Unity engine ve Linux

Merhabalar .
Ben bir oyun geli┼čtiricisiyim. Linux i┼čletim sisteminin ekran─▒n nvidia ekran kart─▒ ile d├╝zg├╝n ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒ ile ilgili duyumlar ald─▒m. Ayn─▒ zamanda unity geli┼čtirirken Microsoft ekolundan bolca yaz─▒l─▒m ve geli┼čtirme arac─▒ kullanmaktay─▒m. Uzun zamand─▒r cihaz─▒ma linu kurmak istiyordum fakat endi┼čelerim var yard─▒mc─▒ olur musunuz? Sizce linuxa en az problem ya┼čayarak nas─▒l ge├žmeliyim. Benim gibi grafik temelli i┼čler yapan ki┼čiler handi da─č─▒t─▒m─▒ kullanmal─▒?

Ekran kart─▒m
Nvidia Rtx3060
─░┼člemci i7 12.nesil h

1 Like

Unity kullananlar genelde deneyimin fena olmad─▒─č─▒n─▒ s├Âylemi┼čler: How's Linux as a Unity dev? - r/gamedev

NVIDIA kullan─▒c─▒s─▒ olarak LinuxÔÇÖta s─▒k─▒nt─▒ ya┼čam─▒yorum. O olaylar ge├žmi┼čteydi. Ama ki┼čisel olarak benim Unity hakk─▒nda pek tecr├╝bem yok.

Fedora kurman─▒z─▒ tavsiye ederim, kanalda videosu var.

FedoraÔÇÖya Unity kurmak i├žin: How to install correctly Unity Hub on Fedora KDE/Gnome (Also RHEL or CentOS) (=^´Żą¤ë´Żą^=) - r/Fedora

Genel olarak yaz─▒l─▒mlar─▒n─▒z─▒ da yaz─▒l─▒m ma─čazas─▒ndan indirebilirsiniz. B├╝t├╝n bunlar─▒ yapt─▒ktan sonra distrobox videoma da g├Âz atabilirsiniz. :slight_smile:

Bir sorun olursa da art─▒k BTTÔÇÖdeyiz. Foruma ho┼č geldin!

E─čer visual scripting kullan─▒yorsan sorun ya┼čaya bilirsin

Uzunca s├╝re kulland─▒m. Nvidia olan eski bir pcde.Genel oalrak ┼čunu diyebilirim yeni unity versiyonlar─▒nda daha az sorunla kar┼č─▒la┼č─▒yorsun. Tabi unity i┼čletim sistemi ba─č─▒ms─▒z yeni sorunlar ├ž─▒kartabiliyor. Buna dikkat ederek g├╝ncel versiyon kullanman─▒ tavsiye ederim.
Visual scripting ve visual grapth de sorunlar var. Onun d─▒┼č─▒nda baz─▒ durumlarda problemler olabiliyor. ├ľrnek olarak diyebilece─čim akl─▒ma gelen asset yok. Windowsa g├Âre sorun ├ž─▒kartan asset kullanm─▒yorsan edit├Âr bak─▒m─▒na daha h─▒zl─▒ deneyim verdi─čini s├Âyleyebilirim.
Ide bak─▒m─▒na rider tavsiye ederim. Code veya herhangi bir edit├Âr tam d├╝zg├╝n ├žal─▒┼čm─▒yor. Bundan kaynakl─▒ script olu┼čtururken uzun s├╝rebilir. Otomatik tamamlama da uzun s├╝rebiliyor.

Build al─▒rken android i├žin ayarlama yapmak gerekebiliyor. Bunuda g├Âz ├Ân├╝nde bulunmas─▒nda yarar var. Bu konuda windows tada ya┼čabiliyorsun. Yinede daha ├žok u─čra┼čma ┼čans─▒n olabiliyor.
Ya┼č─▒yabilece─čim sorunlar hakk─▒nda yard─▒mc─▒ olan link;
https://wiki.archlinux.org/title/Unity3D

Akl─▒ma geldik├že bu cevab─▒ g├╝ncellerim.

2 Likes