Tutanota g├╝venli mi?

Gayet h─▒zl─▒ ├žal─▒┼č─▒yor ama nerden para kazan─▒yorlar, niye bedava merak ettim.

Tamamen ├╝cretsiz bir sevis de─čil, ├╝cretli abonelik se├ženekleri var.

Evet ama hangi insan ticari e-mail adresini tutanota yapar ki?

Nedenlerini bu adreste kendileri de s─▒ralam─▒┼č. Ba┼čl─▒ca nedenler aras─▒nda gizlilik ve g├╝venlik geliyor. E-Posta adresi olarak da tabi ki kendi alan adlar─▒n─▒ kullanabilirler.

D├╝r├╝st olay─▒m sadece redditten duydu─čum bir ┼čeye g├╝venemedim :smiley:

Tamam da ki┼čisel servisleri de %100 ├╝cretsiz de─čil. ─░┼č modelini biraz kendin ara┼čt─▒rsayd─▒n ke┼čke d├╝md├╝z buraya sormak yerine:

Hakl─▒s─▒n abi kusura bakma

Kullan─▒yorum memnunum ├╝cretsiz halini.

Bu a├ž─▒k kaynak ve ├╝cretsiz uygulamalara kar┼č─▒ yakla┼č─▒m─▒n ÔÇśÔÇśtamam da bunlar nereden para kazan─▒yorlar?ÔÇÖÔÇÖ tarz─▒ olmas─▒ndan a├ž─▒k├žas─▒ s─▒k─▒lmaya ba┼člad─▒m. ├ľzellikle babamla ├žok tart─▒┼č─▒yoruz bunu.

├ľzet ge├žmek gerekirse arkada┼člar; bu programlar ba─č─▒┼člar, temel ├Âzelliklerin art─▒s─▒ ├╝cretli paketlerle para kazan─▒yorlar ve ana ama├žlar─▒ sand─▒─č─▒n─▒z ├╝zere ticari gelir elde etmek de─čil. Bu ama├žla olsalar zaten kaynak kodlar─▒n─▒ kapal─▒ tutup en temel paketten ba┼člayarak fiyatland─▒rma yaparlar veya her yere reklam d├Â┼čeyerek reklam geliri elde ederlerdi. Bunlar tam anlam─▒yla bilin├žli kullan─▒c─▒ kullans─▒n diye yap─▒lm─▒┼č programlard─▒r b├Âyle d├╝┼č├╝n├╝n.

Bence sorulmas─▒ gereken bir soru. Yaz─▒l─▒m geli┼čtirmek para isteyen bir ┼čey. Hobi olarak ├╝reten arkada┼člar var ama onlar da gelirini ba┼čka bir yerden sa─člamak zorunda ve zaten sa─čl─▒yorlar da.

Bir ┼čirket sana ├╝cretsiz ├╝r├╝n veriyorsa i┼č modeli ne diye sorman laz─▒m. Sormazsan i┼č modelinin sen oldu─čunu anlad─▒─č─▒nda ge├ž kal─▒rs─▒n.

Bir ┼čirket kendi yaz─▒l─▒m─▒n─▒ ├Âzg├╝r yaz─▒l─▒m veya a├ž─▒k kaynak yap─▒yorsa illa da felsefesini benimsedi─činden ve ├Âzg├╝r yaz─▒l─▒mc─▒lar─▒ ├žok sevdi─činden yap─▒yor demek de─čil. Sonu├ž olarak u├žtan uca ┼čifrelemeli e-posta da bir market ve sana para kazand─▒ran bir market. ├ľzellikle bunu kullanmak isteyen insanlar var. Tutanota gibi servisler bu a├ž─▒─č─▒ kapat─▒yor.

Kendi ├╝r├╝nlerini a├ž─▒k kaynak yapmasalar alternatiflerine g├Âre geri kalacaklar ve daha ┼č├╝pheli yakla┼č─▒lacak dolay─▒s─▒yla a├ž─▒k kaynak yap─▒yorlar.

Tamam sorars─▒n da ├žok art niyet araman─▒n do─čru olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. ├ľzellikle en temel ┼čeyde bile kapal─▒ kaynak kullanan ki┼čilerin a├ž─▒k kaynak programlar─▒n g├╝venli─čini ya da i┼č modelini sorgulamaya ├žal─▒┼čmas─▒n─▒ do─čru bulmuyorum. Konu sahibinin ne kulland─▒─č─▒n─▒ tabi ki bilmiyorum ama y├╝zy├╝ze ger├žek hayatta bu konular hakk─▒nda ├žok tart─▒┼čma ya┼čad─▒─č─▒m i├žin hassas ├žizgimdir bu konular :slight_smile:

2 Likes

Bir ara┼čt─▒rd─▒ktan sonra pop├╝ler a├ž─▒k kaynakl─▒ uygulamalar─▒ sorgulaman─▒n gereksiz oldu─čunu anlad─▒m. Sadece insanlar ba┼člang─▒├žta nas─▒l hi├ž reklam sponsor almadan bu i┼čte g├╝ven sa─člay─▒p pop├╝lerle┼čiyor ve insanlar g├╝venip ba─č─▒┼č at─▒yor gibisinden bir soru vard─▒ kafamda ama dedi─čim gibi ara┼čt─▒r─▒nca ihtiyaca kar┼č─▒l─▒k bir ├╝r├╝n├╝n devam ettirilebilece─čini anlad─▒m.

2 Likes