Unebootin ile Ubuntu kurmaya çalışmak

Merhabalar unebootin diye bir uygulama ile usb kullanmadan ubuntu kurmaya çalışıyordum Windows boot menüsünddn Unebootin"i secdikden sonra boyle bir ekranla karşılaştım

USB kullanmadan derken nasıl yapıyorsunuz i/PXE boot dan mı bahsediyorsunuz acaba ?

Hayır unebootin diye bir şey var indirdiğin iso dosyasını flash bellek kullanmadan kurmanı sağlıyordu çok garip eski bilgisayarımda linux minti unebootin kullanarak kurmuştum fakat bu bilgisayarda olmuyor

USB olmadan diyorsun iyi güzel de BIOS da neyi seçiyorsun o zaman :thinking: yani bilgisayara bir şey göstermen lazım değil mi? CD/DVD, dahili veya harici disk (USB mesela). Bunun alternatifi bahsettiğim şey yani ağ üzerinden boot etmek. Onun dışında aklıma başka bir yöntem gelmedi. Siz böyle bir şey bulduysanız lütfen paylaşın bizimle :innocent:

Hayır hocam bios felan kullanmıyorsun iso dosyasını c diskine yazıyor (nasıl nereye yapıyor tam bilmiyorum).Sonra bilgisayarı yeniden başlatıyorsun ve Windows boot manager ekranında iki seçenek çıkıyor Unebootin ve Windows 10 Unebootini seçip bilgisayarı unebootinden başlatıyorsun linux açılıyor bios ayarı felan kullanmadan.

Okey şimdi kastettiğiniz şeyi anladım. Dahili bir disk bölümünü kullanıyorsunuz. Bu aşamadan sonra Enter veya ESC yaptığınızda ne oluyor? BIOS ayarlarınız nasıl acaba:

• UEFI / Legacy ?
  • Secure Boot on / off ?

(İleride Unebootin ilgili bir rehber/yazı yazabilirsin eğer istersen :slightly_smiling_face:)

1 Like

Enter yaptığımda Windows boot manageri açıyor.Esc yaptığımda bios

UEFI

Windows’un yanına mı kuracaksınız yoksa diski silip komple Ubuntu mu yapacaksınız? Ubuntuyu UEFI modunda mı kurmak istiyorsunuz? Eğer normal modda kuracaksanız UEFI modunda çıkarmanız gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla Secure boot kapalı. Main sekmesinden fast boot da kapalı ise güzel.

Boot sekmesinde önyüklenebilir olarak neler gözüküyor acaba? (Bir hata oldu da sizin yüklemenizi görmüyor mu acaba). F10/12 ile önyüklenecek cihazı (örneğimizde disk) seçebiliyor musunuz? Belki öyle seçmeniz bir farklılık yaratır.

Aldığınız hataya gelince Windows’un kendisini önyükleyeceği mbr partition’a zarar vermiş (veya yanlışıkla silmiş) görünüyorsunuz. Elinizde bir windows önyükleme diski yok ise bu haliyel onarmanız da münkün değil. İnternetten baktığımda Ubuntu+Unetbootin özelinde (0x000007b) aynı hatayı yaşayan insanlar çok.

1 Like

Dualboot yapacağım.UEFİ olarak kurmak istiyorum.Neyse hocam yardımınız için teşekkürler arkadaşımda içinde ubuntu isosu olan bir bellek var onu bana vericek onunla kurarız artık :frowning: