Ubuntu 23.10 Minecraft'ta çok düşük performans sorunu

Ubuntu 23.10 kullaniyorum. Windows’da vanilla minecraft’da 300’lerde falan optifine ile 700’lerde FPS alirken Ubuntu’da 18 FPS aliyorum. Normal mi bu kotu performans hele ki javayla calisan bir oyunda?

Wayland kullaniyorum sistemim iyi yani ve google’da bununla alakali bir sey bulamadim bulduklarimda Ubuntu oyun icin degil diyorlardi sadece

Edit bir an aklima geldi X11 de deniyim dedim ekran kartim Nvidia ve x11 de 700 FPS aliyorum. CS2 girince fark ettim :smiley:

Wayland genellikle nvidia kartlarındanda sıkıntı veriyor ama sizinki çok aşırı bir durum.

Bence wayland de iken minecraft Mesa ile cpu üzerinden render yapıyor. Bu genellikle ekran kartı driverlarının eksik paketle yüklenmesinden oluyor.

Sorunu bulmak ve çözmek için şu soruları cevaplar mısınız?

1. Ekran kartınız nedir?

2. Hangi driverı yüklediniz ve nasıl yüklediniz?

3. inxi yüklü değilse bu komutu yazarak yükleyin sudo apt install inxi . Yükledikten sonra aşağıdaki komutu wayland ve x11 de deneyin ve çıktıları paylaşın.

inxi -G

Umarım sorununuz kısa sürede çözülür.

1 Like

Driver’i ubuntu formattan sonra kendisi otomatik yukledi, nvidia driver metapackage 535 (tested-proprietary) yazan.

inxi -G

Graphics:
  Device-1: NVIDIA TU116 [GeForce GTX 1660] driver: nvidia v: 535.129.03
  Display: wayland server: X.Org v: 1.23.2 with: Xwayland v: 23.2.0
    compositor: gnome-shell v: 45.1 driver: X: loaded: nvidia
    unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa dri: swrast
    gpu: nvidia,nvidia-nvswitch resolution: 1920x1080~120Hz
  API: OpenGL v: 4.5 Mesa 23.2.1-1ubuntu3.1 renderer: llvmpipe (LLVM 15.0.7
    256 bits)

x11:

Graphics:
  Device-1: NVIDIA TU116 [GeForce GTX 1660] driver: nvidia v: 535.129.03
  Display: x11 server: X.Org v: 1.21.1.7 with: Xwayland v: 23.2.0 driver: X:
    loaded: nvidia unloaded: fbdev,modesetting,nouveau,vesa
    gpu: nvidia,nvidia-nvswitch resolution: 1920x1080
  API: OpenGL v: 4.6.0 NVIDIA 535.129.03 renderer: NVIDIA GeForce GTX
    1660/PCIe/SSE2

Wayland kullanırken sistem nvidia yerine mesa kullanıyor. Eğer laptop kullanıyorsanız ikinci kartı kullanıyor olabilir.

Eğer laptop kullanıyor iseniz prime-select nvidia komutunu deneyebilirsiniz. Laptoplar ile pek alakam yok eğer sorun devam ederse diğer arkadaşlar yardımcı olur.

Maalesef laptop kullanmiyorum. Laptopum veya apu islemcim olsa oyle bir sey dusunebilirdim ama tek bir ekran karti var kullanilabilecek.

Merhaba,
Minecraft açıp F3 menüsündeki değerler görünürken bir ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz? Kuvvetle muhtemel oyunu GPU değil CPU üzerinden başlatıyorsunuz (Ekran görüntüsünü gördükten sonra kesin bir şey diyebilirim).

• “Nvidia X Server Settings” Üzerinden performansce mod un açık olduğundan emin olun.

Laptop kullanmadigimi belirttim aslinda 2 kere ama gene de bilgilendirme icin tesekkurler.

Uykuluydum yanlış anlamışım hocam :slight_smile: yine de dediğim adımları bir gözden geçirin.

Meraktan zaten her seyi, her yeri kurcaladim. Sadece nvidia ekran karti var baska goruntu olusturacak bir sey yok ama OpenCore bile desteklemedigi halde ekran kartsiz MacOS calistirmistim bu pc de, islemcimin ekran karti yok ama ekran kartsiz bakin :smiley: Simdi de waylanddeki durum ayni, ekran kartsiz oyunlari renderliyor, ama masaustu ekran kartiyla calisiyor heralde anlamadim orasini.