Ubuntu Unity 22.04 günlük kullanım için nasıldır?

Arkadaşlar kafama esti, böyle güzelce ve bir ömür boyu Linux kullanmak istiyorum.
Güncellene güncellene kullanabileceğim, sürümden sürüme kolaylıkla yükselteceğim, kararlı dağıtımlar kullanmak istiyorum.

Mesela Ubuntu Unity 22.04 bunun için uygun olur mu? Unity DE güzel duruyor. Onu kullanmak isterim.

Ubuntu Linux’a yeni geçenler için güzel dağıtımdır. İndirecekseniz güncel sürüm 23.10’u kurun. 22.04 biraz daha eski versiyonudur.

2 Likes

23.ncü versiyonda çok fazla özellik vs geldi ve sistem çok ağırlaştı. Tam kararlı değil gibi çünkü eskiden olmayan çok fazla sorun da çıkmaya başladı.

2 Likes

Ubuntu’da sorunsuz çalışıyor ve windowstakine kıyasla daha az donuyor. Ama bazı ubuntu bazlı dağıtımlarda sorun olabiliyor fakat Ubuntu’da ben bir sorun yaşamadım açıkçası. Zaten Unity’nin resmi olarak tek desteklediği Linux dağıtımı da Ubuntu.

1 Like

9 ay sonra desteği bitiyor. APT update, upgrade, install komutları ile işlem yapılmıyor.

ubuntu genel anlamda güzel ama tek saçma yanı ayrı ayrı sürümlerinin olması biri 2024 de bitiyor diğerinin 2027 ye kadar desteği var neden tek bir sürüm üzerinden ilerlemiyorlar anlamış değilim onun haricinde mint var mesela yada fedora da kurabilirsin

1 Like

Bence Windows performansı çok ama çok daha iyi, deneyimlerime göre de ben "Unity Masaüstü Ortamın"dan bahsettim. Unity oyun motorundan değil :D.

Direkt düz Ubuntu değil bu Ubuntu;

Bence fedora deneyebilirsin ama yeni kuracaksan forku olan nobara deneyebilirsin

1 Like

Bir çok dağıtım kullandım, Ubuntu tabanı bence stabil, son kullanıcıya ve günlük kullanıma daha uygun.

2 Likes

Yinede senin tercihin ben fedora kullandım ve gayet stabil bir sisteme sahipti yeni ssd söyledim o gelince nobara denicem eğer fedoradaki bir kaç sorunumu çözerse kalmaya niyetliyim

Ubuntu 22 lts versiyonu 2027 de bitiyor.

Lts (long term support) sürümleri ayrı oluyor güvenlik güncellemelerini ve paket güncellemelerini uzun bir süre alıyor.

Sadece ubuntu değil diğer işletim sistemlerininde lts versiyonları var.

mintte bu durum öyle değil ama geliştiriciler 21.2 - 21.3 - 21.4 diye update yaparak tek sürüm üzerinden gidiyorlar kaldı ki bunların hepside lts olarak geçiyor fedora da öyle mesela kullanıcıya tek bir seçenek sunsalar daha iyi olurdu bence

Kullanacağımdan değil ama mesela Ubuntu 18’den 20’ye, 22’ye falan sistem olduğu gibi güncelleniyor ya 24.04 çıktığında da 22’den 24’e güncellenir büyük ihtimalle.

Hmmm, ben baya yanlış anlamışım :smile:

Ben de senelerin Windows kulanıcısı olarak linux’a yeni geçiş yaptım. Daha önce sadece meraktan Ubuntu Unity, Manjaro XFCE ve Pardus kullanmıştım.

Bu defa linux ortamında daha kalıcı olacağımı düşünüyorum ve yaklaşık 1 aydır Fedora Gnome kullanıyorum. Günlük kullanım için tüm işimi rahatlıkla görüyor, bir sorun yaşamadım.

fedora da ne gibi sorunlar yaşadınız acaba

2018’den 2020 kadar Fedora kullandım. Güzel dağıtım ama dnf paket yöneticisi yavaş her paketi bulamıyorsunuz. Copr sevmedim. @dipp

1 Like

Kişisel sorunlardı hocam o yüzden öyle dedim

Bildiğim kadarıyla onun bir kaç ayarı olacak diğer türlü çok yavaş kalıyor eğer internette araştırırsanız bulabilirsiniz

1 Like

Ram, CPU kullanımı nasıldır? Lag oluyor mu?
Oyun performansı da önemli tabii.

Genel geçiş amacım, kodlama ve oyun performansı odaklı olacak.

Oyunlar online değil. Hepsi singleplayer hikaye oyunları.

Örnek; Elden Ring, GTA V (hikaye modu), RDR 2, Sekiro, Dark Souls 3, Final Fantasy XV, VII Remake falan.