Ubuntu Server Yedek Nasıl Alınmalı?

Web sitemi barındırdığım bir “Ubuntu 20.04.6” sunucum var. İçinde docker üstünde wordpress ve mariadb var. Komple cihazın veya başka bir şekilde benim bilmediğim yedeğini nasıl alabilirim ?

Bunu sormamın sebebi VDS sunucuma bir şey oldu çöktü. Yeniden kuruyorum kaldığım yerden direkt olarak devam etmek için ne yapılıyor veya yapabilirim. Bu konularda hiç bir bilgim yok hem kendi işimi görmek için hem de yedekleme konusu ile ilgili bir konu olmasının güzel olacağını düşündüm.

Vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler ilk oluşturduğum konu yanlış bir şey yaptıysam özür dilerim :smiley: Form hayırlı uğurlu olsun.

Komple sunucunun yedeğini almak istiyorsanız genelde VPS’inizi aldığınız yerde imaj dosyası yedekleme gibi bir şey olması lazım. Biraz ücret talep ediyorlar saklamak için ama onun dışında rsync ile bütün dosyaların yedeklemesini alabilirsiniz.

Benim tavsiyem sadece gerekli olan kısımları yedek olmanız bu noktada sizin için Docker volumeleriniz olacak. Bunun için çok kolay scriptler yazabilirsiniz. Hatta GPT’ye de yazdırtabilirsiniz.

3 Likes