Technopat sosyaldeki gizlilik ihlali hakk─▒nda

Selam arkada┼člar, uzun zamand─▒r bilgisayar programc─▒l─▒─č─▒ yap─▒yorum. Ayn─▒ zamanda Linux sistemleri ve az da olsa donan─▒m ile ilgileniyorum. Bu u─čra┼člar─▒m y─▒llard─▒r devam ediyor ve bu alandaki T├╝rk kanallar─▒ aras─▒ndan Technopat ve Yusuf ─░pek gibi kanallar─▒ ├Âzellikle takip ediyorum. Technopat SosyalÔÇÖi ise 1 senedir kullan─▒yorum.

D├╝n bir konuda fark ettim ki, konu 2013 y─▒l─▒nda a├ž─▒lm─▒┼č (yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam) ve tam i├žeri─čine bakmad─▒m. Fakat Berkehan ├çepni isimli bir ├žocuk, Recep Balta┼čÔÇÖa DX11 destekli bir hile yapmas─▒n─▒ k├╝f├╝rl├╝ bir ┼čekilde s├Âyl├╝yor. Daha sonra olumlu bir yan─▒t alamay─▒nca daha fazla k├╝f├╝r etmeye ba┼čl─▒yor. Bu k─▒sm─▒ndan emin de─čilim dedi─čim gibi, beni ilgilendiren bir durum de─čil.

Bunun ├╝zerine, Technopat SosyalÔÇÖdeki yetkililer ve Recep Balta┼č, bu ├žocu─čun oturdu─ču ┼×ehri, ─░smini ve soy ismini, IP adresini, foto─čraf─▒n─▒, internet sa─člay─▒c─▒s─▒n─▒, e-posta adresini, Google profilini, Facebook ve iki Youtube hesaplar─▒n─▒ herkese a├ž─▒k bir ┼čekilde payla┼č─▒yorlar. Tabii ki, kimse kimseye k├╝f├╝r edemez. Fakat Technopat SosyalÔÇÖin bu ┼čekilde bizim verilerimizi istedi─či gibi elinde tutmas─▒ ve bunu payla┼čmas─▒ ger├žekten beni so─čuttu. Ne olursa olsun, bunu yapmamalar─▒ gerekirdi. Do─čru olan, ┼čikayette bulunmak ya da ailesine s├Âylemekti. Bir de, zorbal─▒k yapm─▒┼člar ├žocu─ča. Recep Balta┼čÔÇÖtan bahsetmiyorum zorbal─▒k konusunda forumdaki kullan─▒c─▒lar yap─▒yor. Dedi─čim gibi ne olursa olsun bu anormal de─čilmi?

@yusufipek ├ľzellikle bu konuda sizin fikrinizi almak istiyorum hocam. O ├žocuk size ayn─▒ ┼čeyi yapsa nas─▒l tepki verirsiniz?

2 Likes

Bize k├╝f├╝r├╝n daha k├Ât├╝s├╝ yap─▒ld─▒. Siteme defalarca DDOS atan, bu foruma a├ž─▒ld─▒─č─▒ ilk g├╝nden itibaren s├╝rekli DDOS atan, sesimi kullan─▒p YZ ile k├╝f├╝r ettirten, Discord a├ž─▒ld─▒─č─▒ndan beri s├╝rekli moderat├Ârlerimizi, kullan─▒c─▒lar─▒ ve beni taciz eden k├╝├ž├╝k bir dostumuz vard─▒ yani ki kendisini defalarca affettik ├ž├╝nk├╝ s├╝rekli pi┼čman olup geri geliyordu. En son her yerden banlad─▒k ondan dolay─▒ DDOS atmaya da devam etti. (Bu ki┼čiyi bilenler l├╝tfen ben o ki┼čiyi biliyorum demesin veya ismini vs. yazmas─▒n ┼čimdi buraya. Gerek yok.)

