Ventoy da MBR mi GPT mi se├žmeliyim?

Merhaba ─░SO dosyas─▒ yazd─▒raca─č─▒m ama hangisi ile yazd─▒rmal─▒y─▒m anlamad─▒m internetten bakt─▒─č─▒mda biri uefi bios biride gelenekselde kullan─▒l─▒yormu┼č. Laptop freedos ne yapmam gerek?

GPT yazd─▒r. Olmazsa MBR yazd─▒r─▒rs─▒n.

1 Like

Merhaba, olmazsadan kast─▒n─▒z nedir? a├žabilir misiniz?

Bilgisayar─▒n─▒z 15 y─▒ldan eski de─čilse b├╝y├╝k ihtimalle GPT yazd─▒rmal─▒s─▒n─▒z. Fakat e─čer kuruluma gelmeden ├Ânce s─▒k─▒nt─▒ ├ž─▒kar, ekranda kar─▒ncalanma tarz─▒ bir g├Âr├╝nt├╝ ├ž─▒karsa o zaman bilgisayar─▒n─▒z MBR destekliyor demektir.

2 Likes

Anlad─▒m ana kart─▒ ve i┼člemcisi son 15 seneden ├Ânce s├╝r├╝lmediyse gpt yazd─▒ray─▒m onumu demek istediniz?

Aynen 2000ÔÇÖlerden falan kalan bir bilgisayar de─čilse GPT yazd─▒r─▒n.

1 Like

Yan─▒t i├žin Te┼čekk├╝rler!

10 senelik bir laptopa uefi bir kurulum yapmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒mda fanlar a┼č─▒r─▒ derecede h─▒zl─▒ bir ┼čekilde d├Ânmeye ba┼člam─▒┼čt─▒ ben de direkt kurulumu iptal etmi┼čtim. Sizce bu ne demek?

1 Like

Kurulum ekran─▒n─▒ g├Ârebiliyorsan─▒z UEFI destekliyordur bilgisayar─▒n─▒z. Fanlar konusunda belki ilk kurulumda s├╝r├╝c├╝ler kurulmad─▒─č─▒ndan o tarz bir hata olmu┼čtur.

2 Likes

Asl─▒nda tam olarak kastetti─činiz kurulum ekran─▒nda de─čildim. Ventoy a├ž─▒lm─▒┼čt─▒ ve ISO se├žme ekran─▒ndayd─▒m fakat yine de i┼čimi garantiye al─▒p g├╝c├╝ kestim. Belki de secure bootdan kaynakl─▒d─▒r.

1 Like