Ubuntu Touch Morph Browser BTT'ye girememe sorunu

Merhaba. Redmi Note 8 Pro cihazımda Ubuntu Touch kullanmaktayım. Ubuntu Touch’un kullandığı Morph Browser Chromium 87 tabanlı ve Discourse bu sürümü desteklemiyor. Dolayısıyla giriş yapamıyorum. Öneriniz nedir? Ne yapmalıyım? Waydroid demeyin onu kullanacağıma sanal sunucu kiralar browsh ile giriş yaparım daha iyi. Bazı sitelerde User Agent’ini değiştirerek sorunu çözebiliyorum ama BTT’de işe yaramadı maalesef.

Merhaba,
Öncelikle foruma hoşgeldiniz. Aldığınız hatanın ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz. Eğer cloudflare engelleme hatası ise ray id yi belirterek aldığınız “BTT’ye girememe sorunu” hatanın kaynağını bulmakta yardımcı olacaktır.

3 Likes

Anladığım kadarıyla Cloudflare ile alakalı değil. Discourse girişi engelliyor.

Bu soruna bizim tarafımızdan yapabileceğimiz bir şey yok. Discourse sürümünü düşürürsek belki girebilirsin ama o da mantıklı olmaz.

Ubuntu Touch daha önceden hiç kullanmadım ama Firefox veya diger Chromium tabanlı tarayıcıları kuramıyor musun? Sonuç olarak Ubuntu değil mi kullandığınız cihaz? Nasıl oluyor da kurulmuyor?

2 Likes

Firefox’un desktop versiyonu container içerisine kurulabiliyor fakat mobil ekranda pek iyi çalışmıyor ne yazık ki.

1 Like

Merhabalar. Chromium kurabilirim ama bazı sorunlar var. Ubuntu Touch sistem imajını salt okunabilir olarak monte -daha uygun bir Türkçe sözcük bulamadım, mount- ediyor. Ayrıca Droidian’da olduğu gibi sistem, kullanıcı verisi bölümünde değil de direkt olarak sistem bölümünde olduğu için yeterince yer yok. Ekstra olarak Xwayland ile bir uygulama çalıştırdığımızda yazılım işleme ile başlıyor, bu durum da tarayıcının inanılmaz derecede kasmasına neden oluyor. Wayland ile açınca da boyut muhabbetleri ve klavye açılmama sorunu var. Sizin yapabileceğiniz bir çözüm yolu yoksa yapılabilecek bir şey yok. UT’da QT uygulamaları sorunsuz çalışıyor. QT kullanan bir tarayıcı önerebilirseniz belki Libertine Container ile deneyebilirim. Libertine de apayrı bir sorun. Son çare WayDroid kullanırım.

Aslında Libertine Tweaks ile dpi ayarı ve Xinput değişkeni eklemesi yapılınca baya iyi çalışıyor ama Xwayland’da EGL kullandırtamadım. Ondan baya kasıyor. Alıntılama nasıl kullanılıyor bilmiyorum, karışıklık için kusura bakmayın :slight_smile: )

Ubuntu Touch kullanma cesaretiniz için tebrik etmekle beraber, büyük ihtimalle User-Agent değiştirerek foruma erişim sağlamayı deniyebilirsiniz. (Eğer farklı browser kurmak istemiyorsanız)

1 Like

Teşekkürler :slight_smile: User-Agent’ı son sürüm Android 14 Google Chrome’a ayarladım ama sonuç aynı.

Android versiyonundan ziyade chrome(tarayıcı) versiyonu önemli.

User agentta chrome 117 göndermeye çalış birde.

Maalesef o da işe yaramadı. Android’i velirtmemin nedeni Android olmazsa bu sefer de Cloudflare sorun çıkarıyor. Belki başkalarının da başına gelirse diye belirttim. Olacağı yok galiba. Libertine Container ile Firefox kurmaya çalışacağım. O da DRM’yi elimden alacak. Kullandığım yok zaten yapacak bir şey yok. Herkese teşekkürler.

1 Like