Ubuntu bazen kasıyor/çöküyor

Selam herkese :slight_smile:
HDD diskime Ubuntu kurdum yaklaşık 1 ay önce. 1 aya kadar bir şey yoktu fakat artık çok sık bir şekilde donmaya başladı. Bazen tamamen çöküyor hiçbir şey yapamıyorum. Acaba bir şeyleri yanlış mı yaptım? 16GB ram’im var. Disk alanım da yeterli. Ne yapmamı önerirsiniz?

Swap alanınız var mı acaba? Çünkü bana swap yokmuş gibi geldi. free -h çıktısını atar mısınız?

Ek olarak çöküyor dediğinizde tam olarak ne yapıyorsunuz ve çöktüğünde sistemde ne oluyor tamamen mi kapanıyor başka bir şey mi oluyor?

1 Like

Teşekkür ediyorum öncelikle :slight_smile:
free -h çıktısı şu şekilde:

Çökme mevzusunu detaylandıracak olursam:

• Bazen sadece firefox çöküyor, mouse ve diğer uygulamalar çalışıyor. Sonra firefox kapanıyor ve tekrar açıyorum.
  • Bazen komple masaüstü çöküyor, mouse oynuyor fakat hiçbir şey hareket etmiyor.
    Ve firefox barına site adresini yazdığımda çok yavaş yükleniyor. Internetimle ilgili hiçbir sıkıntı olmadığından eminim

Bu genelde ekran kartı driverı yüklü olmadığında oluyor ve eski ekran kartlarında oluyor.
Ekran kartına bir anda yük binince ekran kartı cevap veremiyor.
Ekran kartı drüverın yüklü değilse yüklemeni öneririm.
Yüklüyse de driver versiyonun güncelmi değilmi ona bakıp güncel olanı kurmanı öneririm.

Dikkat etmen gereken kısım ekran kartının desteklediği versiyonu kurman desteklenenden büyük versiyonu kurarsan işler sıkıntılı oluyor.

1 Like

Teşekkürler cevap için :slight_smile:
NVIDIA’nın sitesine girdim ve gerekli versiyonları seçip sürücüyü indirmeye başladım. Birazdan kuracağım :slight_smile:
şurdan yaptım ayarlarımı

Reboot atıp tekrar denedim ama olmuyor üstad

An NVIDIA kernel module ‘nvidia-drm’ appears to already be loaded in your kernel. This may be because it is in use (for example, by an X
server, a CUDA program, or the NVIDIA Persistence Daemon), but this may also happen if your kernel was configured without support for module
unloading. Please be sure to exit any programs that may be using the GPU(s) before attempting to upgrade your driver. If no GPU-based
programs are running, you know that your kernel supports module unloading, and you still receive this message, then an error may have occurred
that has corrupted an NVIDIA kernel module’s usage count, for which the simplest remedy is to reboot your computer.

X serverı kapaman gerekiyor bunun için veya ubuntu repolarından kurabilirsin.
Ubuntu nun kendi repolarında da olması lazım ordan kurduğunda çok uğraşmana gerek yok.

Ubuntu repolarından kurmak için
sudo apt install nvidia-driver-535 nvidia-dkms-535
Yaz terminale.

not ekran resminde rtx 4060 laptop gördüğüm için onun driverına göre yazdım kodu.

1 Like

komutu çalıştırdım hocam. işlem tamamlandı. yapmam gereken başka bir şey var mıdır?

Bir sistemi yeniden başlat. Eğer sıkıntısız çalışırsa komut satırına nvidia-smi yaz.
Eğer ekran kartının ismini vb kutucuk görürsen düzgünce çalışıyor demektir.

Bir sorun olursa buraya yazarsın.

Eğer sıkıntı çıkmazsa sana çözüm olan paylaşımı çözüm olarak işaretle.

1 Like

Teşekkürler hocam şöyle bir çıktı aldım:

İzninizle birkaç gün test edip daha sonra çözüm olara işaretleyeceğim.
İyi akşamlar :slight_smile:

Driverlar düzgünce yüklenmiş gözüküyor. Güle güle kullanın.

1 Like

Dostlar bu forumda sürekli NVIDIA sürücü yükleme meselesi tarıtşılıyor tekrar söylüyorum insanlara önerirken lütfen ilk önce ana depolardan kurmalarını önerin. Diğer türlü güncelleme geldiğinde yine elle yapmaları gerekecek. Arkadaş kurmuş sorun yok böyle de kullanmaya devam edebilir ama bir sonraki güncellemesini elle yapmak zorunda kalacak. Normal şartlar altında önerilmesi gereken rehber:

https://ubuntu.com/server/docs/nvidia-drivers-installation

Her dağıtımın kendi rehberi oluyor genelde bu konuda.

1 Like

Çözüm olarak işaretledim tekrardan çok teşekkürler :slight_smile:

Çok teşekkür ederim hocam bu aşamaları da uygulayacağım :slight_smile:

Önemli değil. İşinize yaradıysa ne mutlu bana. Güle güle kullanın.