Ubuntu Touch deneyimim

Bu yazıda yaklaşık 5 aylık Ubuntu Touch deneyimimimi, yaşadıklarımı, karşılaştığım hataları ve neden Android kullanmaya geri döndüğümü anlatacağım.

UBPort Installer ile cihazıma (Redmi Note 8 Pro, begonia) 20.04 geliştirici sürümünü kurdum. Sorunsuz bir şekilde kuruldu. Kurulumu yaptım ve ana ekrana ulaştım. Tek sorun kurulan sürümün 20.04 değil 16.04 olmasıydı. OTA’dan güncellemeye çalıştım. OTA çalışmıyordu. Küçük bir araştırma yaptıktan sonra kurtarma modunun geçici verilerini “/cache/recovery” temizleyerek sorunu çözebileceğimi öğrendim ve 20.04 sürümüne güncelledim.

20.04 sürümü açılır açılmaz OTA bölümünden uygulamaları yeniden kurup ardından WayDroid Helper uygulamasını kurdum. WayDroid’i yardımcı uygulamayla kurdum. WayDroid telefonun kendi grafik kütüphanelerini kullanıyordu. Yani oyunlar vs rahatça çalışıyordu.

Okulum ve arkadaşlarım yüzünden mecburen WhatsApp ve Discord kullanıyorum. WhatsApp’ı tabletime geçirdim. UT için WhatsApp ve Discord uygulamalarının web sürümleri 16.04 sürümü için uygualamalaştırılmıştı ama 20.04 sürümü için henüz yoktu. Web uygulaması olduğu için clickable paketini open-store.io’dan indirdim ve kurdum. Sorunsuz çalışıyordu.

Daha sonra YouTube uygulamasını OpenStore uygulamasından indirdim ama videolar yeşil gözüküyordu. Cihazım portlanırken kodek ayarları yanlış yapılmış. Bir süre sadece h264 videoları izleyebildim. Genelde WayDroid üzerinden izledim, orada sorun yoktu. Temmuz gibi cihazımın ana geliştiricisi Ruben Carneiro sorunu çözdü.

Karşılaştığım bir diğer hata ise Bluetooth açılmama sorunuydu. Bu sorun hala duruyor, rfkill ile terminal üzerinden. Bluetooth cihazını aktifleştirip bütün Bluetooth servislerini yeniden başlatarak, sudo systemctl restart blue*, Bluetooth’u açabiliyorsunuz. Kullanmaya başladığım ilk zamanlar Bluetooth ile ses ve telefonun kendi hoparlörü de çalışmıyordu ama Ruben onu da hallettmişti. Şu an hoparlör ile ilgili bir sorun yok.

Karşılaştığım bir diğer sorun ise tarayıcının eski bir Chromium sürümünü (87) kullanması ve bazı sitelerin girmeyi engellemesiydi. Bazı sitelerde kullanıcı bilgisini -user agent, Türkçe karşılığını bilmiyorum- değiştirerek sitelere erişebiliyorsunuz ama BTT’nin de içinde bulunduğu bazı sitelere maalesef ki giremiyorsunuz.

Çoğu uygulamanın yavaş yavaş UT portları geliyor ve uygulama havuzu giderek genişliyor. UT de kendini yavaş yavaş geliştiriyor. Genel olarak güzel bir işletim sistemi.

Peki neden kullanmayı bıraktığım konusuna gelirsek birkaç farklı nedeni var aslında. Cihazımın ana porterı Ruben’in artık begonia cihaza sahip olmaması, boş dururken bile aşırı ısınması ve biraz zorlayınca 85 derecelere çıkması, WayDroid’in verimsiz işlemesi ve SafetyNet sorunu, bazı gerekli uygulamaları kullanamamam vb. Ama esas bırakma nedenim kişiselleştirmenin az olması ve UBports’un “telefonunuz bilgisayarınız değil” anlayışı. Sistem üzerinde değişiklik yapmanıza olanak sağlamıyor, sizi özgür bırakmıyor. Hatta sistemi okuma-yazma moduna getirdiğim için UBports telegram grubunda azar işitmiştim, bi’ küfür yemediğim kalmıştı :). Bu nedenlerle Android’e geri dönmek zorunda kaldım. Şimdi İranlı bir abimizin benim cihazım için Droidian geliştirme sürecini tamamlamasını bekliyorum. Çekirdek ile ilgili bazı sıkıntılsr varmış onları da halledince işi tamam.

Eğer bir gün UT kuracak olursanız mutlaka Webber uygulamasnı kesinlikle kullanın. Az ekmeğini yemedim. Web uygulaması oluşturmaya yarıyor. Ayrıca Kugi’nin (sistemi okuma-yazma moduna geçirdiğim için azarlayanların başındaki kişi, ama projesi sistem imajında değişiklik yapıyor, ironik :slight_smile: ) Lomiri Plus modifikasyonunu da mutlaka kurun, bayabi kişiselleştirme seçeneği sunuyor.
Durumlar bu şekilde. Umarım yazım işinize yarar. İyi forumlar.

3 Likes

Benim cihazım Mi 6’da boot sorunları vardı, kurulumdan sonra 3-4 boot ediyor, sonra MI logosunda kalıyordu cihaz. Bu sorun dışında gerçekten çok beğenmiştim ama boot olayı güç tuşum bozuk olduğundan günlük kullanımda ciddi sorunlar çıkarttı bana ve Android’e geri dönmek zorunda kaldım.
Benim cihazın maintainer’ı da Ubuntu Touch’la uğraşmayı bırakmış, bir ara kendim derleyip bir daha deneyeceğim :grin:

Ubuntu Touch değilde şu 2024’ün ortalarında Snapdragon X Elite bir piyasaya çıksın ondan sonraki gelecek işlemciler ile yavaş yavaş telefonlarda da Linux ve Windows işletim sistemlerini görmeye başlayacağız gibi gözüküyor ki hali hazırda Gnome bir süredir zaten uygulamalarını mobil ile uyumlu olacak şekilde tasarlıyor, fantezi amaçlı yaptıklarını düşünmüyorum. İleriye yönelik bir girişim hamlesi gibi gözüküyor.

1 Like