Ülke Hakkında Bir Soru

Sizce içinde yaşadığımız bu '‘Turkey Simulator’'de(bkz. Hindi Simülasyonu) en trajikomik olay ya da durum nedir?

Ben başlatayım konuyu:
Cumhurbaşkanı makamının tarafsız olması gerekirken günümüzde iktidar partisi başkanıyla aynı kişi olması ve eğer gerçekten seçim sonuçlarına müdahele edilmiyorsa halkın da en az yarısının bu durumdan memnun olup bu durumun devamını her şekilde desteklemesi.

Rahmetli Aziz Nesin yaşıyor olsaydı bu duruma herhalde şu sözü söylerdi: ‘‘Al birini vur ötekine!’’

1 Like

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dört maddesine dokunmaları mesela bu konuda en büyük trajikomik durumlardan birisi olabilir.

Cumhurbaşkanımız sürekli hukukun üstünlüğü, şeffaflık gibi sözler ederken bu durum istatistiklere geldiğinde en geri ülkelerde bulunması (WJP, Freedom House) olabilir.

1 Like

Söylemek bana düşmez ama hazır her yerde siyasi konuşmalar yapılıyorken bu forumda yapılmasa mı? Sonra insanlar soğuyor ve rahatsız oluyor ve kalite düşüşü oluyir. Tabii bu karar Yusuf İpek’e kalmış.

1 Like

Doğruları ve yanlışları söylemenin, olması ve olmaması gerekenleri söylemenin adının siyaset olduğunu sanmıyorum. Sonuçta burada hiçbir siyasi parti adına partizanlık, oy toplama çabası vb yok. Bence çok güzel bir soru sorulması gereken. Eğer kural ihlali varsa ya da hoş karşılanmadığını düşünüyorsanız konuyu kapatabilirsiniz.

Birinin doğruları diğerinin yanlışı olabiliyor.
Genelde bir partinin düşünceleri insanların doğrusu oluyor bunu unutmamak gerek.

Elbet biri gelip siyasete çevirecek bu konuyu.

Tabii ki ekonominin kötüye gittiği gibi konuşulması gereken gerçekler var ama bu muhabbet ileri gittiği zaman türk solunun pi sayısının katman sayısı kadar parçaya bölünmüş her tarafı birbirine giriyor ve kalite düşüyor. Redditte bu yaşandı, ekşi sözlükte bu yaşandı, burası bir forum olduğu için bu kadar fena olmaz ama sadece böyle bir yola girmeyelim diye söylemek istedim.

1 Like

Kısacası halk. Her açıdan sıkıntılıyız.

1 Like