USB'ye Linux yazmak zarar verir mi?

Merhaba ben ┼ču anda Windows 11 kullan─▒yorum ama 2. i┼čletim sistemi olarak Linux Mint 21.2 Cinnamon Editon denemek istiyorum, arkada┼č─▒m bana LinuxÔÇÖ un fla┼člara zarar verdi─čini dosya sistemini bozdu─čunu s├Âyledi. B├Âyle bir┼čey varm─▒?

├ľncelikle foruma ho┼č geldiniz! Hay─▒r, aksine, WindowsÔÇÖun NTFS dosya sistemi SSD ve M.2 s├╝r├╝c├╝lere zarar verdi─či y├Ân├╝nde bir├žok ara┼čt─▒rma bulunuyor. Bu y├╝zden Refs dosya sistemine ge├žmeye ├žal─▒┼č─▒yorlar, uzun s├╝redir Windows sunucularda kullan─▒l─▒yor. Ancak WindowsÔÇÖta Ext4 dosya sistemi, bir USBÔÇÖnin sadece 1. partitionÔÇÖu destekler.

3 Likes

Yani Linux fla┼člara zarar vermiyor.

Foruma ho┼č geldin! :slight_smile:

Yani bir i┼čletim sistemi kurdu─čunda bellekte s├╝rekli yazma ve okuma i┼člemleri yapm─▒┼č olacaks─▒n. E─čer ki d├╝zenli kullan─▒rsan uzun vadede USB belle─činin ├Âmr├╝n├╝ k─▒saltabilir hatta USB belle─čin ucuzsa muhtemelen daha fazla s─▒k─▒nt─▒ ya┼čayabilirsin.

Ama ├Âyle s─▒k s─▒k kullanmayacaksan k─▒sa vadede hi├ž sorun ├ž─▒karaca─č─▒n─▒ zannetmiyorum.

2 Likes

Hay─▒r ama diske ne kadar ├žok ┼čey y├╝kleyip, fazlaca kullan─▒rsan─▒z sa─čl─▒─č─▒ d├╝┼čer. Bu Linux i┼čletim sistemleriyle alakal─▒ de─čil.

Bu arada bellekte kullanmak yerine canl─▒ iso ortam─▒nda deneyimleyebilirsiniz. Be─čenmezseniz Windows flashbelle─činiz varsa geri d├Ânersiniz.

Linux i┼čletim sistemlerinin flashbelle─če do─črudan zarar─▒ yok. Aksine baz─▒ i┼čletim sistemleri flashbellekten kullan─▒lmas─▒ daha mant─▒kl─▒ oluyor. (Tails, Kali vb.)

Yazma ve silme i┼člemleri belle─čin ├Âmr├╝n├╝ azalt─▒r. ├çok s─▒k iso yazarsan bir s├╝re sonra belle─čin kullan─▒lamaz hale gelebilir. Ba┼č─▒ma gelmi┼čti. Dikkat etmenizi ├Âneririm, hele ki uygun fiyatl─▒ bir bellekse.

Burada sanki iki farkl─▒ ┼čeyi daha net ay─▒rt etmek gerekiyor.
Flash belle─če zarar vermekten kas─▒t:

• WindowsÔÇÖta da oldu─ču gibi bir yerden bir yere dosya aktarmakta kullan─▒rken mi?
  • Yoksa, Linux denemek i├žin Live USB disk olarak kullanmak m─▒?
  1. se├ženekte, 1. se├žene─če g├Âre, ├žok daha fazla yazma okuma i┼člemi ger├žekle┼čecek do─čas─▒ gere─či. Ayn─▒ kar┼č─▒la┼čt─▒rmay─▒ Windows i├žin yapsak, yine 2. se├ženekte kullan─▒lan Flash belle─čin ├Âmr├╝ daha k─▒sa olurdu.
2 Likes

Canl─▒ masa├╝st├╝ ortam─▒nda ├žok fazla yazma/okuma i┼člemi ger├žekle┼čmiyor bu arada. E─čer ki belle─če i┼čletim sistemini kurmay─▒ tercih edersen o ba┼čka tabii. :slight_smile: