Ubuntu Linux kurulum ekranı Grub yükleyicisinde tıkanıyor

Ubuntu kurulum ekranı açılmıyor, grub terminal ekranı çıkıyor. Kurulumu başlatmak için hangi komut lazım ?

Terminal mi açılıyor yoksa grub’da mı kalıyor?

Lenovo dizüstü bilgisayar bios ayarlarında sıkıntı olabilir mi ?

Bilgisayarınızın biosu uefi mi legacy mi? Boot ile ilgili bir sorun var gibi. Iso’yu yazarken hangi modda yazdınız?

Isoyu düzgün yazdırmamışsınız aynı sorunu ubuntu budgie kurarken yaşamıştım

Rufus varsayılan ayarlarda yazdırdım.ubuntuyu hem kendi sitesinden hemde Ubuntu.tr den indirdim aynı ekran muhtemelen bios ayarindan

Sİsteminiz uefi mi legacy mi? Ayrıca rufusta hangi modda yazdınız?

Rufus’ta uefi modda yazdırdınız değil mi?

ISO Checksum değerini kontrol ediniz. Orada sorun çıkmazsa Balena Etcher ile yazdırmayı deneyin. O da olmazsa ya USB’den ya da bilgisayarınızla alakalı bir durum olduğunu düşünebilirsiniz.

1 Like

bios gitti bu seferde böyle kaldı

Rufus içerisinde yazdırırken alıntıda bahsedildiği gibi GPT, UEFI (non-CSM) ve FAT32 seçeneklerinin yazdırırken seçili olması gerekmektedir. Cihazı doğru modda boot ediyorsunuz anladığım kadarıyla. Bir de USB’ye yazdırdıktan sonra bazen USB’yi bir çıkarıp tekrar takmak gerekebiliyor. Çünkü cihazı bazen otomatik olarak unmount edebiliyor.

2 Likes

USB takınca sadece ubuntunun kurulu olduğu yeri görüyor 2 tane SSD var birinde Windows var öbürünü kurayım dedim böyle oldu.