Üniversite Özgür Yazılım Topluluğu Eylem Önerileri

Selamlar! Ben Eren, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim, ODTÜ’de bir öğrenci topluluğu olarak ODTÜ Özgür Yazılım Topluluğu kurmak istiyorum, ancak böyle bir topluluk kurarsam ne tür aktiviteler gerçekleştirebiliriz? Ben insanlara özgür yazılımı neden kullanmalıyız ve kapalı kaynak yazılımları neden kullanmamalıyız tarzlı belirli oturumlar düzenlemeyi düşündüm, ayrıca bilinçli teknoloji kullanıcıları oluşturabilmek için Mahremiyet vs. konularda bilgi vermeyi planladım. Yusuf’un da yaptığı gibi her hafta toplulukta haftalık teknoloji raporu tarzı bir şeyler de düşündüm, ancak sonrasında neler yapılabilir, ne tür etkinlikler düzenlenebilir, sizlerin görüş ve önerilerini bekliyorum. :slightly_smiling_face:

2 Likes

Merhaba Eren foruma hoş geldin. :slight_smile:

Neler yapılabilir bir düşünelim:

1. Makinenize Linux kurma günü
  2. Özgür yazılım yarşıması (hackathon gibi güzel özgür yazılımlara ödül verilebilir)
  3. Linux ve özgür yazılım üzerine haftalık sohbet. Yeni keşfettiğiniz şeyleri paylaşırsınız vs.
  4. Özgür yazılım hakkında bilgili kişileri konuşmacı olarak çağırma.
  5. Bug bulma günleri (beraber özgür yazılımların buglarını bulma)
  6. Doküman yazma günleri (beraber Türkçe dokümanı eksik olan yazılımları Türkçe’ye çevirme)
  7. Kod inceleme günleri
  8. Yeni gelenlere özgür yazılım felsefesini öğretme

Benim aklıma gelenler bunlardı. Eminim başka arkadaşlar da katkıda bulunurlar. Başarılı bir şekilde kurarsan yukarıdaki herhangi bir etkinliğe BTT olarak biz de gelmek isteriz. :slight_smile:

4 Likes

Merhabalar. ODTÜ’de bir özgür yazılım topluluğu zaten vardı diye biliyorum, hatta metu.life isminde bir mastodon sunucuları da vardı, sadece üniversite adresiyle girilebilen. şu anda sunucu hâlâ var ama “odtü özgür yazılım başkanı” olarak zikredildiğini duyduğum adminleri sunucuyu defedere ettikten sonra iletişimimiz zayıfladı onlarla. eğer mezun olmadılarsa ve bir özgür yazılım topluluğu hâlen devam ediyorsa onlara katılman, yoksa kendin kurmak için inisiyatif alman çok iyi olacaktır. ben de umarım seneye aranızda olurum. ^_^///

2 Likes

Resmi olarak ODTÜ’de böyle bir topluluk bulunmuyor, yani ODTÜ öğrenci toplulukları sayfasında yok, oryantasyon günlerinde de böyle bir topluluğun standına rastlamadım, bu söylediğin üst dönemlerin (muhtemelen ODTÜ Bilgisayar Topluluğu’ndaki birkaç kişinin) gayriresmi olarak oluşturdukları hobi tarzı bir topluluk, topluluğu kuran üst dönemler mezun oldu bildiğim kadarıyla, bu toplulukta gayriresmi ve birkaç arkadaşın hobi niyetine oluşturdukları bir topluluk olunca şuan nereyede ölü durumda. Ben inisiyatif alarak ODTÜ’de resmi ve aktif olarak böyle bir topluluk kurmayı planlıyorum.

1 Like

Son derece tatmin edici, önerilerin için teşekkür ederim. Şöyle bir düşündüğümde gerçekten yapılabilecek birçok şey olduğunu farkettim bu önerilerin sayesinde, bizim bölümden 5-10 arkadaş katılmak ve bu kurma sürecinde bana yardım etmek için hazır, umarım başarılı oluruz ve Türkiye’de özgür yazılım üzerine kurulan en büyük ve aktif öğrenci topluluğu olur. Eğer iyi bir noktaya gelebilirse başta Yusuf olmak üzere her birinizi ODTÜ’deki topluluğumuza beklerim :slightly_smiling_face:

1 Like

Tebrik ederim abi.
Eylem konusunda mezuniyette birkaç pankart açarsınız herkes konuşur :slightly_smiling_face:

ODTÜ öğrencileri ülkenin potansiyel beyin takımıdır. (Malum)
Potansiyel beyin takımı olan bu okulun (evet okulun) ve öğrencilerin verileri çok önemlidir. Bu veriler yüksek fiyatlara satılır ve kapalı kaynak yazılımlarda genelde para istenmiyorsa (veya isteniyorsa bile) ücret sizsinizdir. Her şeyi olduğu gibi açıklarsanız herkesin ilgisini çeker. Gerçeklerin de böyle özellikleri var :grinning:

1 Like

Artık program dünyasıyla alakalı alakasız herkes yazılım kullanıyor ve veri mahremiyeti herkesi ilgilendiriyor. Bu nedenler son kullanıcılara günlük kullanıcılara uygun bir dilde “Özgür Yazılım Nedir”, “Özgür Yazılım Neden Kullanılmalıdır” gibi başlıklar altında seminer düzenlemenizi öneririm ben teknik meslek lisesinde programlama okuyorum ve bu tarz birşey yapıp çoğu öğretmenlerimin Linux kullanmasını sağladım hatta referans olarak @yusufipek Yusuf abinin kanalını gösterdim biyoloji öğretmenim aktif olarak izliyor :smiley:

1 Like

Diğer yazılanlara ek olarak kendi ağınızı yahut kendi özgür yazılımınızı geliştirebilirsiniz. Aranızda oylama yaparak her hafta yeni özeliği getirecek kişiyi seçmek gibi. Düzgün bir şekilde uygulanabilir ise ortaya güzel işler çıkacağını düşünüyorum.