Thunderbird hakkında mahremiyet endişelerim

Selamlar :saluting_face: Thunderbirde tüm mailleri bağlamak aynı ip ile tüm google hesaplarıma girmek gibi geliyor. Google direkt beni tanımlayabilir.

Gerekli gereksiz tüm maillerimi doldurmayı düşünüyordum normalde ama endişelerim ağır geldi.

Normalde nasıl Google tarafından sağlanan e-posta hesaplarına erişiyorsun?

" endişelerim ağır geldi"
tam olarak neden endişelendiğini öğrenmek isterim.

Bir şirketin ip adresin sayesinde neler öğrenebileceğini düşünüyorsun.
Şunu hatırlamalısın ki öyle ip adresi birisi öğrenince yok konumun çıkıyor yok böyle oluyor saçmalık evindeki ağa balı herkes aynı ip adresini paylaşıyor bunla bitmiyor Türkiye’de bulunan internet servis sağlayıcıları cgNat kullanıyor bununla birlikte sadece ev ağındaki cihazlar değil diğer müşterilerle birlikte aynı ip adresini paylaşıyorsun bu nedenle herhangi bir büyük şirketin ip adresinden müşteriye direk bir bağlantı kurması bir hayli zor oluyor çünkü aynı adresi kullanan yüzlerce hesap oluyor zaten.

Eğer bedavaya Gmail kullanıyorsan Google zaten epostalarının içeriğini tarıyor, içeriğinde bulunan kullanıcı adları ve diğer sık belirlen metinler ile seni tanıyabilir, bağlandığın cihazları kullanabilir özellikle mobil uygulamalarda. Bunlar spekülasyon değil https://policies.google.com/privacy?hl=tr

Eğer gizlilik endişelerin varsa daha güvenli ve “gizliliğe saygı gösteren” eposta hizmetlerini kullanabilirsin.
Tunatota (aa bunlar tuta olmuş)
Protonmail

3 Likes

Hiç bir zaman toto olmamıştı zaten :slight_smile:
Sürekli bildirim geliyor olması sürekli bağlı olduğumu ve izlenilebildiğimi hissettiriyor. Normalde farklı mail adreslerime farklı bir vpn ile giriyorum, aynı cihazda aynı anda açık tutmuyorum.
Bir cihazda 5-10 tane mail olduğunda dijital parmak izim daha çok açığa çıkıyor gibi geliyor

Thunderbird ile gizlilik endişelerini anlamıyorum çünkü bu endişelerin Google hesabı kullanmak ve bu hesaplara gizlilik sağladığını sanarak vpn ile girmek gibi geliyor.

Ama bu benim kişisel düşüncem eğer Thunderbird’in bir güvenlik veya gizlilik problemi oluşturduğunu düşünüyorsan ve Contact Us — Thunderbird adresinden onlara iletebilirsin.

1 Like

Benim caddede yürürken de endişelerim var reisim anlamaman normal