Tek SSD çift işletim sistemi olur mu?

SSD içinde windows yanında linux kurabilir miyim yoksa farklı olması şart mı ?

Dualboot’u araştırmalısın. Senin için gerekli olan şey bu. Sorunun cevabı ise evet tek ssd’ye çift sistem kurulabilir.

1 Like

çoğu linux dağıtımı çift işletim sistemini kolaylıkla kurabilmeni sağlar. bilmen gereken şey grub ekranının kurulmasının şart olması. grub, sen bilgisayarı açtığında hangi işletim sisteminde bilgisayarı açacağını belirler. ubuntu tabanlı sistemlerde sen windowsun yanına kur dersen otomatik ayarlar grub ekranını. debian tabanlı bir dağıtım kuracaksan grub ekranının bağlanması gereken diski seçmen gerekecektir sadece. gene geri kalanını sistem kendisi ayarlıyacaktır. eğer debian tabanlı bir sistemde grub kurulacak disk seçeneği karşına gelirse seçeceğin disk, sisteminin kurulu olduğu disk olmalıdır yoksa bikaç sorun yaşıyabilirsin.

Aslında Linux GRUB’u tek işletim sistemindeyken bile kuruyor. Sadece görüntüsünü aktifleştirmiyor.

1 Like

üstat bir şey soracağım diyelim ki dualboot olarak kurdum daha sonra istersem windows’u kaldırabilir miyim yoksa komple kurulum tekrar yapmalımıyım ?

Sadece windows bölümünü silerek kaldırabilirsin.

onu nasıl yaparım acaba ?

Sistemi kurulum diskinden acin ve gparted’i kurun. Gparted uzerinden windows’un olusturdugu tum bolumleri silip Linux’un kurulu oldugu bolumu diskin basina tasiyin ve bolumu genisletin.
Yapacaginizda detayli anlatirim asamalari.

1 Like

grub, windows’u da kapsar. windows’u silersen sorun olmaz ama linuxu direkt silemezsin. onun için windows üzerinden birkaç uygulama yardımıyla linuxu ve grub ekranını kaldırabilirsin