Uzun Zaman Sonra Gelip Teknolojiyi Takip Etmeye Ba┼člamak

Merhabalar, ben bir ├╝niversite bitirdim fakat benim b├Âl├╝m├╝m sosyal bilimlerin bir par├žas─▒yd─▒. Y─▒llar sonra teknoloji haberleri okumaya ba┼člad─▒m. En son lisedeyken b├Âyle yaz─▒l─▒m, donan─▒m haberleri takip ediyordum. konuyu uzatmadan girizgah─▒ bitireyim. Demem o ki, yaz─▒l─▒m ve donan─▒m olarak bilgisayar bilimi ├žok de─či┼čti. ger├žekten ├žok de─či┼čti ve ben takip etmekte zorlan─▒yorum. ipin ucundan tutmam gerekti─čini inanarak bir yerden ba┼člamak istiyorum. ├žok radikal bir karar alarak a├ž─▒k├Â─čretimden bilgisayar programc─▒l─▒─č─▒ b├Âl├╝m├╝ne bile yaz─▒ld─▒m. peki i┼čletim sistemleri, donan─▒m ve yaz─▒l─▒m hakk─▒nda ┼čunu yapmal─▒s─▒n, ┼čunu ├Â─črenebilirsin veya mutlaka bakmal─▒s─▒n dedi─činiz bir konu, site veya herhangi bir ┼čey var m─▒? Cevaplar─▒n─▒z i├žin ┼čimdiden te┼čekk├╝rler.

1 Like

Teknoloji hakk─▒nda bilgi sahibi olmak bir g├╝nde, bir kursta, bir videoda olacak bir i┼č de─čil. T─▒pk─▒ di─čer herhangi bir konuda bilgili olmak gibi. Sat─▒n da alamazs─▒n. Zamanla u─čra┼čt─▒k├ža geli┼čecek bir ┼čey. Etraf─▒n─▒ bu tarz konularla ├ževrelemen gerekli bence.

├ľrne─čin bu tarz konularda video/yaz─▒ ├╝reten i├žerik ├╝reticilerini takip etmek. Tabii bunlar sevdi─čin ├╝reticiler olursa daha iyi olur. Ayn─▒ zamanda bir ┼čeyleri merak edip denemek de bir├žok ┼čey ├Â─čretiyor.

├ľrne─čin bu forumun arkas─▒nda bir WAF uygulamas─▒ var t─▒pk─▒ Cloudflare gibi ama Cloudflare kullanm─▒yoruz. Bu uygulamay─▒ kendim ikinci bir sunucuya kurdum ve foruma yapt─▒─č─▒n─▒z istekler o sunucudan filtrelenerek ge├žiyor.

Ben bunu tam olarak yapmay─▒ 2-3 g├╝n ├Ânce bilmiyordum ve yapmaya ├žal─▒┼č─▒rken kafay─▒ yedim, saatlerimi verdim ama sonunda ba┼čard─▒m.

Bu arada Cloudflare gibi bir sistem kurdu─čumu iddia etmiyorum belki mini-mini-mini Cloudflare olur bu yapt─▒─č─▒m ama burada vurgulamaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒m ┼čey bir ┼čeyleri merak edip kurcalamak da ├žok ┼čey ├Â─čretiyor.

Bir yaz─▒l─▒m yazmak istemek, bir da─č─▒t─▒m denemek istemek, ArchÔÇÖ─▒ elle kurmay─▒ denemek, kendi teknoloji sorununu ├ž├Âzmek gibi gibi ├Ârnekler artt─▒r─▒labilir.

Nas─▒l yapaca─č─▒n─▒ bilmiyorsan da ├Ânemli de─čil. ├ľnemli olan iste─činin olmas─▒, iste─čin oldu─ču s├╝rece nas─▒l sorusunun cevab─▒n─▒ bulabilirsin. :slight_smile:

3 Likes

├çok te┼čekk├╝rler Yusuf

1 Like