Ubuntu 22.04.3 LTS sesler az geliyor

Merhaba bug├╝n ASUS ROG Zephyrus G16 i7-12700H RTX 4050 ├Âzelliklerine sahip bilgisayar─▒ma Dual boot ile Ubuntu 22.04.3 LTS kurulumu yapt─▒m tek bir problemle kar┼č─▒la┼čt─▒m oda ses problemi. Windows i┼čletim sisteminde gayet y├╝ksek ve kaliteli ├ž─▒kan ses Ubuntu i┼čletim sisteminde ├žok tiz ve az ├ž─▒k─▒yor. Ara┼čt─▒rmalar─▒m kadar─▒yla 2+2 hoparl├Âr ├ž─▒k─▒┼č─▒ olup bas tiz olarak. Sistem sadece tiz ses veriyor. ┼×├Âyle bir kayna─ča ula┼čt─▒m anca yeni oldu─čum i├žin tam olarak ├ž├Âz├╝m olur mu nas─▒l yap─▒l─▒r kavrayamad─▒m. (pulseaudio,pavucontrol ile ├ž├Âz├╝me ula┼čamad─▒m t├╝m g├╝ncellemeler yap─▒l─▒r ve ses en y├╝ksekte)

Bu konuda bana yard─▒mc─▒ olabilecek var m─▒?

PavucontrolÔÇÖde configuration k─▒sm─▒na gelip baz─▒ ┼čeyleri de─či┼čtirmeyi deneyebilirsiniz:

Onun d─▒┼č─▒nda Easyeffects indirerek hoparl├Âr├╝n├╝ze global efektler uygulayabilirsiniz (Gain/Autogain) ve EQ de─čerleriyle de fine tune yapabilirsiniz.

Daha ├Ânce Asus ROG Strix kullanan bir arkada┼č─▒m ile d├╝┼č├╝k ses sorununu ├ž├Âzmeye ├žal─▒┼č─▒yorduk, ancak ├ž├Âzemedik. Genellikle internette insanlar EQ (equalizer) ayarlar─▒n─▒ de─či┼čtirerek ├ž├Âzd├╝klerini s├Âyl├╝yorlar. Konu a├ž─▒ld─▒─č─▒ndan beri akl─▒ma her geldi─činde ara┼čt─▒rd─▒m, ancak benzer bir sorunla ilgili sadece bir kaynak buldum ve bu kaynakta herhangi bir ├ž├Âz├╝m ├Ânerisi bulunmuyordu. @yusufipekÔÇÖin ├Ânerdi─či gibi pavucontrol veya pulsemixer gibi uygulama kullanarak sesi %100ÔÇÖden yukar─▒ ├ž─▒kard─▒─č─▒n─▒zda halen tizler az m─▒ bakmay─▒ deneyebilir misiniz?

1 Like

Maalesef y├Ântemler ├ž├Âz├╝m olmad─▒.

Dostum neyi denedin, hangi a┼čamalar─▒ yapt─▒n ve nas─▒l ├ž├Âz├╝m olmad─▒? Yani bir s├╝r├╝ ┼čey yazm─▒┼č─▒z yukar─▒ya, sen bir c├╝mleyle yan─▒t veriyorsun. Belki denedi─čin a┼čamalar─▒ anlat─▒rsan eleme yap─▒p farkl─▒ bir ├ž├Âz├╝m ├Ânerisi sunabiliriz.

Pavucontrol en y├╝kse─če getirdi─čimde,configuration dan t├╝m ayarlar─▒ tek tek de─či┼čirtip denedi─čimde,EQ de─čerleriyle oynay─▒nca %100 den yukar─▒ ├ž─▒kar─▒nca sonu├ž de─či┼čmiyor.Sadece tiz ses al─▒yorum.
Yukar─▒da payla┼čt─▒─č─▒m asus linux sitesindede bu ses olay─▒yla ilgili ba┼čl─▒k var ve " Most of the 2023 ASUS laptops appear to have a Cirrus CS35L41 amp inside to driver the bass/mid-range speakers. Unfortunately the driver for it wonÔÇÖt use it as it is missing a series of properties stored in the _DSD of the ACPI." ┼ču ┼čekilde bi sorun ve ├ž├Âz├╝m├╝ ve benzer geldi ancak ├ž├Âz├╝m k─▒sm─▒n─▒ anlayamad─▒m.

Ba─člant─▒y─▒ payla┼čabilir misin? Att─▒─č─▒n al─▒nt─▒da ├ž├Âz├╝mden ziyade neden ├žal─▒┼čmad─▒─č─▒n─▒ yazm─▒┼člar.