Ubuntu kendisi boot etmeme sorunu

Merhaba, benim cihaz─▒m Excalibur G770. Bu cihazda Ubuntu kullanmak istiyorum ancak ubuntuyu boot etmek i├žin a├ž─▒l─▒┼čta ÔÇťF12ÔÇŁ tu┼čuna (boot cihazi se├žme) bas─▒p boot etmem gerekiyor yoksa cihaz kendi kendili─činden UbuntuÔÇÖya boot etmiyor. E─čer biostan ubuntuyu en ba┼ča k├Ây diyecekseniz e─čer bu seferde Ubuntu bios kisminda g├Âz├╝km├╝yor foto─čraflarda g├Ârebilirsiniz. Ne yapabilirim?

WD Blue olan─▒ en ba┼ča almay─▒ denediniz mi? Belki o UbuntuÔÇÖyu a├žar.

Dedi─činiz ┼čeyi yapt─▒m ancak hala a├ž─▒l─▒yor, daha sonra system reset yaz─▒p kendini yeniden ba┼člat─▒yor F12 ile se├žmek durumunda kal─▒yorum tekrardan.

Boot OptionsÔÇÖta ubuntunun g├Âz├╝k├╝p boot type orderÔÇÖda g├Âz├╝kmemesi garip ama bir ayardan ┼č├╝pheleniyorum. BIOS ayarlar─▒n─▒ kontrol edip HDD/SSDÔÇÖyi se├žebiliyor musunuz ona bakabilir misiniz? A┼ča─č─▒daki resimdeki gibi olabilir.

Maalesef bahsetti─činiz ayar─▒ biosumda bulamad─▒m. Biosumda boot ile alakal─▒ sadece 2 ayar var bunlarin foto─čraflar─▒n─▒ atabilirim ki birisini att─▒m.

Merhaba legacy support a├ž─▒k m─▒ bios ├╝zerinde yapt─▒─č─▒n─▒z kurulumla ilgili bilgisayar s├╝rekli kendini uefiden ba┼člatmak istiyor olabilir. System Configuration k─▒sm─▒ndan onu enable hale getirip daha sonra harddiski en ├╝ste al─▒n.

USB bios legacy support : enabled
Boot Type Order:
1-Pcie Ssd : Wd Blue (grubÔÇÖun y├╝kl├╝ oldu─ču ssd)
2-Hard Disk Drive: Kioxia Ssd
3- USB Device
4-M-Sata Drive
5-Microsoft Boot Manager

Hala Reboot System yap─▒yor. E─čer bu problem b├Âyle devam ederse linux minte ge├žece─čim.

Pekala ├Â─črendi─čime g├Âre biosÔÇÖa boot i├žin dosyay─▒ g├Âsterip eklemem laz─▒mm─▒┼č ama maalesef benim biosum utanmasa sadece saat bilgisi verecek kadar eski oldu─ču i├žin bunu yapam─▒yorum. Sistem y├╝klenirkende bunu yapmad─▒─č─▒ i├žin maalesef ubuntuyu b─▒rak─▒p linux minte gidiyorum ├ž├╝nk├╝ linux mint kurulurken bunu hallediyor.

1 Like

E─čer UEFI bir sisteminiz varsa efibootmgr ile bunu yapabiliyor olmal─▒s─▒n─▒z. efibootmgr ile ubuntu girdisini BIOSÔÇÖa ekleyebiliyor olmal─▒s─▒n─▒z.

├ľrnek komut:

sudo efibootmgr --activate --create --label Ubuntu --loader "/efi/EFI/artix/grubx64.efi"
2 Likes

├çok Te┼čekk├╝r Ederim. Ke┼čke sizin cevab─▒n─▒z─▒ biraz bekleseydimÔÇŽ ancak ┼čuan linux mint ile durumum iyi ve bu dedi─činiz b├╝y├╝k ihtimalle do─čru cevap. Bunu ba┼čka bu durumdan problem ├žekenler olursa diye ├ž├Âz├╝m olarak i┼čaretleyece─čim. Tekrardan bu kadar yard─▒mc─▒ oldu─čunuz i├žin te┼čekk├╝rler.

2 Likes