Ubuntu 23.10 Ekranın sağa doğru dönmesi sorunu

Ubuntu 23.10 güncellemem ile birlikte başıma çok komik bir sorun geldi. Msi cr61 3m laptop kullanıyorum şarj kablosunu çıkarmamla birlikte ekran sağa dönüyor. Ya ayarlardan veya güç kablosunu 3 defa daha çıkar tak yaptığımda düzeliyor.
Klavye kısayolları ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum.

Bunun özel bir çözümü olduğunu düşünmüyorum büyük ihtimalle koddaki bir hatadır.
Ubuntu ekibine bildirmeni öneririm.
Hem senin için hem tüm aynı durumu yaşayanlar için yardım etmiş olursun.

Ben de internette araştırma yaptığımda herhangi bir konu bulamadım durumla alakalı. Muhtemelen Ubuntu tarafında bug raporu açmanız sağlıklı olur. Ubuntu'da bir sorunu rapor edin

Foruma hoş geldiniz!

Rapor etmeye çalıştım ama pek başarılı olamadım gibi geliyor sorunun nereden veya hangi paketten olduğunu çözemeyince pek başarılı olamadım ama araştırmalarım sırasında bir kişiye daha karşılaştım oda msi laptop kullanıyor.

Az önce söyle bir anı kurtarmalık bir çözüm uydurdum. Bir sitede ekran döndürmek için kısayol ataması ile ilgili konuşulmuş. O sitede “XF86RotateWindows” isimli değeri silince tuş kombinasyonu silinmis oluyor. onun içinde terminale aşağıdaki komutu girmek yeterli ama tabiki bu komut kullanıcı bazlı çalışıyor.
Günü kurtaran bir çözüm şu anlık

$ gsettings set org.gnome.mutter.keybindings rotate-monitor “[ ]”

*kaynak

1 Like