak o sayede kullanıyorsun.

Ama kurulum isosundan diske kurar gibi usb’ye kurarsan disk biçimlendirilir. Ventoyda silinir. İşletim sistemi usb’ye yazdırılır.

Rufus vb ile isoyu diske yazdırdığında sadece işletim sisteminin kurulum dosyaları yazdırılır.

Ram’e yazdırma olayı da ramfs ile oluyor. Ramfs, Ram file systemden geliyor. Ram’i dosya sistemi olarak kullanıyor.

Bu konuları tam anlaman için diskler nasıl çalışıyor, disk sektörleri , boot sektör ve dosya sistemlerine az buçuk hakim olman gerekiyor.

Ventoyu biostan boot edersen ve minti çalıştırıp live olark kullan dersen sıkıntı olmaz. Live olarak kullandığında tüm dosyalar ramde çalışıyor. Live olarak çalıştırdığında diski çıkarırsan sorun olmaz.

Ama her pc’yi aç kapa yaptığı da sıfırlanır.