TuxedoOs CS 2 Amd FPS artt─▒rma

Ubuntu tabanl─▒ Tuxedo Os kullan─▒yorum. Amd ekran kart─▒ kde plasma masa├╝st├╝ ortam─▒ ile fps artt─▒rmak i├žin ne yapabilirim oyun oynarken wayland kullanamk m─▒ x11 mi iyi olur ek ayar filan fsr aktifle┼čtirmek gibi ┼čeyler neler yapabilirim ekran kart─▒m onboard payla┼č─▒ml─▒ Ryzen 5 5625U

Oyuna girerken KDE animasyonlar─▒n─▒ kapatacak ┼čekilde ayarlayabilrisin. LutrisÔÇÖte otomatik onun i├žin bir se├ženek vard─▒ ve bunun bir k─▒sayolu da vard─▒ ama unuttum ┼čimdi.

Genel olarak X11 ├ž├╝nk├╝ Wayland kulland─▒─č─▒nda ek XWayland gibi ek bir katman eklemi┼č oluyorsun. Ben Wayland ├╝zerinde oyun oynuyorum pek bir performans kayb─▒ hissetmiyorum ama g├╝n├╝n sonunda X11 daha iyi ┼čimdilik. ┼×u an Wine ├╝zerinde native WaylandÔÇÖi kullanmak i├žin ├žal─▒┼čmalar yap─▒l─▒yor ama hen├╝z bitmedi.

FSR, gamemode ve gamescope kullanabilirsin.

├╝stad gamescope ve gamemode tam olarak nas─▒l kuruluyor ?

─░ki program─▒ da paket y├Âneticisinden kurabilirsin. Bu programlar─▒ bir oyunda kullanmak i├žin istedi─čin oyunun ba┼člatma ayarlar─▒na girip a┼ča─č─▒daki linklerdeki ├Ârnek komutlar─▒ yazmal─▒s─▒n─▒z.

1 Like

Krals─▒n resmen kral , te┼čekk├╝r ederim

1 Like

┼ču gamescope ne i┼če yar─▒yor bir t├╝rl├╝ anlayamad─▒m

Arch WikiÔÇÖden:

Gamescope is a microcompositor from Valve that is used on the Steam Deck. Its goal is to provide an isolated compositor that is tailored towards gaming and supports many gaming-centric features such as:

• Spoofing resolutions.
  • Upscaling using AMD FidelityFXÔäó Super Resolution or NVIDIA Image Scaling.
  • Limiting framerates.
    As a microcompositor it is designed to run as a nested session on top of your existing desktop environment though it is also possible to use it as an embedded compositor as well.

DeepL ├ževirisi:

Gamescope, Valve taraf─▒ndan Steam Deck ├╝zerinde kullan─▒lan bir mikrokompozit├ÂrÔÇÖd├╝r. Amac─▒, oyun oynamaya y├Ânelik olarak tasarlanm─▒┼č ve a┼ča─č─▒daki gibi bir├žok oyun merkezli ├Âzelli─či destekleyen izole bir kompozit├Âr sa─člamakt─▒r:

• Spoofing ├ž├Âz├╝n├╝rl├╝kleri.
  • AMD FidelityFXÔäó S├╝per ├ç├Âz├╝n├╝rl├╝k veya NVIDIA G├Âr├╝nt├╝ ├ľl├žekleme kullanarak y├╝kseltme.
  • Kare h─▒zlar─▒n─▒ s─▒n─▒rlama.
    Bir mikrokompozit├Âr olarak mevcut masa├╝st├╝ ortam─▒n─▒z─▒n ├╝st├╝nde i├ž i├že ge├žmi┼č bir oturum olarak ├žal─▒┼čmak ├╝zere tasarlanm─▒┼čt─▒r, ancak g├Âm├╝l├╝ bir kompozit├Âr olarak da kullanmak m├╝mk├╝nd├╝r.
1 Like

iyi de bu steam deck i├žin kullan─▒l─▒yormu┼č ├╝stad pcÔÇÖde kullanmak nas─▒l bir etki sa─člar ki

steam deck de linux kullan─▒yor.

ya biliyorumda i┼čte biz bilgisayar i├žin kullanaca─č─▒m─▒zdan sorgulad─▒m

Herhangi bir da─č─▒t─▒mda kullanabilirsin yani ve gamescopeÔÇÖun sa─člad─▒─č─▒ ┼čeylerden faydalanabilirsin. ─░├žerisine g├Âm├╝l├╝ olarak upscaling teknolojileri falan filan geliyor i┼čte. :slight_smile:

1 Like