TWRP 32 bit ve 64 bit imajların farkı nedir?

dostlarım benim bir telefonum var, modeli redmi note 10 pro. bu telefona Lineage OS kurup kullanmak istiyorum ama bazı endişelerim var.

endişem aslında kurulum esnasında bir hata yapıp telefonu brick haline getirme ihtimalimden kaynaklanıyo. eski telefonumu bu şekilde kaybetmiştim.

sorum şu. TWRP kullanırken 32 bit ve 64 bit arasında bir ayrım var. TWRP resmi sitesinde bildiğim kadarıyla sadece 32 bit imajlar bulunuyor. eğer yüklemek istediğim Lineage OS sürümü 64 bit ise güvenilir bir 64 bit TWRP imajını nereden bulabilirim?

eski telefonum Redmi 8A’ya 32 bit TWRP ile rom yüklemeye çalıştığım için telefon brick olmuştu. dolayısıyla diken üstündeyim ve emin olmadan hiçbir işlem yapmayacağım.

@yusufipek sen aynı telefonu kullanıyordun benimle. sen nasıl bir yol izledin acaba?

Cihazın sweet mi? Redmi Note 10 Pro’nun birden fazla modeli var. Ben şu bağlantıdakini kullanıyorum normalde Download TWRP for sweet (32/64 bit gibi seçme diye bir şey yok)

Bu ara LineageOS kullandığım için LineageOS’in kendi ayrı kurtarma imaj dosyası var onu kullanıyorum. LineageOS Downloads (recovery.img dosyası)

Ek olarak bazı custom romlar kendi özel kurtarma imajı gerektirebiliyor. Önceden Redmi Note 10 Pro Telegram grubunda kullandığım romlarda kurtarma imajını değiştirmem gerekmişti. (O gruba da katılmanı tavsiye ederim Telegram kullanıyorsan.)

Bu arada yanlış kurtarma imajıyla custom rom atsan bile brick olmuyor hep kurtarma kısmına erişebiliyorsun.

2 Likes

Hocam 64bit ve 32bit twrplerin linklerini atabilirmisiniz? Muhtemelen farkli birsey.

1 Like

brick olursa stock roma geri geçersin cihazının hangi sürüm kullandığına bak ona göre indir

@yusufipek sweet kullanıyorum evet. redmi 8A(olivelite)'da TWRP resmi sitesinden recovery kullanmıştım ve çalışmamıştı, başka bir yerden “64 bit” olarak zikredilen bir recovery image ile crDroid Android’i yükleyebilmiştim.

Telegram kullanmıyorum ama tavsiye için teşekkürler. uzun yıllar Lineage OS ile devam etmeyi düşünüyorum ama gerekirse telegram açıp katılabilirim.

@202 32 bit bildiğimiz twrp, 64 bit inan ne biliyorum ne de hatırlıyorum. bir forumdaki yardım konusunda bulup indirmiştim ve çalışmıştı. ama Lineage OS’in recovery.img dosyası sorunsuz benim işimi görür sanıyorum.

Hic ugrasmain hocam twrp ile, LineageOS recovery ile kurun sitede yazdigi gibi.
Bu recovery’ler rom ile birlikte derlendiginden rom’un zip dosyasi ile en iyi uyumlulugu saglayan recovery’ler oluyorlar.

1 Like

Redmi 8A 32-bit bir android imajiyla çıkmıştır diye tahmin ediyorum.
Bu eskiden sıkça olan bir olaydı, cihazların işlemcileri, kernelleri ve gerekli blobları desteklediği takdirde gelişticiler buildlerini 64 bit’e geçirirlerdi ve TWRPlerde genelde 64-bit romlar için 64-bit olarak derlenirdi.

Cihazınızdaki rom’un türüne bağlı olarak gerekli vendor ve Custom Recovery’i kullanmanız gerekli Genelde ROM geliştiricisi bunları zaten belirtir Rom’u yayınladığında.

1 Like

Merhaba ilk defa 32bit - 64 bit olayini twrpde duyuyorum.Ben image dosyasini indirip flashlamisdim

evet tekrardan merhabalar. telefonumun bootloader kilidi sonunda açıldı ve bir sorum daha var. stok rom yedekleme işlemi. bu işlem gördüğüme göre TWRP ile yapılıyormuş ama LineageOS’in kendi recovery dosyasında bir yedek alma opsiyonuna rastlamadım. stok rom yedeğini nasıl alacağım?

Gerek yok hocam. Telefonun stock romlari zaten sitelerde yayınlaniyor. twrp’den yedek almaya gerek yok, alsaniz bile backup’u geri yuklediginizde çalışmaz yuksek ihtimalle.

1 Like

hmm… ben bu unofficial sitelerde yayınlanan romların güvenilir olduğunu düşünmüyodum ya da nasıl güveneceğimi bilmiyodum… ama resmi mi sitesinde de stock romlar varmış şimdiden önlem amaçlı indirip işlemi yapmaya başlıyorum o halde… teşekkürler ^_^///

1 Like

Rom kurmadan önce efs ve modem ile alakalı partitionlarını yedeklemeni öneririm

maalesef sen bunu yazmadan önce çoktan kurulumu yapıp telefonu kullanmaya başlamıştım :") ama bir problem yaşamadan telefonun her türlü özelliğini kullanabiliyorum. bir tek microG’yi düzgün kuramadım(tiklerin bazıları kapalıydı) onda da problemi çözmeye üşendim zaten. günün birinde çözülür.

Yanlislikla efs silindi imei uctu sandim hocam, korktum😄
Hangi tikler acilmadi hocam?

system spoofs signature,
gmscore has correct signature,
phonesky has correct signature

Tahmin ettigim gibi. Signature spoofing yapilmamis.
Signature spoofing microg’nin calismasi icin cok onemli. Ve bildigim kadariyla los’da root olmadan signature spoofing yapilamiyor.
Hatta arkadaslar biraz sert bu konuda😄

3G/S 40ncı hafta öncesi üretilen parti hariç olmak üzere evet illa root/jb yapmanız gerekiyor. O seri özelinde untethered bir bootrom exploiti mevcuttu ve root’a gerek kalmadan istediğinizi yapabiliyordunuz. Elbette root yapıp bunu daha kolay bir hale getirebilir ve ek özelliklerden faydalanabilirsiniz. Ama genel olarak durum bu.

root da attım. o zaman signature spoofing denen mevzu her neyse yapmaya gidiyorum : )