A├ž─▒k├žas─▒ k├╝├ž├╝kl├╝─č├╝ne veriyorum. Sinir olacak bir durum yok, kendisinin ne ya┼čad─▒─č─▒n─▒ bilemem hayat─▒ndaki ayn─▒ durumda bizler de olabilirdik ama yapt─▒klar─▒ art─▒k inan─▒lmaz rahats─▒z etti─či i├žin bir ara mahkemeye verecektik sonra vazge├žtim. Devam etmeyi b─▒rakt─▒ o da, etseydi belki ger├žekten verebilirdik.

Kald─▒ ki bizim moderat├Ârlerden baz─▒lar─▒ o arkada┼č─▒n da ki┼čisel bilgilerini buldu ama bunu ulu orta payla┼čmak iyi bir ┼čey de─čil. ─░zleyicilerimiz aras─▒ndan beni ├žok sevenler de var belki gidip zarar verirdi bilemiyorum ve bunun sorumlulu─čunu almak istemem.

Senin anlatt─▒─č─▒n olay ne kadar do─čru bilmiyorum ama s├Âylediklerinin hepsinin %100 do─čru olaca─č─▒n─▒ varsayacak olursak oradaki yetkililerden hi├ž beklemeyece─čim bir hareket ve yanl─▒┼č oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorum. Dedi─čim gibi kar┼č─▒ taraf─▒n hangi psikolojik durumda oldu─čunu bilmiyorsunuz. Her zaman ho┼čg├Âr├╝l├╝ yakla┼čmal─▒s─▒n─▒z. ├ľrne─čin TempleOS Terry Davis olay─▒. TempleOS videosunda ├Ânerdi─čim belgeseli izlerseniz o adama ge├žmi┼čte ne kadar k├Ât├╝ davran─▒ld─▒─č─▒n─▒ g├Âr├╝rs├╝n├╝z. Ama halbuki bilseler ├Âyle vaziyette oldu─čunu muhtemelen bir ├žok ki┼či o ┼čekilde davranmayacak.

Egonuzun fark─▒nda olmak zor i┼č. Bilin├žli bir lider olmak da zor i┼č. :slight_smile:

5 Likes

Hocam konu hala duruyor linki b─▒rak─▒yorum :

https://www.technopat.net/sosyal/konu/berkehan-cepni-vakasi.14407/

@yusufipek

Az─▒c─▒k a┼č┼ča─č─▒ kayd─▒r─▒rsan─▒z hala duruyor her┼čey.

1 Like

Ald─▒─č─▒n─▒z kararlar ve ho┼čg├Âr├╝n├╝z ├žok g├╝zel hocam sizden ├žok etkileniyorum bu tarz konularda :+1:

2 Likes

O y─▒llarda KVKK diye bir kanun yoktu diye biliyorum. K─▒sacas─▒ payla┼čmalar─▒n─▒n ├Ân├╝nde bir engel oldu─čunu sanm─▒yorum. Bunu ge├žtim bu arkada┼č daha ├Âncesinde de bezdirmi┼č zaten forum sakinlerini ve y├Âneticilerini. Ha ┼čuna hak veririm ki konu i├žerisindeki ├Âzellikle Burak AlkanÔÇÖ─▒n yapt─▒─č─▒ ┼čey tamamen profesyonellik d─▒┼č─▒ bir harekettir. Ne olursa olsun ├žocu─čun bilgilerinin payla┼č─▒lmas─▒ etik de─čil. Dava eder ge├žersin. Zorbalayan ├╝yelere de hak veriyorum bu arada. Hepsine hunharca k├╝f├╝rler edilmi┼č sonu├žta.

1 Like

Selam
Y─▒l 2013 Recep abi daha k├╝├ž├╝c├╝k.
Burak Alkan etik davranmam─▒┼č kesinlikle.
Engelleyip ge├žersin ├žocu─ču t├╝m sosyal halk─▒na rezil etmek neyin kafas─▒?