Usb bellek sıfırlamadan içerisine linux kurulumu yapmak

merhaba geçenlerde tavsiye edilen dağıtımları sormuştum ve en son fedora kde de karar kılıp indirdim ancak bunu usbye yazmam gerekse de elimde tek bir usb var 128 gblık ve içerisindeki verileri bilgisayara aktarmak istemiyorum usb belleği sıfırlamadan linuxu usb belleğe nasıl yerleştirebilirim acaba

Normalde çoğunlukla USB diskin formatlanması gerekiyor. Fakat Ventoy son zamanlarda Non-destructive install diye bir özellik getirmiş. Ayrıntılı bilgiye https://www.ventoy.net/en/doc_non_destructive.html adresinden ulaşabilirsin. Eğer şartlar uygun ise Ventoy cihazını formatlamaya gerek kalmadan kuruluyor. Geriye sadece ISO dosyalarını diske kopyalamak kalıyor.

Edit: Bunun deneysel bir özellik olduğunu hatırlatır ve gitmesini istemediğin dosyalarını yine de bir yere yedeklemeni tavsiye ederim.

3 Likes

her türlü bilgisayarda o yeri kaplayacaklar yani he

böyle bişey oldu şimdi bunu secersem komple tüm diski mi dönüştürür yoksa sadece boş alanı mı

Option > Non-destructive install seçeneğini seçtiniz mi? Bir de seçtikten sonra işleme başlamadan size söyler tüm disk silinecek veya silmeden yapılmaya çalışılacak diye. Ayarı özellikle seçmeniz gerekiyor. O çok önemli. Yoksa tüm diski siler.

Edit: Fedora kurulumuna ekranına ilişkin bir soru muydu acaba bu? Ekrandan pek anlayamadım.

1 Like

evet öyleydi flashı yedekledim doğrudan ama risk alıp devam ettim gece gece fazla sabrım kalmadı açıkcası şuan da fedoradan yazıyom bişey gelmedi başımıza bugün de

Hayırlı olsun. Artık olumlu/olumsuz deneyimlerinizi bir konu açıp veya açılan konulara yazarak diğer kullanıcılara aktarabilirsiniz. Umarım doğru bir seçim olmuştur Fedora sizin için :hugs:

2 Likes

teşekkürler

kurulumu bitirir bitirmez mağazadan ilgilendiğim şeyleri yüklemek istemiştim ancak beni 4.4 gblik bi güncelleme karşıladı şimdilik başka sıkıntısı yok gibi