Ubuntu'yu başlattığımda masaüstü ortamı gelmiyor

Ubuntu dual boot olarak windowsun yanina indirdikten sonra aksamlegin kapatmamim ertesi gunu sabah bilgisayari actigimda masaustu ekrani yerine bu ekran beni karsilamisti suanda ubuntu yuklu degil bilgisayarimda ancak geri yuklemeyi dusunuyorum ve hicbir sey yapmama ragmen boyle oldugu icin gene karsilasma riskinden korkuyorum. Ubuntu nun discorduna bu soruyu sordugumda sana yardim edebilmemiz icin community support alman lazim demislerdi ben de ubuntuyu silmistim.

ttyler çalışıyor mu?

Muhtemelen Windows kullanırken güncelleme yapıldı ve Windows Update tarafından BIOS sürümü değişikliğe uğradı veya üzerinde değişiklik yapıldı otomatik olarak. Dual Boot’un sıkıntılarından biri bu, anakart üreticiniz özel bir yapılandırma veya güncelleme sunuyorsa bunu Windows Update gördüğü gibi indiriyor eğer ki siz grup ilkesi üzerinden sürücü güncellemelerini iptal etmediyseniz. Bu yargıya ben ACPI sorunu olmasından vardım, muhtemelen de sorun bundan kaynaklıdır ve Windows’u açmayı çalışırsanız güzelce açılacaktır diye düşünüyorum Ubuntu’nun aksine.

3 Likes

Hocam kusura bakmayin linuxa yeni gecmistim tty ler ne oluyor acaba? Ayrica suanda ubuntu kurulu degil yeniden indirdigimde sorun yasamamak icin paylasmistim burada. @mystshadow bios update’inden kaynakli olabilir demisti windows update i kapatip tekrar kurmayi dusunuyorum.

1 Like

ctrl+alt+f3 ile terminal üzerinden bir login ekranı çıkıyor mu?

Merhaba hocam gene ayni hatayi yasadim Ctrl alt f3 yapinca bu ekran geliyor ne yapmami onerirsiniz? Unityhub i indirmeye calisiyordum.Linux kernel guncel degil uyarisi veriyordu internetten Linux kernel guncelleme yazdigimda "sudo apt install linux-generic"cikmisti ardindan PC he reboot attigimda giris ekrani yerine bu ekran geldi.

sudo apt update
sudo apt install nano
paket yöneticisi çalışıyor mu anlamak için yazdım bunları.

1 Like
sudo systemctl start gdm
sudo systemctl enable gdm

Bu komutları deneyebilirsin

2 Likes

sudo systemctl restart gdm

3 Likes

hocam cok sag olun buyuk ihtimalle gecen sefer de ayni sorun vardi 1 satir kodla duzelecek sey icin ubuntuyu tekrar kurmustum gerci zaten o zaman sorunu yasadigimda ubuntuyu 1 gun once kurmustum herhangi bir veri vs yoktu. Ancak hala unityhuba giris yapmaya calisirken hala ayni hata ile karsilasiyorum

omer@omer:~/Downloads$ ./UnityHub.AppImage 
[11326:0610/201729.902837:FATAL:zygote_host_impl_linux.cc(127)] No usable sandbox! Update your kernel or see https://chromium.googlesource.com/chromium/src/+/main/docs/linux/suid_sandbox_development.md for more information on developing with the SUID sandbox. If you want to live dangerously and need an immediate workaround, you can try using --no-sandbox.
Trace/breakpoint trap (core dumped)

no sandbox ile calistirdigimda ise chromium aciliyor unity de tarayicidan giris yaptiktan sonra xdg open ile ac uyarisi geliyor ancak onayladigimda unity hub uygulamasinda giris yapilmiyor.
internetten cozume baktigimda firejail ile calistirmam gerektigini soyluyorlardi ancak hala ayni hatayi aliyorum

omer@omer:~/Downloads$ firejail --noprofile ./UnityHub.AppImage 
Parent pid 21006, child pid 21007
Child process initialized in 66.77 ms
[2:0610/204602.450290:FATAL:zygote_host_impl_linux.cc(127)] No usable sandbox! Update your kernel or see https://chromium.googlesource.com/chromium/src/+/main/docs/linux/suid_sandbox_development.md for more information on developing with the SUID sandbox. If you want to live dangerously and need an immediate workaround, you can try using --no-sandbox.

Parent is shutting down, bye...

sudo apt update && sudo apt upgrade kernelin güncellenmesi istenmiş.

2 Likes